Εθνικός - Δόξα: Το πρώτο του 2022 έφερε διπλό κόντρα στην... πρώην! (φώτος)

Διπλό της Δόξας επί του Εθνικού στο πρώτο παιχνίδι του 2022 για το πρωτάθλημα Cyta... Περίπου ενάμιση μήνα μετά το τέλος της συνεργασίας του με την ομάδα της Άχνας, ο Ηλίας Χαραλάμπους οδήγησε την Δόξα στο 0-1 και σε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην μάχη για παραμονή.

Όλη η ουσία στο πρώτο ημίχρονο όπου είχαμε το γκολ του Σαντίκ (21') , χαμένο πέναλτι (8'), ακυρωθέν γκολ (35') και δοκάρι (43') για τον Εθνικό και αποβολή του Τραϊτσέφσκι στο 33'.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε επιθετικό μονόλογο από τους γηπεδούχους, που πίεσαν όσο μπορούσαν αλλά ήταν ανούσιοι στην μεγαλύτερη διάρκεια. Προς το τέλος είχαν κάποιες ευκαιρίες και θα μπορούσαν να έσωζαν τον βαθμό.

Η Δόξα ουσιαστικά με μια μεγάλη ευκαιρία σε όλο το ματς, πήρε το τρίποντο.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Δασάκι...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Αναστάση Αναστάση.

-Χωρίς το... παραμικρό έφυγαν τα πρώτα πέντε λεπτά.

-8' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό. Μαρκάρισμα από τον Στυλιανού στον Καρασάουσκς και ο Αναστάση σφύριξε αμέσως παράβαση.

ψσασαψαψασψασ

-10' Ο Σισκόφσκι αποκρούει την εκτέλεση του Φόλπρεχτ! Με το πόδι ο τερματοφύλακας της Δόξας!

-13' Πτώση του Ντόλεζαλ στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Στυλιανού, "τίποτα" από τον διαιτητή.

-15 λεπτά, πολύ καλύτερος ο Εθνικός που μπήκε επιθετικά και ψάχνει το γκολ.

κκλκκλκλκλ

-21' ΓΚΟΛ 0-1! Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Στυλιανού, ο Σαντίκ κατέβασε πολύ ωραία με το στήθος και από κοντά "εκτέλεσε" τον Χριστοδούλου που απέκρουσε ασταθώς αλλά είδε τη μπάλα να πηγαίνει στα δίκτυα.

-Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR για πιθανό οφσάιντ την στιγμή της μπαλιάς του Στυλιανού.

-27' Πτώση του Φλοριάν στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Τραϊτσέφσκι, τίποτα από τον διαιτητή που ήταν κοντά.

-Μισή ώρα αγώνα. Καλός ο ρυθμός αλλά λίγες οι φάσεις και η Δόξα στην μοναδική της ευκαιρία και κόντρα στην ροή, άνοιξε το σκορ.

-30' Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι για επικίνδυνο τάκλιν στον Καρασάουσκς, στο κέντρο του γηπέδου.

-31' Ελέγχεται από το VAR η φάση για πιθανή κόκκινη.

-32' Καλείται να πάει στο μόνιτορ ο Αναστάσης Αναστάση.

φδφδφδ

-33' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Τραϊτσέφσκι. Μετά το on-field review, άλλαξε την απόφασή του ο ρεφ. Αποβάλλεται για επικίνδυνο παίξιμο ο ποδοσφαιριστής της Δόξας.

-34' Σκοράρει ο Εθνικός μετά από κεφαλιά του Ζάκπα που χτύπησε στον Καρασάουσκς και πήγε μέσα. Ψηλά το σημαιάκι για οφσάιντ, δεν μετρά το γκολ.

-35' Ελέγχεται από το VAR η φάση, ξανά αναμονή...

-37' Δεν μετρά το γκολ μετά τον έλεγχο του VAR, για χέρι του Καρασάουσκς όπως δείχνει ο Αναστάση.

-Παραμένει το 0-1 και συνεχίζουμε.

-41' Κίτρινη στον Σαντίκ για διαμαρτυρίες μετά από υπόδειξη φάουλ από τον Αντάμοβιτς.

-42' Σέντρα του Ντόλεζαλ, ο Ζάκπα στέλνει έξω την κεφαλιά. Καλή ευκαιρία για τον Εθνικό.

-43' ΔΟΚΑΡΙ ο Εθνικός! Κεφαλιά ο Φλοριάν, κακή έξοδος από τον Σισκόφσκι αλλά η μπάλα σταμάτησε στο... σίδερο.

-45' Ακόμα μια φάση οι γηπεδούχοι, με τον Ντόλεζαλ υπό πίεση να μην μπορεί να κάνει καλό σουτ από εξαιρετική θέση, μαζεύει ο Σισκόφσκι.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+5' Κίτρινη στον Ντόλεζαλ για σπρώξιμο στον Τιντζανί.

-Τέλος ημιχρόνου. Γεμάτο το πρώτο μέρος με ένα γκολ, μια αποβολή, ένα χαμένο πέναλτι, ένα δοκάρι και ένα ακυρωθέν γκολ! Πιο επιθετικός ο Εθνικός, πιο αποτελεσματική της Δόξα που σκόραρε στην μοναδική της ευκαιρία.

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

-48' Κεφαλιά του Φλοριάν, πάνω απ' τα δοκάρια.

-Δέκα λεπτά στην "επανάληψη", λίγα πράγματα. Ο Εθνικός προσπαθεί να φτιάξει τις φάσεις για την ισοφάριση.

-58' Ο Ελουντού στη θέση του Ντόλεζαλ.

-63' Κάρτα στον Ζάκπα για φάουλ στον Κοβάσεβιτς.

-64' Διπλή αλλαγή ο Μπαντία που ψάχνει τις λύσεις στην πολυπρόσωπη άμυνα της Δόξας. Αράζ και Σαββίδης αντί Κυπριανού και Καρασάουσκς.

-66' Κιτρινίζεται ο Σισκόφσκι για καθυστερήσεις.

-70' Ο Κ.Ολιβέιρα στη θέση του Ντίας.

-Η ίδια εικόνα από το ξεκίνημα του β' μέρους: Η Δόξα αμύνεται μαζικά, η κατοχή διαρκώς στον Εθνικό που είναι ανούσιος και δεν μπορεί να απειλήσει.

-73' Καλή φάση για τον Εθνικό με σουτ του Σαββίδη αρχικά και του Χολ έπειτα, σταμάτησαν και τα δυο στα σώματα.

-79' Ο Καλλής αντί του Οικονομίδη.

-81' Κάρτα στον Αράζ για επικίνδυνο παίξιμο.

-85' Mεγάλη ευκαιρία ο Εθνικός μετά από "τσίμπημα" του Ελουντού, ο Καραμανώλης έσωσε πριν ο Φλοριάν εξ επαφής σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

-87' Σπρώξιμο του Αράζ στον Αντάμοβιτς, "φωνές" για αποβολή από την Δόξα. Ο Αράζ είναι ήδη κιτρινισμένος.

-87' Νέα μεγάλη ευκαιρία ο Εθνικός! Πρώτα ο Ελουντού εξ επαφής "τσίμπησε" και ο Σισκόφσκι απέρκουσε ασταθώς, σε δεύτερο χρόνο ο Περατικός έκανε τη κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ.

-89' Κίτρινη σε άτομο στον πάγκο της Δόξας για διαμαρτυρίες.

-90' Ο Σάσι στη θέση του Κ.Ολιβέιρα που πέρασε στο ματς στο 70'. Δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ο ποδοσφαιριστής.

-Τέλος, το τρίποντο στην Δόξα που παίρνει μεγάλη... ανάσα.

Εθνικός (Ντ.Μπαντία): Χριστοδούλου, Περατικός, Καρασάουσκς (64' Σαββίδης), Ντόλεζαλ (58' Ελουντού), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Τολεμές, Κυπριανού (64' Αράζ), Φόλπρεχτ, Χολ.

-Στον πάγκο οι Μπογκαντίνοφ, Καβαλέουσκι, Κκολός, Αράζ, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού.

Δόξα (Η.Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Ντίας (70' Κ.Ολιβέιρα - 90' Σάσι), Ασαμόα, Τιντζανί, Σαντίκ, Οικονομίδης (79' Καλλής), Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς, Τραϊτσέφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης.

-Στον πάγκο οι Πρινιωτάκης, Ολιβέιρα, Φασουλιώτης, Βασιλείου, Καλλής, Σάσι.

Κίτρινες: Ντόλεζαλ, Ζάκπα, Αράζ / Σαντίκ, Σισκόφσκι

Κόκκινες: Τραϊτσέφσκι

Διαιτητής: Aναστάση Αναστάσης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης