Καρμιώτισσα-Δόξα: Άλμα… των πορτοκαλί, Ντούμπια - Ελ Αλουχί την ανατροπή! (φώτος)

Ανώτερη Καρμιώτισσα κέρδισε (2-1) με ανατροπή την Δόξα.

Οι Πορτοκαλί βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα αλλά με καθαρό μυαλό και στιγμές ποιότητας των Καλτσά, Ντούμπια και Ελ Αλουχί γύρισαν το ματς.

Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα του Τσέου που προβλημάτισε γι’ ακόμη ένα παιχνίδι. Προηγήθηκε από το πουθενά… η Δόξα αλλά δεν κατόρθωσε να φύγει από το Τσίρειο με το κέρδος.

Στους 15 βαθμούς η Καρμιώτισσα μια ανάσα… από την έκτη θέση, στους 8 η Δόξα που μένει χαμηλά. Η τέταρτη νίκη των Πορτοκαλί στο πρωτάθλημα που πλέον δικαιούται να βλέπει πιο ψηλά

Πρεμιέρα με το δεξί στη νέα της έδρα η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους.

- Έναρξη στο ματς

- Κλείνουμε πεντάλεπτο στο Τσίρειο, χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο...

- 6' Φαλτσαριστό σουτ του Ντούμπια εκτός περιοχής, ο Σισκόφσκι πέφτει και το βγάζει! Κόρνερ...

- 7' Καλτσάς το 4ο σερί κόρνερ, διώχνει ο Σαντίκ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανεβαίνει η Καρμιώτισσα και ψάχνει με περισσότερες απαιτήσεις το γκολ.

- 13' Νέα επέμβαση Σισκόφσκι, ο Ελ Αλουχί έπιασε δυνατό βολέ από τα όρια της περιοχής σε πλάγια θέση, ο Σκοπιανός πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.

- 18' Κάθετη του Καλτσά στον Ντούρις, ο Σλοβάκος φορ έφυγε απέναντι από τον Σισκόφσκι, το πλασέ του άουτ. Στη συνέχεια σηκώνεται το σημαιάκι. Οφσάιντ ο Ντούρις. Ωραία... κάθετη ο Καλτσάς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Καλύτερη η Καρμιώτισσα στον αγωνιστικό χώρο.

δγδφγδφγ

- 20' Σουτ του Κέρλα, ο Κνόμπλοχ, σταθερά ο Τσέχος. Φωνές από πλευράς Δόξας για χέρι του Σέλουτσκα.

- 20' Πάει για αλλαγή η Δόξα, θα είναι αναγκαστική, ο Φασουλιώτης θα περάσει εκτός λόγω προβλήματος τραυματισμού. Ο Ασαμόα.

- 22' Πάει στο Onfield review ο Φωτίου, για χέρι του αμυντικού της Καρμιώτισσας στην περιοχή. Η μπάλα χτυπά στο έδαφος και στη συνέχεια βρίσκει στο ανοικτό... χέρι του Σέλουτσκα.

- 23' Πέναλτι είναι η απόφαση του Φωτίου!

φγδφγδφγδφγ

- 24' ΓΚΟΛ η Δόξα και 0-1! Ο Σαντίκ! Εύστοχος ο φορ της Δόξας απέναντι από τον Κνόμπλοχ.

ηφγηφγηφγφγ

- 25' Εκτός στόχου το σουτ του Καλτσά.

- 33' Σέντρα του Ντούρις στον Ελ Αλουχί, έκανε το τελείωμα η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 36' Άμυνα του Κέρλα, κόρνερ για την Καρμιώτισσα, σουτ του Σέλουτσκα στην επαναφορά, άουτ.

- 38' Στημένο του Καλτσά από πλάγια θέση, ο Ντούρις το κεφάλι, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

(ΣΧΟΛΙΟ) Εφτά κόρνερ η Καρμιώτισσα μέχρι το 42'. Δείχνει και την πίεση των γηπεδούχων που όμως δεν βρίσκουν τις λύσεις.

- 43' Κίτρινη στον Οικονομίδη

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

σδφσδφδσφσδφσδ

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 49' Ξεδιπλώθηκε ωραία η Καρμιώτισσα με τον Ελ Αλουχί, ο Καλτσάς από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, άμυνα του Κέρλα, ο Ντούρις στην επαναφορά έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου βρίσκει και πάει κόρνερ.

- 50' Σουτ εκτός περιοχής του Καλτσά, στην αγκαλιά του Σισκόφσκι η μπάλα.

- 51' Παράλληλο γύρισμα του Ντούμπια, ο Ντούρις το κεφάλι, άουτ η μπάλα.

- 52' Κίτρινη στον Ελ Αλουχί.

- 54' Διαμαρτυρίες του Σαντίκ για φάουλ του Χούμποτσαν, συνεχίζει το παιχνίδι ο Φωτίου. Έντονος ο σκόρερ.

- 57' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 1-1! Ο Ντούμπια! Εξαιρετικός συνδυασμός Μαλόνε-Καλτσά, ο Ελλαδίτης φοβερή ασίστ, έτοιμο γκολ στον Αφρικανό εξτρέμ. Ένα-δυο οι Μαλόνε-Καλτσάς, ο τελευταίος πέρασε φοβερή πάσα στον Ντούμπια όπου δεν δυσκολεύτηκε για το 1-1.

σδφ

- 63' Κίτρινη ο Ασαμόα.

- 64' Επικίνδυνη σέντρα του Καλτσά, ο Σισκόφσκι πέφτει και μαζεύει...

- 66' Στον χώρο πήγε να απειλήσει η Δόξα, ο Μπένι στη περιοχή της Καρμιώτισσας δεν κάνει καλή επαφή, διώχνει ο Χούμποτσαν.

- 67' Ξανά ο Μπένι, ατομική ενέργεια, άδειασε δυο αντίπαλους, μπήκε στη περιοχή, σουτ με το αριστερό, αποκρούει ο Κνόμπλοχ.

- 68' Φάουλ κερδίζει ο Ντούρις στο όριο της περιοχής.

- 70' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 2-1! Γκολάρα Ελ Αλουχί! Φαουλάρα. Ο Τυνήσιος εκτέλεσε απευθείας και έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" του Σισκόφσκι.

ηδφγδφγδφ

- 73' Αποχωρεί υποβασταζόμενος ο Σέλουτσκα στα αποδυτήρια...

- 75' Καθυστερεί να εκτελέσει ο Ελ Αλουχί, διώχνει ο Κέρλα.

- 80' Ο Κουλιμπαλί στη θέση του Καλτσά.

- 81' Μπαλιά του Ασαμόα, ο Σαντίκ κακό τελείωμα μέσα από τη μικρή περιοχή!

- 84' Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ.

- 85' Φωνές από πλευράς Δόξας για νέο πέναλτι σε χέρι του Τάντι, παίζεται το ματς από Φωτίου. Δεν υπάρχει πέναλτι, εξετάστηκε η φάση και από τον VAR.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Τετ α τετ του Κουλιμπαλί με τον Σισκόσκι, το τελείωμα του πάνω από τα δοκάρια.

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τάντι, Σελούτσκα (Αβραάμ 72'), Μαλόνε, Ντούμπια (Αγγελή 89'), Ελ Αλουχί (Χατζηβασίλης 89'), Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Καλτσάς (Κουλιμπαλί 80'), Οικονομίδης (Μπεν Σαλάμ 46'), Ντούρις.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ποντστάφσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Ανδρονίκου, Χατζηβασίλη, Τζανακάκης, Αγγελή, Χρίστου, Μπεν Σαλάμ, Νεοφύτου, Ζελάγια.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Κέρλα, Ίλιτς (Μπένι 51'), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Αμπντουλαχί, Φασουλιώτης (Ασαμόα 24'), Βαγιέχο, Στυλιανού, Σόμπτζικ (Τιτζανί 69')

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μεσέν, Ντίας, Τιτζιανί, Ιωσηφίδης, Ασαμόα, Καραμανώλης, Ρονταλέγκα, Παυλίδης, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα, Γκάργκμπο.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος