Γκέλα για Πάφο, βαθμό... με μία τελική η Δόξα! (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα σε Πάφο και Δόξα. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν το βράδυ του Σαββάτου (02/10) για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Επιθετικός μονόλογος για την Παφιακή ομάδα, που κυριάρχησε σε όλο το 90λεπτο, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0, μένοντας στην ισοπαλία. Η Δόξα σκόραρε στην μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια με τον Εμπραλίτζε στο 27’, η Πάφος ισοφάρισε με τον Ζάιρο στο 67’ αλλά δεν μπόρεσε για την ολική ανατροπή παρά τις ευκαιρίες που έφτιαξε, έχοντας μάλιστα δοκάρι με τον Ζάιρο στο 77’. Σε ότι αφορά τα στατιστικά, 14 τελικές για την Πάφο και μόλις 1 για την Δόξα, αυτή του τέρματος!

νετυνυτγη

-5' Πρώτα λεπτά στο ματς, χωρίς κάποια τελική.

-8' Κρατάει μπάλα η Πάφος, γυροφέρνει έξω απ' την περιοχή της Δόξας χωρίς αποτέλεσμα.

-15' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Χωρίς κάτι αξιόλογο, με την Πάφο να έχει την ελαφριά υπεροχή.

-17' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Σέντρα του Πάνιτς από αριστερά, γυριστό του Φουρ, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σισκόφσκι!

-18' Ζητάει πέναλτι η Πάφος σε πτώση του Ζάιρο. Δεν υπήρχε παράβαση, συνεχίζεται το ματς.

-19' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Πάνιτς.

-23' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Ζάιρο. Ακυρώνεται για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, στον Σεμέδο. Δείτε πιο κάτω την φωτογραφία με την οποία επιβεβαίωσε τον βοηθό το VAR.

ητυρξητυρ

-25' Κίτρινη στον Πάγιτς για διαμαρτυρίες.

-27' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Εμπραλίντζε! Ο Χριστοφή ανέβηκε από αριστερά και έκανε την σέντρα στην περιοχή, ο Ντράγκομιρ δεν μπόρεσε να διώξει και ο Εμπραλίτζε από κοντά με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Ρούτκο για το 0-1!

-31' Κόρνερ του Ντράγκομιρ, κεφαλιά του Κβίντα, ψηλά έξω. Διαμαρτυρήθηκε για κράτημα της φανέλας ο στόπερ της Πάφου, "παίζεται" απ' τον ρεφ.

-34' Ωραίο σουτ του Φουρ, δύσκολα σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-35' Κίτρινη στον Αντάμοβιτς για φάουλ στον Ζάιρο.

-39' Μπήκε στην περιοχή ο Ζάιρο από αριστερά, τον πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια ο Σισκόφσκι.

-45' Καλή στιγμή για την Πάφο. Κεφαλιά του Πάνιτς, έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Κυριάκου.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Μέσκα αντί Εμπραλίτζε. Αναγκαστική η αλλαγή.

-49' Πλασέ του Φουρ με το αριστερό, σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-52' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο! Ο Ζάιρο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το πλασέ του από κοντά κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-53' Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς της Δόξας.

-54' Άστοχος από κοντά ο Μπάριτς, μετά το λάθος διώξιμο του Σισκόφσκι. Η κεφαλιά του έφυγε πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-63' Κίτρινη στον Ντράγκομιρ για φάουλ στον Τιτζιάνι.

-63' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Μπεριγκό και Κοβάσεβιτς μέσα, Φουρ και Βαλακάρι έξω.

-65' Κίτρινη στον Αουρέλιο για φάουλ στον Αντάμοβιτς.

-67' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Ζάιρο! Η φάση ξεκίνησε απ' τον Αουρέλιο από δεξιά, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα. Η μπάλα έφτασε αριστερά στον Σεμέδο που κοντρόλαρε, ελίχθηκε και έκανε το γύρισμα, ο Σισκόφσκι έδιωξε αλλά όχι μακριά, οι αμυντικοί της Δόξας δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Ζάιρο από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-1!

-68' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Μπαλντέ και Οικονομίδης μέσα, Τιτζιάνι και Σάσι έξω.

-77' ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο! Ο Πάγιτς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Ζάιρο έκανε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Κβίντα έκανε την κεφαλιά αλλά ο Κοβάσεβιτς έδιωξε πάνω στην γραμμή!

-79' Τρομερή ευκαιρία για την Πάφο! Ο Ζάιρο από αριστερά ο δημιουργός, ο Μπεριγκό από κοντά το σουτ, η μπάλα ελάχιστα έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι!

-81' Λάθος του Σισκόφσκι, ο Ζάιρο από πλάγια θέση δεν δοκίμασε να σκοράρει, προτίμησε την πάσα στον Σεμέδο και η ευκαιρία χάθηκε.

-83' Κίτρινη ο Μπάριτς για φάουλ στον Μπαλντέ.

-85' Καθυστέρησε από πλεονεκτική θέση ο Σεμέδο, κάτι σαν... πάσα στον Σισκόφσκι η τελική του.

-86' Αλλαγή για την Δόξα. Καραμανώλης αντί Κυριάκου.

-88' Πέσιμο του Σεμέδο εντός περιοχής, ζήτησε πέναλτι για κράτημα, "παίζεται" απ' τον ρεφ.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Αλλαγή για την Δόξα. Καλλής αντί Αντάμοβιτς.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Ζάιρο, Αουρέλιο, Βαλακάρι (63'Κοβάσεβιτς), Φουρ (63'Μπεριγκό), Πάνιτς, Ντράγκομιρ, Μπάριτς, Πάγιτς.

Στον πάγκο οι Πέτρου, Αντός, Παλάσιος, Αντωνίου, Κοβάσεβιτς, Μπεριγκό, Μπαμπαγιάν, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Μιχαήλ, Πάντσεον, Μουλαζίμης.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Τιτζιάνι (68'Μπαλντέ), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς (90+3'Καλλής), Χριστοφή, Τραΐσέφσκι, Κυριάκου (86'Καραμανώλης), Εμπραλίτζε (46'Μέσκα), Σάσι (68'Οικονομίδης).

Στον πάγκο οι Πρινιωτάκης, Ντίας, Ασαμόα, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Μπαλτέ, Φασουλιώτης, Βασιλείου, Καραμανώλης, Καλλής, Μέσκα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάνιτς, Πάγιτς, Ντράγκομιρ, Αουρέλιο, Μπάριτς / Αντάμοβιτς, Κοβάσεβιτς.

Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
VAR: Guida Marco