Δόξα-Πάφος: Κι… άλλο ΜΠΑΜ! (φωτος)

Κι… άλλο ΜΠΑΜ από τη Δόξα! Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της Κατωκοπιάς επικρατώντας στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 18ης στροφής του πρωταθλήματος 1-0 της Πάφου. Πρόσφατα νίκησε και τον Άρη στην Περιστερώνα.

Εμφανώς επηρεασμένη (και) από τις σημαντικές απουσίες η Πάφος απώλεσε τεράστια ευκαιρία να αναρριχηθεί στη 2η θέση. Δεύτερη μεγάλη νίκη για τη Δόξα που βάζει ''φωτιά'' πλέον στη κάτω ζώνη αφού έφτασε τους 8 βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα η Πάφος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή αλλά τα βρήκε σκούρα μπροστά στην πολυπρόσωπη άμυνα της Δόξας και μοιραία το ένα λάθος που έκανε το πλήρωσε με το χειρότερο τρόπο. Πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα της Κατωκοπιάς που έδειξε πάλι σημάδια ανάκαμψης.

Κόκκινη κάρτα (σ.σ δύο κίτρινες) δέχθηκε ο Μάριος Δημητρίου για διαμαρτυρίες ενώ έκανε ζέσταμα, στο 41΄.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

1213

Το www.kerkida.net σας μετέφερε όλα όσα έγιναν στην αναμέτρηση... Στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή, στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος.

Πρώτο σφύριγμα με μικρή καθυστέρηση και… σέντρα στο ματς.

2’ Με διάθεση για γρήγορο ποδόσφαιρο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες.

3' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο ελάχιστα έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής κέρδισε η Πάφος. Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε, η μπάλα στο τοίχος.

4' Πρώτη τελική στο ματς για τη Δόξα. Ο Τρούγιτς βρήκε χώρο, έκανε την ατομική ενέργεια και ακολούθως το σουτ. Η μπάλα στν αγκαλιά του Ίβουσιτς.

7' Κόπασε κάπως ο ρυθμός, ισορροπημένο παιχνίδι.

10' Φωνάζει ο τεχνικός της Πάφου οι ποδοσφαιριστές του να παίξουν πιο γρήγορα με την μπάλα γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουν να διασπάσουν την οργανωμένη άμυνα της Δόξας.

15' Χωρίς καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής αλλά με καλό ρυθμό.

17' Δυνατό συρτό σουτ του Τουμάσι, έδιωξε σε κόρνερ ο Αντωνίου που έπεσε στη δεξιά του γωνιά. Πέρασε ανεκμετάλευτο στη συνέχεια.

πελα

19’ Στο έδαφος ο Πελάζιο σε μια μονομαχία με τον Ασάντε στο χώρο του κέντρου. Μικρή διακοπή και ανησυχία στην Πάφο.

20’ Κλείστηκε πίσω η Δόξα και αμύνεται με διπλή ζώνη άμυνας. Περιμένει με κλεψίματα να βγει στην κόντρα επίθεση.

25' Δεν μπορεί να συνεχίσει. Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Πελάζιο που απωχωρεί χολώνοντας, μέσα ο Πέπε.

28' Διαμαρτυρίες από πλευράς Πάφου για χέρι του Πούριτς σε σουτ του Βαλακάρι. Έγινε έλεγχος καμία παραβάση.

32' Γκολ η Δόξα με τον Σαντίκ αλλά ως μη γενόμενη αφού ήταν σε θέση οφσάιντ. Ορθά ακυρώθηκε αφού ήταν πιο μπροστά.

34' Ευκαιρία για τη Δόξα σε τον Βελκόσφκι. Έκανε το σουτ, ο Ίβουσιτς έπεσε σωστά και έσωσε την Πάφο.

37' Ανέβηκε ο ρυθμός στο ματς, πάνω κάτω η μπάλα.

38' Κίτρινη κάρτα στον πάγκο της Πάφου και τον Μάριο Δημητρίου για διαμαρτυρίες

41' Δεύτερη κίτρινη από τον ρεφ Κυριάκο Αθανασίου και...κόκκινη στον Μάριο Δημητρίου ενώ έκανε για ζέσταμα. Και η δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρίες ενώ έκανε ζέσταμα.

45' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

45+2' Πολύ πίσω από τον καλό της εαυτό η Πάφος, δεν βρίσκει τις επιθετικές λύσεις.

45+4' Κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη για δυνατό φάουλ στον Ικόκο.

Τέλος Α΄ημιχρόνου στο 0-0.

46' Αρχή στο Β' ημίχρονο με μια αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Τουμάσι, μέσα ο Μελούσο.

49' Αισθητή η απουσία Ζάιρο στην επιθετική γραμμή της Πάφου αφού δύσκολα δημιουργεί φάσεις.

51' Καλή στιγμή για την Πάφο με τον Ικόκο. Έκανε το σουτ, έδιωξε ο Αντωνίου.

53’ Εν όσο παραμένει το άγονο 0-0 είναι λογικό η Δόξα σε κάποια φάση να επιχειρήσει να γίνει πιο επιθετική για να πάρει αυτή τη νίκη.

55' Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Πέπε για κράτημα αντιπάλου και συμπληρώνει απαγορευτικό αριθμό. Χάνει ΑΕΖ ή ΑΕΚ.

60' Έχει την κατοχή και τη διάθεση για επιθετικές προσπάθειες αλλά ακόμη δεν έχει βρει τις λύσεις να απειλήσει σημαντικά η Πάφος.

64' Αλλαγή για την Πάφο σε μια προσπάθεια να βρει το γκολ. Έξω ο Αμπντουσαλάμοφ, μέσα ο Νταλίνια.

65' Φιλόδοξη μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαϊ, η μπάλα λίγο έξω.

67' ΓΚΟΛ 1-0 η Δόξα με σκόρερ τον Βελκόσφσκι! Εκμεταλλευόμενος το λάθος του Γκολντάρ ο Τρούγιτς έδωσε στον κενό χώρο στον Βελκόσφκσι που μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ με το δεξί νίκησε τον Ίβουσιτς.

75' Ψυχρολουσία για την Πάφο που πλέον καλείται να αντιδράσει.

81' Αλλαγή για τη Δόξα. Μέσα ο Προβυδάκης που πραγματοποιεί ντεμπούτο, έξω ο Κυριάκου.

82' Αλλαγή για τη Πάφο. Έξω ο Ναμ, μέσα ο Κανέ.

84' Προσπαθεί η Πάφος, με νύχια και με δόντια η Δόξα κρατά το υπέρ της προβάδισμα.

85' Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Ναμπί, μέσα ο Τραϊτσέφσκι.

86' Ευκαιρία μετά από ώρα για τη Πάφο με τον Ικόκο. Βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που έπιασε προς δυσαρέστησή του δεν βρήκε στόχο.

87' Πάμε για ένα αγχωτικό και ενδιαφέρον φινάλε.

88' Προβληματισμένος ο τεχνικός της Πάφου που βλέπει την ομάδα του να μην αντιδρά και να είναι προ του φάσματος της ήττας.

90' Έξι λεπτά καθυστερήσεων.

90+3' Ολη Πάφος μπροστά, κάνει συνεχώς γεμισματα στην περιοχή. Όλη Δόξα πίσω να κρατήσει το σκορ.

90+3' Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Τρούγιτς, μέσα ο Σιέλης.

90+6' Λίγα δευτερόλεπτα ακόμη. Για να δούμε...

Τέλος αναμέτρησης, μεγάλη νίκη και… έβαλε φωτιά στη κάτω ζώνη η Δόξα.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς (90+3' Σιέλης), Σαντίκ, Ναμπί (85' Τραϊτσέφσκι), Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Κυριάκου (81' Προβυδάκης), Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π.Κυριάκου, Σιέλης, Τραϊτσέφσκι, Προβυδάκης, Αντουί, Χ. Κυριάκου, Τζέτζε

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ , Ικόκο, Αμπντουσαλάμοφ (64' Νταλίνια), Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ (82' Κανέ), Τουμάσι (46' Μελούσο), Πελάζιο (35' Πέπε).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Κανέ, Δημητρίου, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ταβάρες, Πεπε

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Βασιλείου Αδάμος
Παρατηρητής: Κυριάκου Αγγέλα

Την αρθρογραφία της 18ης αγωνιστικής προσφέρει το γραφείο πωλήσεων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων Car4you.