Ένωση... στο πρωτάθλημα, Δόξα... στο Κύπελλο! (φώτος)

Η ΕΝΠ πήρε τις δυο σημαντικές αναμετρήσεις για τον θεσμό του πρωταθλήματος απέναντι στην Δόξα αλλά στο Κύπελλο νικήτρια ήταν η προσφυγική ομάδα. Η ομάδα του Ερανοσιάν με συνολικό σκορ 3-1 πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Coca Cola. Η ΕΝΠ προηγήθηκε στο 79’ με τον Ουντότζι, προσπάθησε για το δεύτερο τέρμα αλλά η Δόξα στις καθυστερήσεις ισοφάρισε με τον Ασαμόα (90+4) και σφράγισε την πρόκριση (1-1). Δικαιούται να «φωνάζει» η ΕΝΠ για την φάση του Θεοδώρου στο 90+2’ όπου ο Κύπριος άσος ανακόπηκε λανθασμένα για οφσάιντ και ενώ ήταν απέναντι από τον Ράμος.  Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα στο Μακάριεο.

- Έναρξη στο ματς

- 5' Χωρίς φάση μέχρι στιγμής ο αγώνας

- 10' Σουτ του Βαλλιάνου, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

- 11' Δοκάρι για την ΕΝΠ μετά από προσπάθεια του Μπάλαζιτς, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια επιθετικό φάουλ του Ρουσιά.

- 14' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα, ο Κάρλος από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα προς το μέρος του Ίταλο, κόβει σωτήρια ο Μπάλαζιτς σε κόρνερ. Ο Βραζιλιάνος αν γινόταν κάτοχος θα ήταν μόνος απέναντι στον Κλέιμαν.

- 15' Μακρινό σουτ του Ασαμόα άουτ.

- 16' Τετ α τετ ο Ίταλο απέναντι από τον Κλέιμαν, το πλασέ άουτ!

- 18' Νέα μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους. ο Καλό από πλάγια θέση απέναντι από τον Κλέιμαν, το βγάζει ο Ισραηλινός!

- 21' Σειρά της ΕΝΠ να απειλήσει. Ο Βαρέλα γέμισε συρτά στη περιοχή, ο Ντανίλο με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα χέρια του Ράμος, που λίγο έλειψε να του ξεφύγει αλλά με δεύτερη προσπάθεια τη συγκράτησε.

- 25' Όμορφη ατομική προσπάθεια του Ίταλο, το δυνατό σουτ ο Κλέιμαν με δεύτερη προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

- 32΄ Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα, η μπάλα πάνω-κάτω σ' ένα παιχνίδι γεμάτο με φάσεις.

- 44' Σουτ του Βαλλιάνου, δεν ανησυχεί ο Ράμος.

Ημίχρονο

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 50' Σουτ του Μπαρμπόσα, δεν ανησυχεί ο Ράμος.

- 54' Κεφαλιά του Ουντότζι, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

- 58' Κίτρινη κάρτα στον Ζε Βαλέντε για διαμαρτυρία.

- 65' Oλοκλήρωσε τις κινήσεις ο Ερανοσιάν, ο Ζορζίνιο στη θέση του Κάρλος.

- 67' Συρτή σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Ουντότζι δεν μπορεί από κοντά να βρει την μπάλα και να σκοράρει. Μεγάλη ευκαιρία για τους "βυσσινί".

- 78' Φοβερό σουτ του Ρουσιά, μεγάλη απόκρουση ο Ράμος.

- 79' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 0-1! Ο Ουντότζι!!! Από κοντά ο άσος της ΈΝΠ δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, ο Ράμος έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά από κεφαλιά του Μπαρμπόσα.

- 81' Κρίστης Ανδρέου στη θέση του Ρουσιά.

- 87' Βιάζονται οι της ΕΝΠ, άμυνα η Δόξα για να κρατήσει το 0-1 που δίνει πρόκριση.

- 88' Κίτρινη στον Ασαμόα

ΕΞΙ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+2' Ο Θεοδώρου μπροστά από τον Ράμος, οφσάιντ και σταματά η φάση. Από την επαναληπτικό προβολή ο άσος της ΕΝΠ φαίνεται να καλύπτεται.

- 90+4' ΓΚΟΛ η Δόξα και 1-1!!! Ο Ασαμόα σκοράρει και στέλνει τη Δόξα στους "8".