"Οξυγόνο" για ΕΝΠ, "βυθίζεται" η Δόξα! (φώτος)

«Ανάπνευσε» η ΕΝΠ που πέτυχε τεράστια νίκη για τη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη κατηγορία. Οι «βυσσινί» κέρδισαν με 1-0 την Δόξα, με τον Θεοδώρου να σημειώνει το «χρυσό» γκολ της αναμέτρησης. Η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και πάλι απέναντι στον ίδιο αντίπαλο με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Πρώτη νίκη στο «Τάσος Μάρκου» για την ομάδα του Σιβιέρο. Δυο πρόσωπα η ΕΝΠ, εξαιρετική στο πρώτο μέρος, παθητική στην επανάληψη, με την Δόξα να φτάνει κοντά στην ισοφάριση αρκετές φορές. Ήττα για την προσφυγική ομάδα και πλέον τα δεδομένα δυσκολεύουν αφάνταστα στην μάχη της παραμονής. Στους 11 η ΕΝΠ, στους 8 βαθμούς έμεινε η Δόξα.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- 1' Άστοχο μακρινό σουτ του Καλό, δεν ανησυχεί ο Κλέιμαν.

- 4' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 1-0! Ο Θεοδώρου!!! Ο Αμπαρτζουμιάν από τα δεξιά, ύψωσε στον Βαρέλα, αυτός μπήκε στη περιοχή, κράτησε τη μπάλα και τη κατάλληλη στιγμή μοίρασε στον σκόρερ όπου από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Με τις καλύτερες προϋποθέσεις οι "βυσσινί" μπαίνουν στο ματς.

δωδωδωδωδ

- 12' Ψάχνει και δεύτερο γκολ η ΕΝΠ, η Δόξα θέλει να αντιδράσει. Μέχρι στιγμής οι δυο ομάδες κάνουν αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου,

- 15' Λάθος του Γιούτριτς μετά από πίεση της ΕΝΠ, η μπάλα έφθασε στον Βαρέλα, το δυνατό σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία και έφθασε στα χέρια του Γκρεσμλ.

- 20' Κίτρινη στον Βαλλιάνο για απρόσεκτο μαρκάρισμα στον Καλό.

- 25' Aπουσιάζουν οι μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Αυτό ευνοεί φυσικά την ομάδα που προηγείται...

- 27' Συρτό γύρισμα του Βαρέλα από τα δεξιά, ο Μέσκα πήγε να μπερδευτεί και να στείλει άθελα του, τη μπάλα στα δίχτυα. Ευτυχώς για τον ίδιο και την Δόξα η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

- 28' Σουτ του Μπάλαζιτς μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Γκρεμσλ.

- 33' Στημένο για την Δόξα σε καλό σημείο, ο Ζε Βαλέντε εκτέλεσε η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 40' Καλή στιγμή για την ΕΝΠ. Ο Βαρέλα εκτέλεσε το φάουλ, ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκρεμσλ η μπάλα!

- 43' Εκτέλεση φάουλ από Ζε Βαλέντε, ο Ντανίλο διώχνει σε κόρνερ προ του Ζορζίνιο.

- 45' ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 45+1' Πήγε για γκολάρα ο Ρουσιάς, ο Γκρεμσλ κάνει τρομερή επέμβαση! Ο Ντανίλο από τα αριστερά, γέμισε προς το μέρος του Κύπριου φορ, αυτός αμέσως το σουτ-βολέ ο κίπερ της Δόξας λέει "όχι". Δεν το πιστεύει ο Ρουσιάς!!!

- 45+2' Κίτρινη στον Γιούτριτς που τράβηξε και έριξε στο έδαφος τον Ρουσιά.

Ημίχρονο. Εξαιρετικό παιχνίδι από τους "βυσσινί" και πάνε στα αποδυτήρια με το 1-0.

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

Τρεις αλλαγές, μια για την ΕΝΠ (αναγκαστική) και δυο για την Δόξα.

- 46' Μεγάλη φάση για τη Δόξα! Ο Μπόλιεβιτς μέσα από τη περιοχή, το πλασέ η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Εξαιρετικός ο συνδυασμός της Δόξας!

- 49' Μπήκε δυνατά η Δόξα, ο Κλέιμαν κάνει παρακινδυνευμένη έξοδο, ο Ντανίλο καθαρίζει τη φάση μετά από γέμισμα του Καλό.

- 57' Οπισθοχώρησε η ΕΝΠ, τη πρωτοβουλία η Δόξα. Καλή η άμυνα των "βυσσινί" στο δικό τους μισό.

- 59' Κοντά στο 1-1 η Δόξα, κόρνερ του Μπόλιεβιτς, ο Γιούτριτς τη κεφαλιά, πάνω στη γραμμή διώχνει ο Βαλλιάνος.

- 66' Φάουλ η Δόξα σε καλό σημείο, ο Νελσίνιο εκτέλεσε η μπάλα βρήκε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

- 70' Στημένο για την ΕΝΠ, την κεφαλιά ο Μπαρμπόσα, η μπάλα άουτ.

- 72' Κίτρινη κάρτα στον Ρουσιά για διαμαρτυρίες στον Αναστασίου.

- 73' Δυνατές οι μάχες των ποδοσφαιριστών, η σημαντικότητα του αγώνα έχει ανεβάσει την αγωνία στο κατακόρυφο!

- 74' Στα τελευταία λεπτά η ΕΝΠ είναι πολύ παθητική, η Δόξα όμως δεν βρίσκει τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Κλέιμαν.

- 74' Κίτρινη στον Κοσμά για δυνατό μαρκάρισμα στον Παπαφώτη.

- 78' Aντεπίθεση της ΕΝΠ, ο Βαρέλα από τα δεξιά πήγε να δώσει έτοιμο γκολ στον Ρουσιά, ο Ντερβίντ κάνει σπουδαία άμυνα και διώχνει σε κόρνερ.

- 84' Μεγάλη φάση για την ΕΝΠ, ο Ρουσιάς το διαγώνιο δυνατό σουτ, ο Γκρεμσλ έπεσε και απέκρουσε τη μπάλα. Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

- 86' Δοκιμάζει σουτ ο Μέσκα, άστοχο.