ΠΡΩΤΟ βυσσινί "τρίποντο" με... τριάρα! (Φώτος)

Μετά από ένα ονειρώδες ξεκίνημα με δύο γκολ στο 3' και στο 4', η ΕΝΠ έθεσε τις βάσεις από νωρίς και εντέλει πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Σιβιέρο στον πάγκο τους, οι "βυσσινί" επικράτησαν της Δόξας με 3-1 στο "Μακάρειο"σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Τα δύο πρώτα γκολ για τους νικητές ο νεαρός Δημήτρης Θεοδώρου και το τρίτο ο Ανδρέας Κυριάκου ενώ για τους ηττημένους μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Κάρλος.

-Έναρξη.

**Ντεμπούτο στον πάγκο της ΕΝΠ για τον Αργεντινό Γκουστάβο Σιβιέρο.

**Χωρίς τον προπονητή της η Δόξα αφού ο Λούκας Χατζηλούκας είναι τιμωρημένος. Στον πάγκο ο βοηθός του, Ματθαίος Πιπίας.

-3' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Ο Αγκίρι ελίχθηκε ωραία στον κεντρικό άξονα και πέρασε την κάθετη πάσα στον Θεοδώρου που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Γκρεμσλ και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1!

-4' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ, με σκόρερ ξανά τον Θεοδώρου! Ο Ριέρα έγινε αποδέκτης της μπάλα εντός περιοχής και αριστερά, κράτησε και είδε την κίνηση του Θεοδώρου ο οποίος πλάσαρε ξανά εύστοχα για το 0-2!

ρωγρεωεωρεςρςε

-8' Ψάχνεται η Δόξα, προσπαθεί να βγάλει αντίδραση αλλά δείχνει επηρεασμένη από τα γρήγορα γκολ.

-10' Κρατά μπάλα η Δόξα στα τελευταία 3-4 λεπτά, η ΕΝΠ μαζεμένη στο μισό της γήπεδο αμύνεται σωστά.

-17' Πρώτη τελική για την Δόξα. Δυνατό συρτό σουτ του Μπόλιεβιτς από μακριά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-22' Κερδίζει φάουλ σε καλή θέση η Δόξα, σε μαρκάρισμα του Κυριάκου στον Καρλάο. Άστοχη η εκτέλεση του Μπραμπίγια.

-27' Δυνατό σουτ του Ασαμόα, ψηλά έξω η μπάλα.

-30' Μετά από αρκετή ώρα κράτησε για 2-3 λεπτά την η ΕΝΠ, η οποία οπισθοχώρησε αρκετά μετά τα δύο γκολ της.

-34' Κοντά στο γκολ η Δόξα, με το δυνατό σουτ του Ασαμόα από κοντά και την δύσκολη επέμβαση του Κλέιμαν. Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων.

-34' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Καρλίτος αντί Χριστοφή.

-37' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ στον χώρο της μεσαίας γραμμής το οποίο εκτελέστηκε γρήγορα από τον Μπόλιεβιτς προς τον Καρλάο, αυτός έστρωσε με το κεφάλι στον Κάρλος που έκανε το σουτ στην κίνηση νικώντας τον Κλέιμαν για το 1-2!

-40' Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Εκτός ο τραυματίας Ριέρα, εντός ο Ροντρίγκεζ.

-45' Καλή στιγμή για την Δόξα. Εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς, προβολή του Μουχτάρη από καλή θέση αλλά η μπάλα έξω.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Με τις εντεκάδες που τελείωσαν το πρώτο μέρος συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

-46' Δυνατό σουτ του Κάρλος, δύσκολα ο Κλέιμαν.

-48' Κίτρινη στον Καρλίτος για φάουλ στον Αγκίρι.

-50' Ωραία ενέργεια και πλασέ του Μπραμπίγια, η μπάλα λίγο έξω.

-52' Κίτρινη στον Μαϊσουράντζε για διαμαρτυρίες.

-55' Φάουλ για την Δόξα... εκατοστά έξω από την μεγάλη περιοχή. Κίτρινη στον Ανδρέα Κυριάκου για το κράτημα στον Καρλάο. Στο τείχος η εκτέλεση του Ασαμόα.

-56' "Αγγίζει" το χατ τρικ ο Θεοδώρου. Ο νεαρός άσος έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής και έκανε το σουτ με το αριστερό, έδιωξε δύσκολα ο Γκρεμσλ.

-57' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Ανδρέα Κυριάκου! Εκτέλεση κόρνερ του Αγκίρι από δεξιά, με τον Κυριάκου να είναι ο νικητής στους... αιθέρες και με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 1-3!

-62' Κίτρινη σε Μπραμπίγια.

-62' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Ιτάλο και Βαλέντε εντός, Μπραμπίγια και Μπόλιεβιτς εκτός.

-67' Δευτερη αλλαγή για την ΕΝΠ. Στάροκιν αντί Αγκίρι.

-68' Δυνατό σου του Ιτάλο, ψηλά έξω.

-72' Κλασική ευκαιρία για την ΕΝΠ. Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά, κεφαλιά του Βαλλιάνου από κοντά, έδιωξε πολύ δύσκολα ο Γκρεμσλ.

-76' Τρίτη αλλαγή και για την ΕΝΠ. Κουμής αντί Θεοδώρου.

-76' Κίτρινη στον Κουμή για επικίνδυνο παίξιμο.

-79' Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν. Ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι της ΕΝΠ με τη Νέα Σαλαμίνα.

-82' Ευκαιρία μετά από αρκετά λεπτά για την Δόξα. Ο Ιτάλο γύρισε με πλάτη εντός περιοχής και έκανε το πλασέ, η μπάλα λίγο έξω.

-90' Μεγαλη ευκαιρία για την Δόξα, ο Κλέιμαν νίκησε στο τετ α τετ τον Καρλίτος.

-90' Κίτρινη στον Ασαμόα για διαμαρτυρίες. Ήταν στο όριο και χάνει το παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ.

-Τέλος αγώνα.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Κάρλος, Μπόλιεβιτς (62'Ιτάλο), Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Τραϊτσέφσκι, Μιντίκκης, Καρλάο, Χριστοφή (34'Καρλίτος), Μπραμπίγια (62'Βαλέντε).

Στον πάγκο: Παρασκευά, Βαλέντε, Φιντέλις, Ιτάλο, Παπαφώτης, Καρλίτος, Δημοσθένους, Χαραλάμπους, Χατζηκωνσταντή.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σκεπάνιακ, Αγγελή, Θεοδώρου (76'Κουμής), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Αγκίρι (67'Στάροκιν), Ριέρα (40'Ροντρίγκεζ), Βαλλιάνος, Α. Κυριάκου, Μαϊσουράντζε.

Στον πάγκο: Πέτρου, Μιτρέφσκι, Μουλαζίμης, Στάροκιν, Κουμής, Ρουσιάς, Ροντρίγκεζ, Κολοκούδιας, Κ. Κυριάκου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρλίτος, Μπραμπίγια, Ασαμόα (3η) / Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Κουμής, Αμπαρτζουμιάν (3η).

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος