Πέτυχαν το πρώτο τους γκολ, πήραν τον πρώτο τους βαθμό... (φώτος)

Ολυμπιακός και Δόξα πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πήραν η καθεμιά τον πρώτο της βαθμό στο νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Κατωκοπιάς προηγήθηκε μόλις στο 7' με τον Ασαμόα και εκείνη της Λευκωσίας ισοφάρισε στο 55' με τον Οικονομίδη.Το www.kerkida.net ήταν στο Μακάρειο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-7' ΓΚΟΛ στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ο Ασαμόα από αριστερά αφέθηκε να μπει στην περιοχή και με δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, πέτυχε ένα ωραίο γκολ

-15 λεπτά στο Μακάρειο. Η Δόξα ξεκίνησε καλύτερα, προηγείται και κρατά μπάλα

-18' Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Χατζηλούκα. Μετά από λάθος του Σαμπίνια, ο Μέσκα κέρδισε αλλά εξ επαφής δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μπάιζα, που έστειλε σε κόρνερ

-23' Πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Ακόστα από πλάγια αριστερά και σε κοντινή θέση, να κάνει κακή μπαλιά

-31' Πρώτη κίτρινη, στον Αλεξάνδρου για φάουλ στον Φαμπρίς εκτός περιοχής

-33' Ευκαιρία για τους μαυροπράσινους. Μετά από σέντρα, ο Ζαχαρίου έκανε την κοντινή προβολή και η μπάλα πήγε έξω

-35' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό που είναι πολύ καλύτερος τα τελευταία λεπτά. Ο Αζουλάο κατέβασε στην περιοχή και πλάσαρε, με την μπάλα να πηγαίνει στο αριστερό δοκάρι

-36' Νέα απειλή για τον Γκρεμσλ. Ο Φαμπρίς έκανε ωραία κίνηση εκτός περιοχής και σουτ, με τον Ντερβίτ να διώχνει σε κόρνερ με κεφαλιά

-37' Αγγίζει ξανά το γκολ ο Ολυμπιακός μετά το κορνερ. Ο Γκρεμσλ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα, ο Σαμπίνια πλάσαρε στην κίνηση και παίκτης της Δόξας έκοψε προ της γραμμής

-41' Κίτρινη στον Ασαμόα

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο το οποίο είχε πολύ καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις. Η Δόξα ήταν ουσιαστική και προηγείται, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που δεν μπόρεσε να σκοράρει στις 3-4 καλές φάσεις που είχε

-Άρχισε το δεύτερο μέρος με μια αλλαγή. Αγιτέ αντί Παχίπη

-47' Κεφαλιά από τον Μπόλιεβιτς, διώχνει η άμυνα του Ολυμπιακού

-52’ Ζήτησε φάουλ ο Ολυμπιακός στον Φάμπρι, ο Τράττος έδειξε "παίζεται". Στην συνέχεια της φάσης η Δόξα έβγαλε αντεπίθεση με τον Κάρλος να μπαίνει στην περιοχή και τον Ψάλτη να κάνει σωτήρια παρέμβαση

-50' Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος για την Δόξα... Προβολή του Κάρλος, κοντράρει σε σώματα, κεφαλιά του Καρλάο, η μπάλα λίγο έξω!

-55' ΓΚΟΛ 1-1 με τον Οικονομίδη που έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος, με τον Γκρεμσλ να μην μπορεί να αντιδράσει

-58' Kίτρινη στον Ακόστα

-63' Ο Μπραμπίγια στη θέση του Μέσκα

-71' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Μπραμπίγια είδε τον Μπάιζα εκτός εστίας, έκανε λόμπα εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πήγε λίγο έξω

-71' Κάρτα στον Αγιτέ για φάουλ στον Αρτάμπε. Διακοπή για λίγο αφού ο παίκτης της Δόξας έχει τραυματιστεί

-75' Δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Μουχτάρης

-80' Ο Ντουβεντρού στη θέση του Φαμπρίς

-84' Ο Ζαχαρίου μπαίνει στην περιοχή και κάνει το σουτ, ο Μουχτάρης βάζει το πόδι και στέλνει σε κόρνερ

-86' Παπαφώτης αντί Ασαμόα

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' ΔΟΚΑΡΙ με κεφαλιά του Μουχτάρη μετά από φάουλ-σέντρα του Μπόλιεβιτς!

-93' Σωτηρίου μέσα, Αζουλάο έξω

-96' Τέλος, η κάθε ομάδα πιστώνεται τον πρώτο της βαθμό στο νέο πρωτάθλημα

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Νάνι, Κίκο, Οικονομίδης, Παχίπης (46' Aγιτέ), Ακόστα, Φαμπρίς (80' Ντουβεντρού), Ζαχαρίου, Αζουλάο (93' Σωτηρίου)

-Στον πάγκο έμειναν οι Χατζηγαβριήλ, Ροτζέριο, Ρόμο, Σαμάρας, Κυριάκου, Ανδρέου, Ντουβεντρού

Δόξα: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Λουίς Κάρλος, Μιντίκκης, Μπόλιεβιτς, Αλεξάνδρου, Ασαμόα (86' Παπαφώτης), Αρτάμπε (75' Μουχτάρης), Τραϊτσέφσκι, Μέσκα (63' Μπραμπίγια), Καρλάο

-Στον πάγκο έμειναν οι Παρασκευά, Άδωνη, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Μαγκαλάες, Ιτάλο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ακόστα, Αγιτέ / Αλεξάνδρου, Ασαμόα