Δόξα - Οθέλλος: Μεγάλο διπλό οι φιλοξενούμενοι, κολλημένοι στο μηδέν οι γηπεδούχοι! (Φώτος)

Βαθμολογική ανάσα για τον Οθέλλο ο οποίος νίκησε με 2-0 την Δόξα με γκολ των Ποπέσκου και Μπαμπρίγια στο 68' και στο 90+2' αντίστοιχα. Ο Οθέλλος μπήκε με την καλύτερη διάθεση στο α’ ημίχρονο και κατέγραψε αρκετές ευκαιρίες, για να πάρει προβάδισμα, όμως, ο Σισκόφσκι δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του. Στο 1' λεπτό η Δόξα είχε σύμμαχο το δοκάρι στο σουτ του Σούτο. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ με την Δόξα να καταγράφει ουσιαστικά μια καλή ευκαιρία με τον Ναμπί.

Στην επανάληψη η Δόξα ισορρόπησε δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, όμως, δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία της αντιπάλου ομάδας. Το γκολ των Ποπέσκου στο 68’ και του Μπαμπρίγια στις καθυστερήσεις του αγώνα έδωσαν τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα η οποία βλέπει με αισιοδοξία στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Πρώτη νίκη για τον Οθέλλο που ανεβαίνει στους έξι βαθμούς. Προβληματισμός και κατήφεια στην Δόξα που παραμένει στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Το φιλμ του αγώνα.

Α΄ ημίχρονο

-1' Δοκάρι με τον Σούτο. Στην εξέλιξη της φάσης το νέο σουτ του ποδοσφαιριστή του Οθέλλου έδιωξε ο Σισκόφσκι.

-2΄ Διαμαρτυρίες για χέρι στην περιοχή της Δόξας. Ελέγχεται η φάση από το VAR, συνέχεια στο ματς.

-10' Προσπάθεια των δύο ομάδων να ελέγξουν τον αγώνα.

-12' Προσωρινή διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Τραυματίστηκαν στο κεφάλι Ντζιέντζιε και Ανάνγκ.

5

-18 Αναγκαστική αλλαγή του Ντζιέντζιε, στην θέση του Άντουι.

-18' Ο Ανάνγκ συνεχίζει με δεμένο κεφάλι.

2

-22' Σε ετοιμότητα ο Σισκόφσκι στην κεφαλιά του Ναρντίνι ο οποίος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

-24' Σουτ του Ουεσλάτι, διώχνει και πάλι ο Σισκόφσκι σε κόρνερ.

-30' Προσπαθεί ο Οθέλλος για το γκολ, είχε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες το πρώτο ημίωρο.

-34' Σουτ του Ουεσλάτι μπλοκάρει τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Δόξας.

-36' Πρώτη καλή φάση για την Δόξα με τον Ναμπί, έξω από την περιοχή σούταρε, όμως, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

-38' Κίτρινη στον Ναμπί για φάουλ. (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες)

-40' Σέντρα του Ανάνγκ από αριστερά, προλαβαίνει τη μπάλα ο Σισκόφκσι.

-44' Κίτρινη στον Ράμος (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες).

-45' Δυνατό σουτ του Κατσιατή, η μπάλα κατέληξε έξω.

-45' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45'+2 Κίτρινη στον Αντουί για φάουλ στον Ράμος

-45' +5' Κίτρινη για διαμαρτυρίες στον Ουεσλάτι (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες).

Λήξη ημιχρόνου.

-46' Μεγάλη ευκαιρία με τον Σούτο, όμως, το σουτ του ήταν άστοχο.

-48' Καλή φάση με Τρούγιτς, δεν ανησυχεί ο Ταουντούλ αφού η μπάλα κατέληξε έξω.

-51' Απευθείας φάουλ από τον Ουεσλάτι, η μπάλα δεν βρήκε στόχο αφού κόντραρε σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή.

-55' Πολύ άστοχο του σουτ του Τρούγιτς.

-56' Ο Ανάνγκ ο οποίος τραυματίστηκε στο κεφάλι στο α΄ ημίχρονο δεν μπορεί να συνεχίσει στον αγώνα.

-58' Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Ανάνγκ, την θέση του πήρε ο Καστάνας.

-59' Αλλαγή για την Δόξα, μέσα ο Κλεόφιλο, έξω ο Τρούγιτς.

-65΄Αλλαγή για τον Οθέλλο, έξω ο Κατσιατής, μέσα ο Ποπέσκου.

-67' Καλή ευκαιρία για την Δόξα με τον Κλεόφιλο ο οποίος δέχθηκε την πάσα από τον Στυλιανού μπήκε στην περιοχή από από δεξιά, όμως, δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Οθέλλου.

-68' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο! Ο Ποπέσκου με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Σισκόφσκι.

3

-70' Διαμαρτυρίες από Οθέλλο, για παράβαση στην περιοχή της Δόξας. Δίνει συνέχεια στον αγώνα ο διαιτητής.

-75' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.

-75' Κίτρινη στον Ναρντίνι για φάουλ στον Ναμπί.

-78' Διπλή αλλαγή για την Δόξα, έξω οι Αντουί και Βελκόφσκι μέσα οι Κυριάκου και Σκόγκλουντ.

-83' Πολύ καλή φάση για την Δόξα από αριστερά με τον Κλέοφιλο ο οποίος σούταρε αλλά μπλόκαρε τη μπάλα ο Ταουντούλ.

-86΄ Κεφαλιά του Αλσεούς, μετά από σέντρα του Στυλιανού, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα της Δόξας.

-88' Σέντρα του Κυριάκου, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ, για τον Οθέλλο.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+2' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο. Το γκολ πέτυχε με πλασέ ο Μπραμπίγια μετά από πάσα του Ποπέσκου.