"Μαυροπράσινη"... καταιγίδα/ ΔΙΕΛΥΣΕ την Δόξα! (Φώτος)

"Μαυροπράσινη"... καταιγίδα/ ΔΙΕΛΥΣΕ την Δόξα!  (Φώτος)

Ένας Ολυμπιακός... σκέτη απόλαυση, διέλυσε την Δόξα σε παιχνίδι που μόλις στο 2' βρέθηκε πίσω στο σκορ! Η ομάδα της Κατωκοπιάς σκόραρε πρώτη στο "ΜΑΚ" ωστόσο οι "μαυροπράσινοι" ήταν ισοπεδωτικοί ανατρέποντας το σκορ και φτάνοντας στο επιβλητικό 6-2! Χατ τρικ ο Αγιτέ και από ένα γκολ οι Ζαχαρίου, Σωτηρίου και Κίκο για τους νικητές ενώ για τους ηττημένους σκόραραν οι Χαραλάμπους και Παπαφώτης. Με τη νίκη του ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 15 βαθμούς και... έπιασε στην 6η θέση την ΑΕΚ!

-Εναρξη.

-2' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Χαραλάμπους! Ο Ασαμόα σέντραρε από δεξιά, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, ο Μπάιζα αιφνιδιάστηκε και είδε την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να στρώνεται στον Χαραλάμπους ο οποίος έκανε το πλασέ από κοντά σημαδεύοντας σωστά για το 1-0!

-6' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Ζαχαρίου! Άμεση αντίδραση από πλευράς "μαυροπρασίνων"! Ωραίο τακουνάκι του Μπιλάλ, ασίστ του Ντουβεντρού από δεξιά και κοντινό πλασέ του Ζαχαρίου για το 1-1!

-10' Πολύ καλός ο ρυθμός στο ματς, δύο φάσεις - δύο γκολ μέχρι στιγμής.

-14' Γύρισμα του Ζαχαρίου από αριστερά, πλασέ του Αγιτέ, λίγο έξω η μπάλα.

-17' ΔΟΚΑΡΙ για την Δόξα! Ο Ίταλο ελίχθηκε από αριστερά προς τα μέσα, έκανε το πλασέ με το αριστερό απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας  του Πάιζα.

-18' ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για την Δόξα! Εξαιρετικό τακουνάκι του Ίταλο, ο Χαραλάμπους μόνος απέναντι στον Μπάιζα αλλά ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-20' Εξαιρετικό παιχνίδι στα πρώτα 20 λεπτά.

-25' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Κόρνερ του Κίκο από αριστερά, κεφαλιά του Σαμπίνια από καλή θέση, η μπάλα έξω.

-32' Άρχισε να πέφτει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

-34' Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι για δυνατό φάουλ στον Ψάλτη.

-35' Μακρινό σουτ του Κίκο, άστοχο.

-38' Κίτρινη στον Ασαμόα για χτύπημα στον Ψάλτη σε διεκδίκηση μπάλας.

-45' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε πολύ καλό σημείο. Άστοχος ο Μπιλάλ.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου στο 1-1.

-46' Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Δόξα. Ζε Βαλέντε αντί Τραϊτσέφσκι.

-50' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, καμία ομάδα δεν κυριαρχεί.

-53' Πρώτη καλή στιγμή στο β' μέρος. Γύρισμα του Μπιλάλ από δεξιά, πλασέ στη κίνηση απ' τον Αγιτέ, έξω η μπάλα.

-56' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Κίκο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σωτηρίου νίκησε τους... πάντες στον αέρα και με άψογη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1 και την ανατροπή!

-59' Ατομική προσπάθεια του Ίταλο, πέρασε τον Σαμπίνια αλλά ο Μπάιζα βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα.

-61' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ζε Βαλέντε, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-62' Δεύτερη αλλαγή για την Δόξα, αναγκαστική αυτή την φορά. Μιντίκκης αντί του τραυματία Χριστοφή.

-63' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Παπαφώτη! Γκολάρα απ' τον Βασίλη που πήρε μπάλα έξω απ' την περιοχή και την έστρωσε μπροστά του, κάνοντας ένα δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στο... αριστερό παραθυράκι της εστίας του Μπάιζα.

-65' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Αγιτέ! Ξανά... άμεση απάντηση για τους "μαυροπράσινους! Σέντρα του Μπιλάλ από δεξιά, άψογη κεφαλιά του Αγιτέ και 3-2!

-70' Νέα προσπάθεια του Αγιτέ από δεξιά, το σουτ του κόντραρε.

-71' Ξανά ευκαιρία ο Ολυμπιακός με τον Αγιτέ, αυτή την φορά με τακουνάκι από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκρεμσλ που έδιωξε σωτήρια.

-73' Αλλαγή για την Δόξα. Μιχαήλ αντί Χαραλάμπους.

-74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Παχίπης αντί Ακόστα.

-76' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Μακρινό σουτ του Παχίπη, δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, η μπάλα στο δοκάρι (στην συμβολή του αριστερού κάθετου και οριζόντιου).

-80' Κερδίζει ΠΕΝΑΛΤΙ ο Ολυμπιακός. Χέρι του Μουκτάρη σε γύρισμα του Αγιτέ προς τον Ντουβεντρού.

-81' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Εκτελεί εύστοχα το πέναλτι ο Αγιτέ και 4-2 για την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου.

-84' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κα αντί Ζαχαρίου.

-86' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Κα από αριστερά, ο Αγιτέ κοντρόλαρε και έκανε το σουτ στη κίνηση, σκοράροντας για το 5-2 και το δικό του χατ τρικ!

-87' Αλλαγή για Ολυμπιακό. Ροτζέριο αντί Μπιλάλ.

-88' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό. Ο Μουκτάρης ανέτρεψε τον Ροτζέριο εντός περιοχής.

-89' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Κίκο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, διαμορφώνοντας το 6-2!!

-90' Κίτρινη στον Κίκο, για τον πανηγυρισμό του.

-Τέλος αγώνα με μόλις 20 δευτερόλεπτα καθυστερήσεις.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Ίταλο, Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι (46'Ζε Βαλέντε), Χαραλάμπους (73'Μιχαήλ), Μέσκα, Χριστοφή (62'Μιντίκκης)

Στον πάγκο: Παρασκευά, Βαλέντε, Φιντέλις, Λουίς Κάρλος, Μιχαήλ, Μιντίκκης

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κίκο, Ακόστα (74'Παχίπης), Βινίσιους, Ζαχαρίου (84'Κα), Σωτηρίου, Μπιλάλ (87'Ροτζέριο), Ντουβεντρού, Αγιτέ

Στον πάγκο: Κίρεφ, Σιντιμπέ, Ροτζέιρο, Κα, Νάνι, Κυριάκου, Βενιζέλος, Ανδρέου, Παχίπης

Κίτρινες: Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα / Κίκο.

Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρας Νίκος