Ο Σαντίκ... καθάρισε για το τρίτο τρίποντο

Η Δόξα κατέβηκε στο γήπεδο για το τρίτο τρίποντο της στο φετινό πρωτάθλημα, απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, και τα κατάφερε με MVP τον Μπεράτ Σαντίκ (2-0). Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας της Κατωκοπιάς άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 62' και εννέα λεπτά αργότερα "καθάρισε" το τρίποντο με το δεύτερο του γκολ. Οι ερυθρόλευκοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά, είχαν δοκάρι αλλά η αντίδρασή τους ήρθε πολύ αργά. Στους 11 βαθμούς οι γηπεδούχοι, στους 3 παραμένουν οι φιλοξενούμενοι.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στο Μακάρειο...

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-Δεκάλεπτο χωρίς ευκαιρία. Μοιρασμένο το ματς

-13' Κλασική ευκαιρία για την Δόξα με τον Λουίς Κάρλος να πιάνει πλασέ στην κίνηση "φάτσα" με τον Κίσσα και να αστοχεί

-Εικοσάλεπτο, καλύτερη η Δόξα μέχρι στιγμής

-24' Ωραία κίνηση του Εγγλέζου και γύρισμα από αριστερά, πλασέ του Μέσκα στην κίνηση, έξω η μπάλα

-27΄Επικίνδυνα μπαίνει στην περιοχή ο Σαντίκ, τον σταματάει σωτήρια ο Χριστοφόρου πριν γίνει απειλητικός

-Μισάωρο με λίγες φάσεις και τους γηπεδούχους να είναι πιο επιθετικοί. Ακίνδυνοι οι ερυθρόλευκοι

-34' Η καλύτερη φάση της Σαλαμίνας μέχρι στιγμής. Σουτ του Σιαθά από πολύ μακριά, λίγο έξω

-37' O Ασαμόα με πλασέ εκτός περιοχής επιχειρεί να απειλήσει τον Κίσσα αλλά αστοχεί

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-49' Πολύ καλή φάση για την Δόξα, ο Σαντίκ με διαγώνιο πλασέ αστοχεί για λίγο

-53' Ο Κρεάν στη θέση του Κονφέ, ο Ανδρέου στη θέση του Σιαθά. Δυο αλλαγές ο Πάμπος

-61' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Δόξα για χέρι του Βινίσιους και κίτρινη στον μέσο της Σαλαμίνας. Έγινε σέντρα στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος δεν πρόλαβε να "μαζέψει" το χέρι του όπως φάνηκε απ' το ριπλέι και ο διαιτητής σφύριξε την παράβαση

-62' ΓΚΟΛ, ο Σαντίκ από τα έντεκα βήματα κάνει το 1-0!

σδγ

-68' Διαγώνιο σουτ του Εγγλέζου από αριστερά, πέφτει και μπλοκάρει ο Κίσσας

-68' Σουτ στην απέναντι εστία τώρα, από τον Οσέι. Δύσκολα σε κόρνερ ο Σισκόφκσι

-71' ΓΚΟΛ 2-0! Ωραίος συνδυασμός από τους γηπεδούχους, Ολιβέιρα και Σαντίκ έκαναν το "ένα-δυο" και ο δεύτερος με σουτ εντός περιοχής διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του αλλά και τα προσωπικά του

7ο6

-73' Ο Κωμοδίκης αντικαθιστά τον Μέσκα

-80' O Oικονομίδης στη θέση του Λουίς Κάρλος

-Τελευταίο δεκάλεπτο, η Δόξα προστατεύει χωρίς δυσκολίες το σκορ

-84' Ο Οσέι από κοντά και αριστερά σουτάρει, σε κόρνερ ο Σισκόφκσι

-84' ΔΟΚΑΡΙ για τη Σαλαμίνα σε κεφαλιά του Ντανίλο, μετά το κόρνερ

-86' Νέα φάση η Σαλαμίνα με δυνατό σουτ του Κρεάν, δύσκολα ο τερματοφύλακας της Δόξας

-87' Κεφαλιά ο Χριστοφόρου, έτοιμος ο Σισκόφκσι

-89' Ο Φιρμίνο στη θέση του Ολιβέιρα

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος, στους 11 βαθμούς ανεβαίνουν οι γηπεδούχοι, παραμένουν χαμηλά στους 3 οι φιλοξενούμενοι

Δόξα: Σισκόφκσι, Πάντιτς, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Ολιβέιρα (89' Φιρμίνο), Σαντίκ, Λουίς Κάρλος (80' Oικονομίδης), Ασαμόα, Μέσκα (73' Κωμοδίκης), Μιντίκκης

-Στον πάγκο Παρασκευά, Μιχαήλ, Χριστοφή, Άδωνη, Καραμόκο, Κίκας

Σαλαμίνα: Κίσσας, Σμοβς, Λοράν, Βαρέλα, Ντανίλο, Παύλου, Βινίσιους, Οσέι, Σιαθάς (53' Ανδρέου), Χριστοφόρου, Κονφέ (53' Κρεάν)