Κόλλησαν... στο "Τάσος Μάρκου" (φώτος)

Ούτε η έλευση του Σωτήρη Αντωνίου δεν έφερε το "τρίποντο" βυσσινί για την ΕΝΠ, η οποία συνεχίζει να είναι σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Το απόγευμα της Παρασκευής (16/04), η Ένωση υποδέχθηκε την Δόξα, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής και οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0. Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες, καλύτερη η Δόξα στο πρώτο, καλύτερη η ΕΝΠ στο δεύτερο. Είχαν από κάποιες καλές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να σκοράρουν. Η ισοπαλία ευνοεί φυσικά την προσφυγική ομάδα, η οποία παρέμεινε στην 10η θέση και ανέβηκε στους 36 βαθμούς, διατηρώντας την απόσταση των 8 βαθμών από την Ένωση, η οποία παρέμεινε στην 13η θέση, με 28.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης από το "Τάσος Μάρκου"...

-Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Δεν υπάρχει ασθενοφόρο στο γήπεδο και έτσι δεν ξεκίνησε ακόμη το παιχνίδι. Το ματς ξεκινούσε στις 17:00. ΕΔΩ

-17:10/Δεν έχει φθάσει ακόμη το ασθενοφόρο.

-17:20/Έφτασε το ασθενοφόρο.

-ΣΕΝΤΡΑ στο ματς.

-4' Χαμένη ευκαιρία για την Δόξα. Εκτέλεση κόρνερ από τον Μπόλιεβιτς, ο Μουχτάρης έπιασε την κεφαλιά ωστόσο έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

-6' Σέντρα από τον Ντένιγκ, πέρασε από όλους η μπάλα και κατέληξε άουτ.

-11' Φάουλ για την ΕΝΠ σε καλή θέση. Το κέρδισε ο Μαρκόφσκι απ' τον Κίκας.

-12' Ευκαιρία για την ΕΝΠ! Εκτέλεσε το φάουλ ο Φελίπε, Κυριάκου και Μπάλαζιτς δεν μπόρεσαν από κοντά να ακουμπήσουν την μπάλα.

-13' Παράλληλο γύρισμα του Ιρέπ από αριστερά, πλασέ στην κίνηση ο Θεοδώρου, η μπάλα κόντραρε στον Γκολομπάρτ και έφυγε σε κόρνερ.

-13' Ελέγχεται η φάση για πιθανό χέρι του Γκολομπάρτ στο πλασέ του Θεοδώρου.

-14΄Πάει για on field review ο ρεφ.

-16' Δεν άλλαξε την απόφαση του ο ρεφ Δημητρίου, δεν υπάρχει πέναλτι. Συνεχίζεται με κόρνερ το ματς.

-20' Εικοσάλεπτο στο ματς. Μετά το δυνατό ξεκίνημα της Δόξας, ανέβηκε και ισορρόπησε η Ένωση.

-25' Φάουλ για την Δόξα από πλάγια θέση δεξιά. Δοκίμασε απ' ευθείας ο Εγγλέζου, έξω η μπάλα.

-29' Καλό σουτ από τον Μπόλιεβιτς με το αριστερό εκτός περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

-33' Φάση διάρκειας στην περιοχή της ΕΝΠ, δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ ο Σαντίκ.

-35' Έχει πάρει εκ νέου τα ηνία η Δόξα, κρατάει μπάλα στα τελευταία λεπτά και είναι στο μισό γήπεδο της ΕΝΠ.

-39' Επιθετική προσπάθεια μετά από ώρα για την ΕΝΠ. Ο Ντένινγκ μπήκε στην περιοχή απο αριστερά και έκανε το γύρισμα, μπλόκαρε σταθερά ο Σισκόφακι.

-40' Απ' το κέντρο του γήπεδο πήγε να σκοράρει ο Σαντίκ, αιφνιδιάστηκε ο Γκατσέφσκι, έχασε την μπάλα μέσα απ' τα χέρια του και παραχώρησε κόρνερ.

-43' Πρώτη κίτρινη στο ματς, την βλέπει ο Μπαρμπόσα.

-Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Κλασική ευκαιρία για την Δόξα! Ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Σαντίκ μπήκε στην πορεία αλλά δεν βρήκε την μπάλα, η οποία έσκασε στο έδαφος και έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

45+2' Σουτ από τον Ντένιγκ, αρκετά αδύναμο, στα χέρια του Σισκόφακι η μπάλα.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

d

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-47' Επιθετικά ξεκίνησε το β' μέρος η ΕΝΠ. Κέρδισε τρία μαζεμένα κόρνερ, πέρασαν όλα ανεκμετάλλευτα.

-49'  Πολύ καλή στιγμή για την ΕΝΠ! Ο Φελίπε εκτέλεσε πλασαριστά το φάουλ, ο Κυριάκου έκανε την κεφάλια, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-51' Αδύναμο το πλασέ του Σαντίκ, μπλόκαρε εύκολα ο Γκατσέφσκι.

-53' Πέναλτι για την Δόξα! Το κέρδισε ο Καλό σε μαρκάρισμα του Κυριάκου. Αναμένει την επιβεβαίωση από το VAR ο ρεφ.

-54' Πάει για on field review ο ρεφ.

-55' ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΝΑΛΤΙ. Αφού είδε απ' το μόνιτορ την φάση, ακύρωσε την αρχική του απόφαση ο ρεφ.

-56' Κίτρινη στον Κυριάκου για δυνατό τάκλιν στον Οικονομίδη. Βρήκε μπάλα ο στόπερ της ΕΝΠ αλλά πήγε με δύναμη στην φάση.

-57' Ο άσος της Δοξας είναι στο έδαφος.

-58' Σηκώνεται ο Οικονομίδης.

-60' Κίτρινη κάρτα στον Γκολομπάρτ για διαμαρτυρία.

-61' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Ιρέπ, μέσα ο Νγκο.

-61'Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Φελίπε εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Σισκόφακι έκανε λανθασμένη έξοδο, ο Κυριάκου έκανε την κεφάλια αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

-66' Κίτρινη στον Μουκτάρη για φάουλ στον Ντένινγκ.

-67' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Θεοδώρου, εντελώς άστοχο.

-69' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Έξω ο Οικονομίδης, μέσα ο Τραϊτσέφσκι.

-70' Κίτρινη κάρτα στον Σαντίκ για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Μπάρνι.

-71' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Φελίπε, μέσα ο Ουντόζι.

-73' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Σουτ του Λουσέρο, ο Σισκόφακι έδιωξε δύσκολα, η μπάλα έφτασε στον Νγκο ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.

-75' Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Θεοδώρου, έγινε μια πρώτη κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Ουντόζι που κάνει το σουτ, ωστόσο η μπάλα πάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

-80' Κίτρινη κάρτα σε μέλος του προπονητικού τιμ της ΕΝΠ.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εντείνει τις προσπάθειες της η ΕΝΠ, η ομάδα που... καίγεται για τη νίκη.

-81' Πολύ καλή στιγμή για την Ένωση. Γύρισμα του Ντένινγκ από δεξιά, πλασέ στην κίνηση ο Ουντότζι από κοντά, η μπάλα κόντραρε και η ευκαιρία χάθηκε.

-83' Τεράστια ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Ουντότζι έβγαλε σε τετ α τετ τον Ντένινγκ, αυτός πλάσαρε τον Σισκόφακι που έκανε την έξοδο αλλά έστειλε την μπάλα έξω!

-86' Σειρά της Δόξας να απειλήσει σε αντεπίθεση. Σέντρα του Μπιλάλ από δεξιά, αιφνιδιάστηκε στο δεύτερο δοκάρι ο Καλό και του έφυγε το κοντρόλ.

-87' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Καλό και Ασαμόα έξω, μέσα οι Μουλότ και Γκίλσον.

-87' Διπλή αλλαγή και για την ΕΝΠ. Μαϊσουράντζε - Κοσμά μέσα, Λουσέρο - Μπάρνι έξω.

-Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+4' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκόφσκι για φάουλ στον Μπιλάλ.

-90+5' Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Εγγλέζου, διώχνει με γροθιές ο Γκατσέφσκι, η μπάλα φτάνει στον Μπόλιεβιτς που κάνει σουτ, ωστόσο μαζεύει ο κίπερ της ΕΝΠ.

-Tέλος αγώνα.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Ιρέπ(61' Νγκο), Λουσέρο, Ντένινγκ, Θεοδώρου, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε(71' Ουντόζι), Μαρκόφσκι

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Μπελόνε, Κοσμάς, Κοτσώνης, Μαϊσουράτζε, Μαυρουδής.

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Καρλίτος, Ασαμόα, Γκολομπάρτ, Άδωνη, Κίκας

Στον πάγκο: Ορφανίδης, Γκίλσον, Μπιλάλ, Χριστοφή, Μουλότ, Μιχαηλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Γκλίσχικ

Κίτρινες: Μπαρμπόσα, Κυριάκου/Σαντίκ