Νέα Σαλαμίνα - Δόξα: "Καθάρισε" με αριθμητικό πλεονέκτημα!

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε με 2-0 τη Δόξα και την άφησε στο... απόλυτο μηδέν μετά από 11 αγωνιστικές. Οι "ερυθρόλευκοι" στην 7η θέση με 18 βαθμούς, είχαν για σκόρερ τους Ντιακιτέ στο 68' και Ντορεγκαράι στο 78' με πέναλτι. Από το 47΄ η Δόξα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σισκόφσκι.

Καλό ξεκίνημα από τη Δόξα στο πρώτο ημίχρονο που κυκλοφόρησε αρκετά τη μπάλα και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους που ανέβασαν τον ρυθμό και δημιούργησαν φάσεις. Στην αρχή του β' μέρους ο Σισκόφσκι είδε την κόκκινη κάρτα έπειτα από λάθος αφού ο κίπερ της Δόξας γκρέμισε τον Ντουρμισάι. Η Νέα Σαλαμίνα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 68' ο Ντιακιτέ άνοιξε το σκορ, ενώ 10 λεπτά αργότερα οι "ερυθρόλευκοι" κέρδισαν πέναλτι με τον Ντορεγκαράι να πετυχαίνει το 2ο γκολ από την άσπρη βούλα.

Στην περιγραφή του αγώνα η Βάνα Λειβαδιώτη, στο γήπεδο για το kerkida.net ο Χρίστος Χαραλάμπους...

k

5' Πρώτη μεγάλη μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα! Ο Κλεόφιλο πήρε το σουτ, ο Μελίσσας απέκρουσε σε κόρνερ. Βάζει πίεση η Δόξα σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά.

8' Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η Νέα Σαλαμίνα σε αυτά τα πρώτα λεπτά, η Δόξα κυκλοφορεί τη μπάλα πολύ καλά.

9' Ακόμα μια ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Ασάντε έφυγε στην πλάτη του Λέουκο, πήρε το σουτ και ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ.

10' Σουτ του Ναμπί, η μπάλα πέρασε έξω.

12' Η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Κονέ πήρε την κεφαλιά από κόρνερ, ο Σισκόφσκι απέκρουσε σωτήρια.

22' Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντορεγκαράι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

23' Συνεχίζει να απειλεί η γηπεδούχος ομάδα! Ο Νάρσινγκ έδωσε στον Κονέ που πλάσαρε με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δοκάρι.

32' Κεφαλιά του Παπαγεωργίου, άστοχη όμως η μπάλα πέρασε ψηλά και έξω.

33' Έξυπνη πάσα του Μπεχαράνο με στόχο τον Νάρσινγκ που πήρε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και μάζεψε ο Σισκόφσκι.

38' Στο έδαφος ο Μπεχαράνο έπειτα από σύγκρουση με τον Ντιέντζιε σε διεκδίκηση μπάλας. Ο Μπεχαράνο βλέπει την κίτρινη κάρτα.

k

Ο χρόνος των καθυστερήσεων είναι δύο λεπτά.

Ημίχρονο στο "Αμμόχωστος Επιστρφή".

Με αλλαγή ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα. Στη θέση του Παπαγεωργίου ο Ντουρμισάι.

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη, πρόβλημα με τα δίχτυα του Σισκόφσκι.

k

-Έναρξη β' μέρους.

-47' Κόκκινη για τη Δόξα! Ο ρεφ της αναμέτρησης έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Σισκόφσκι για κράτημα στον Ντουρμισάι εκτός περιοχής. Ο κίπερ πήγε να τον ντριπλάρει, έχασε τη μπάλα και τον… γκρέμισε. Επιβεβαιώνει την κόκκινη και το VAR, με 10 η Δόξα.

-49' O Ασάντε περνά εκτός και τη θέση του παίρνει ο Αντωνίου.

-51' Την εκτέλεση φάουλ πήρε ο Μπεχαράνο, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.

-54' Ο Κονέ έπεσε στην περιοχή, δεν υπάρχει πέναλτι σωστός ο ρεφ.

-55' Ο Ντουρμισάι στην περιοχή πήρε το σουτ που κόντραρε.

-56' Κίτρινη στον Ντζιέντζε.

-57' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Καρλίτος πέρασε εκτός και τη θέση του πήρε ο Μιγκελίτο.

-61' Ο Κονέ από την αριστερή πλευρά σέντραρε, η μπάλα κόντραρε. Παράπονα για χέρι της Δόξας, η φάση ελέγχθηκε αλλά δεν υπάρχει τίποτα. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-63' Χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντορεγκαράι απείλησε με σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

-65' "Ερυθρόλευκος" μονόλογος, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονται το αριθμητικό πλεονέκτημα και πιέζουν τη Δόξα.

-66' Αλλαγή για τη Δόξα, Ο Βαγγέλης Κυριάκου στη θέση του Ναμπί.

-66' Ο Σαντίκ στη θέση του Τρούγιτς.

-68' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Σέντρα του Κονέ, ο Ντιακιτέ πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αντωνίου.

-70' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Έξω οι Αντωνιάδης και Ντιέντζε, μέσα ο Σεσέροβιτς και ο Σκόκλουντ.

-72' Κίτρινη στον Κονέ για φάουλ στον Κλεόφιλο.

-74' Σουτ του Μπεραχάνο! Ο Αντωνίου απέκρουσε δύσκολα.

-76' Ο Πούριτς έβαλε στοπ στον Λέουκο εντός περιοχής και είδε και την κίτρινη κάρτα. Η φάση ελέγχεται για πέναλτι υπέρ της Νέας Σαλαμίνας.

-78' ΓΚΟΛ και 2-0! Επιβεβαιώθηκε το πέναλτι και ο Ντορεγκαράι κάνει το 2-0 από την άσπρη βούλα!

k

79' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, έξω ο Κονέ μέσα ο Φερνάντεζ.

-83' Χαμένη ευκαιρία για το 3-0! Ο Σεργίου έδωσε στον Ντορεγκαράι που δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση αφού το τακουνάκι του Αργεντίνου χτύπησε στον Αντωνίου. Εξαργυρώνει την αριθμητική υπεροχή της η Νέα Σαλαμίνα.

-84' Σουτ του Φερνάντεζ που πέρασε έξω!

-85' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω οι Μπεχαράνο και Νάρσινγκ, μέσα Κορομά και Κατσιάρης.

Ο χρόνος καθυστερήσεων είναι 7 λεπτά.

-90+5' Ηρεμία στο ρυθμό του αγώνα, κρατά μπάλα η Νέα Σαλαμίνα μέχρι το φινάλε.

90+6' Σουτ του Σεργίου λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω από το κάθετο δοκάρι.