Δόξα - Πάφος: Μοιρασιά στο Μακάρειο (φώτος)

Μοιρασιά στο Μακάρειο ανάμεσα σε Δόξα και Πάφο που έμειναν στο 1-1, στο εξ αναβολής για την 16η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν το τρίποντο για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την είσοδο στην εξάδα αλλά δεν τα κατάφεραν και θα πρέπει να περιμένουν την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, εξακολουθώντας να έχουν την... τύχη στα δικά τους πόδια.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εξαιρετικό γκολ του Εμπραλίτζε στο 22' και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Παλάσιος στο 74'. Πέντε λεπτά αργότερα η Πάφος σκόραρε ξανά με τον Πάντσεον αλλά μετά από αναμονή 6-7 λεπτών, το γκολ ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ.

Με δέκα ολοκλήρωσε η Δόξα αφού αποβλήθηκε ο Αντενόν στο 98' με δεύτερη κίτρινη.

Το "φιλμ" του αγώνα

-Ξεκίνημα στην αναμέτρηση.

-2' Επικίνδυνο φάουλ του Αουρέλιο στον Αντεντόν, στο έδαφος και οι δυο. Κίτρινη στον παίκτη της Πάφου ο οποίος ήταν στο όριο.

-7' Σουτ του Βαλακάρι από μακριά, ο Σισκόφσκι ήταν έτοιμος.

-8' Νέα διακοπή, στο έδαφος ο Αντάμοβιτς με ενοχλήσεις.

-9' Συνεχίζουμε...

-10' Ξανά στο έδαφος ο Αντάμοβιτς. Δεν μπορεί να συνεχίσει.

-Πάρα πολλές οι διακοπές, ελάχιστο ποδόσφαιρο παίχθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο.

-12' Ο Μπένι στη θέση του Αντάμοβιτς.

-12' Κίτρινη σε μέλος του τεχνικού τιμ της Δόξας για διαμαρτυρίες.

-14' Σε θέση βολής ο Βαλακάρι, ο Καραμανώλης τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

-18' Παρολίγο αυτογκόλ από την προσπάθεια του Αντενόν να διώξει μετά από σέντρα του Αουρέλιο. Κόρνερ για την Πάφο.

δφγφδφδγφγφ

-22' ΓΚΟΛ 1-0! Εκπληκτικό σουτ από τον Εμπραλίτζε εκτός περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και μέσα. Βολίδα από τον Γεωργιανό, δεν... πιανόταν!

-Μισάωρο στο Μακάρειο. Μοιρασμένο παιχνίδι, χωρίς φάσεις, με την Δόξα να εκμεταλλεύεται την μοναδική που έφτιαξε, με το εξαιρετικό σουτ του Εμπραλίτζε. Ακίνδυνη η Πάφος μέχρι στιγμής.

-32' Δυνατό σουτ του Χότσκο εκτός περιοχής, δεν βρίσκει στόχο.

εςρρςρερςρες

-35' Τεράστια κλασική ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι. Ο Σεμέδο στο τετ-α-τετ με τον Σισκόφσκι και από εξαιρετική θέση, δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Δόξας που απέκρουσε σε κόρνερ με το πόδι.

-41' Ακόμα μια καλή στιγμή για την Πάφο, με το γυριστό σουτ του Ζάιρο μέσα στην περιοχή να φεύγει έξω.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις. Η ομάδα του Μίλανιτς κρατά μπάλα και προσπαθεί για την ισοφάριση.

-45+2' Στο έδαφος ο Αουρέλιο στην περιοχή, μετά από διεκδίκηση με τον Κοβάσεβιτς. Δεν φανερώνουν παράβαση τα τηλεοπτικά ριπλέι.

-45+2' Κίτρινη στον Ηλία Χαραλάμπους για διαμαρτυρίες.

-Τέλος ημιχρόνου. Η Δόξα εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική της φάση και πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Υστέρησε στο ξεκίνημα η Πάφος, ανέβασε ρυθμούς μετά το γκολ και έχασε μια σπουδαία ευκαιρία με τον Σεμέδο.

-Έναρξη στο β' μέρος.

-47' Επικίνδυνη μπαλιά του Τάλις από αριστερά, ο Σισκόφσκι απέκρουσε ασταθώς και απομάκρυνε.

-50' Κίτρινη στον Μπένι για φάουλ στον Αουρέλιο μέσα στην περιοχή της Πάφου.

-57' Ο Ντ. Αουρέλιο στη θέση του Φουρ.

-Μια ώρα αγώνα. Δεν μπορεί να κάνει το παιχνίδι της και να ψάξει με αξιώσεις το γκολ η Πάφος.

-62' Δεύτερη αναγκαστική για την Δόξα, ο Κυριάκου στη θέση του Στυλιανού.

-66' Αμπντουσαλάμοφ αντί Βαλακάρι και Ντράγκομιρ αντί Χότσκο.

-Τελευταίο εικοσπαλεπτο. Εντελώς ακίνδυνη η Πάφος στο β' μέρος.

-72' Κάρτα στον Αντενόν για φάουλ.

φδφδδφφδγ

-74' ΓΚΟΛ 1-1! Από κόρνερ βρίσκει την λύση η Πάφος, με κεφαλιά του Παλάσιος.

-76' Μεγάλη ευκαιρία να το γυρίσει σε ένα δίλεπτο η Πάφος αλλά ο Αμπντουσαλάμοφ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει στο τετ-α-τετ με τον Σισκόφσκι.

-77' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Πάφο, για κράτημα στον Παλάσιος.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη

215152215251

-79' ΓΚΟΛ 1-2! Έγινε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε, πήγε στον Παλάσιος που σούταρε από κοντά, ο Σισκόφσκι απέκρουσε ασταθώς και ο Πάντσεον πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε εξ επαφής.

-Εξετάζεται από το VAR για πιθανό οφσάιντ η φάση.

-82' Αναμονή για την απόφαση. Όλοι στο... πόδι.

-84' Δεν υπάρχει ακόμα απόφαση.

21412421412412

-86' ΑΚΥΡΟ το γκολ. Οφσάιντ υπέδειξε το VAR, στον Παλάσιος μετά το αρχικό σουτ εκτός περιοχής.

-88' Tιτζανί αντί Μέσκα, Οικονομίδης αντί Κοβάσεβιτς.

-90' Κίτρινη στον Ασαμόα για φάουλ στον Μπάιριτς.

-Εννέα λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

-96' Διακοπή, στο έδαφος ο Σαντίκ.

-97' Κίτρινη στον Σαντίκ για φάουλ.

-98' Σουτ του Αουρέλιο από διαγώνια δεξιά, έτοιμος ο Σισκόφσκι.

-98' Κίτρινη στον Αντεντόν για χέρι ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Σισκόφσκι. Αποβάλλεται ο παίκτης της Δόξας που ήταν ήδη χρεωμένος με κίτρινη.

-100' Τέλος, από ένα βαθμό παίρνουν οι δυο ομάδες.

Δόξα (Η.Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς (88' Οικονομίδης), Αντάμοβιτς (12' Μπένι), Στυλιανού (62' Κυριάκου), Καραμανώλης, Εμπραλίτζε, Μέσκα (88' Tιτζανί), Σάσι.

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μπένι, Ανάνε, Οικονομίδης, Ντρόλε, Κυριάκου.

Πάφος (Ντ.Μίλανιτς): Ρούτκο, Παλάσιος, Χότσκο (66' Ντράγκομιρ), Σεμέδο, Ζάιρο, Αουρέλιο, Βαλακάρι (66' Αμπντουσαλάμοφ), Φουρ (57' Ντ. Αουρέλιο), Ταλίς, Μπάιριτς, Πάντσεον.

Στον πάγκο: Πέτρου, Άντος, Κοβάσεβιτς, Ντάγκλας, Λέιτε, Αμντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Ντράγκομιρ, Πάγιτς, Μιχάηλ.

Κίτρινες: Μπένι, Ασαμόα, Σαντίκ / Αουρέλιο, Πάντσεον

Κόκκινες: Αντενόν

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης