Δόξα-Καρμιώτισσα: Μοιρασμένο απόλυτα  σε ευκαιρίες και γκολ (φώτος)

Σ’ ένα μοιρασμένο απόλυτα παιχνίδι σε ευκαιρίες και γκολ, Δόξα και Καρμιώτισσα εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Στο 8’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Φουρ, ενώ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 17’ με τον Βελκόσφσκι.  Η ομάδα της Κατωκοπίας τέσσερα λεπτά αργότερα (21’ ) έκανε την ολική ανατροπή μέχρι που στο 37’ ο Κυριάκου με αυτογκόλ έφερε πάλι στην ισοπαλία στο σκορ 2-2.

Πρώτος βαθμός στο φετινό πρωτάθλημα για τη Δόξα που παραμένει στην τελευταία θέση. Στους έξι βαθμούς και την προτελευταία θέση η ομάδα των Πολεμιδιών.

Στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος, στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή.

Πρώτο σφύριγμα και σέντρα στην αναμέτρηση...

2' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

3’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα για να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ  εντελώς αφύλακτος ο Ρόσι από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε την προβολή και ο Ασάντε έδιωξε σωτήρια προ της γραμμής.

5' Πέναλτι κερδίζει η Καρμιώτισσα σε ανατροπή του Κοβάσεβιτς από τον Αντωνίου.

6' Χαμένο πέναλτι! Ο Αντωνίου ψάρεψε τον Φουρ και το έπιασε στην δεξιά του γωνιά.

7' Μετά από υπόδειξη του VAR ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή δείχνει επανάληψη καθώς ο κήπερ της Δόξας κινήθηκε προς της γραμμής κατά την εκτέλεση.

δοξ

8' ΓΚΟΛ 0-1 η Καρμιώτισσα. Την ευθύνη εκτέλεσης ανέλαβε και πάλι ο Φουρ που επιλέγοντας την ίδια γωνία αυτή την τη φορά ευστόχησε ανοίχοντας τον σκορ.

15' Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Αλσέους για δυνατό φάουλ στον Κοβάσεβιτς.

δ

17' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Δόξα στην πρώτη της τελική προσπάθεια. Ο Σαντίκ κατέβασε ωραία την μπάλα και ο Βελκόφσκι με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

δο

21’ ΓΚΟΛ 2-1 ανατρέπει τα εις βάρος της δεδομένα η Δόξα μέσα σε τέσσερα λεπτά με τον Τρούγιτς με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή.

23' Νέα ευκαιρία για τη Δόξα με τον Σαντίκ να μην μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

25' Πήρε ψυχολογία και ελέγχει το ματς η Δόξα. Προβληματισμένος ο Χρίστος Χαραλάμπους από την αντίδραση των ποδοσφαιριστών του στα γκολ αλλά και γενικότερα την απότομη πτώση της απόδοση τους.

26' Καλή ευκαιρία για τη Δόξα με τον Αντουί, έδιωξε με τα πόδια ο Ανέστης.

34' Πλέον Δόξα δίνει χώρο στην Καρμιώτισσα ώστε να εκμεταλευτεί τις κόντρα αντεπιθέσεις. Σταδικά αρχίσει να ισορροπεί τον αγώνα η Καρμιώτισσα.

2-2 δ

36' ΓΚΟΛ ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα με αυτογκόλ του Βαγγέλη Κυριάκου. Στην προσπάθειά του να διώξει μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

38' Νέα δεδομένα και πάλι στο παιχνίδι.

43' Άναρχο στα τελευταία στάδια το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να επιλέγουν μακρινές μπαλιές να γίνουν επικίνδυνες.

45' Εφτά λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

45+5' Χωρίς τις μεγάλες φάσεις το ματς. Τα πολλά δυνατά φάουλ έχουν αποτέλεσμα να σταματάσει συνεχώς το παιχνίδι.

Τέλος Α' ημιχρόνου: 2-2

46' Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Βελκόσφκι και Τρούγιτς συνδυάστηκαν έξοχα και ο δεύτερος βγήκε πλεονεκτική θέση και έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

50’ Απαντά στις ευκαιρίες στο β’ μέρος η Δόξα με σουτ του Κοβάσεβιτς. Έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

55' Πιο ενεργητική επιθετικά η Δόξα στα τελευταία.

56' Αλλαγή για τη Καρμιώτισσα. Έξω ο Ματθαίου, μέσα ο Λουκίλι.

58' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Αντουίμ μέσα ο Κλεόφιλο.  Έξω ο Κυριάκου, μέσα ο Μούσα.

65’ Ευκαιρία μετά από ώρα στο ματς. Ο Πιούριτς πρόλαβε τον Λουκίλι και έδιωξε σε κόρνερ πριν κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

70' Αλλαγή για Δόξα. Έξω ο Τρούγιτς, μέσα ο Τζέτζε.

71’ Σπουδαία ευκαιρία για τη Καρμιώτισσα, μετά από μελέ στην περιοχή ο Νεοφύτου βρήκε τον Βελκόφσκι και αυτός με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

72' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Μέσα οι Παντελή και Θεοδώρου, έξω οι Κατσαντώνης και Γκραντινάρου.

78' Δοκάρι για τη Δόξα σε σέντρα-σουτ του Αντωνιάδη. Η μπάλα κτύπησε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και πέρασε έξω.

81' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Πούριτς και ζητά όπως γίνει αλλαγή. Στη θέση του ο Στυλιανού. Έξω ο και ο Αλσέους, μέσα ο Φοφανά.

84' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω ο Νεοφύτου, μέσα ο Σουκ.

90’ Ευκαιρία για Δόξα, μετά από φάουλ-γέμισμα στην περιοχή ο Στυλιανού δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει το ιδανικό σταμάτημα και να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

90+1' Έξι λεπτά καθυστερήσεων.

90+4' Δεν ρισκάρουν ιδιαίτερα οι δύο ομάδες. Με βαθιά γεμίσματα θέλουν να καταφέρουν να πετύχουν το γκολ της νίκης.

Τέλος αγώνα: Μοιρασιά και από ένα βαθμό όφελος οι δύο ομάδες.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τρούγιτς (70' Τζέτζε), Σαντίκ, Βελκόφσκι, Αλσέους (81' Φοφανά), Αντωνιάδης, Αντουί (58' Κλεόφιλο), Β. Κυριάκου (58' Μούσα), Χ. Κυριάκου, Πούριτς (81' Στυλιανού), Ασάντε.

Στον πάγκο: Π. Κυριάκου, Σιέλης, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Γκλεόφιλο, Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Στυλιανού, Τζέτζε.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Ανέστης, Μαλόνε, Νεοφύτου (84' Σουκ), Φουρ, Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου (72' Θεοδώρου), Νιούπορτ, Κατσαντώνης (72' Παντελή), Κοβάσεβιτς, Ματθαίου (56' Λουκίλι).

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Μελετίου, Αβραάμ, Λουκίλι, Μιχαήλ, Παντελή, Θεοδώρου, Αγγελή, Ταβελούδης, Σταύρου, Σουκ.