Η Δόξα τα ΛΑΘΗ, η Πάφος τα ΓΚΟΛ! (Φώτος)

Η Δόξα ξεκίνησε καλά και έδειχνε ικανή να... κάνει την ζημιά κόντρα στην Πάφο, ωστόσο από ένα σημείο και μετά ξεκίνησε να κάνει λάθη, το ένα πίσω απ' το άλλο. Κάτι που η Παφιακή ομάδα δεν άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο, κάνοντας... πάρτι στο "Μακάρειο", επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0 σε παιχνίδι για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Αραγιούρι, Καμπράλ, Βαλακάρι και Μπεριγκό οι σκόρερ για τους νικητές, που είχαν και δύο δοκάρια! Χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα για την Πάφο η οποία δεν μπόρεσε να μπει στην πρώτη εξάδα, αφού την ίδια ώρα η ΑΕΛ κέρδισε τον Εθνικό.

**Ντεμπούτο για την Δόξα πραγματοποίησε ο Κώστας Σακκάς που αντικατέστησε τον Έντουαρντ Ερανοσιάν.

-1' Πρώτη καλή προϋπόθεση για την Δόξα. Λάθος πάσα του Ρούτκο, ο Ασαμόα έκλεψε, ο Ζορζίνιο έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Κάρλος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

-2' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο! Ενέργεια του Καμπράλ από δεξιά εντός περιοχής και γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Μπεριγκό που έκανε το πλασέ από κοντά αλλά ο Γκράσα έδιωξε σωτήρια με τα πόδια.

-8' Πρώτη ευκαιρία και για την Δόξα. Σέντρα του Μέσκα από δεξιά, ο Μπεσάρα δεν έδιωξε σωστά και ο Ασαμόα έκανε το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-15' Μειώθηκε ο ρυθμός, χωρίς φάσεις στα τελευταία λέπτά.

-17' Σέντρα του Φιλιώτη από αριστερά, αδύναμο το σουτ του Καμπράλ που δεν ανησύχησε τον Γκράσα.

-21' Κέρδισε φάουλ σε καλή θέση η Δόξα, σε χέρι του Ανγκούλο.

-22' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη, έδιωξε σε κόρνερ ο Ρούτκο.

-26' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Στον Μιντίκκη για φάουλ στον Ανγκούλο.

-27' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Αραγιούρι! Ο Βαλακάρι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Γκράσα βγήκε έξοδο πιάνοντας... αέρα και ο Αραγιούρι σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει με το κεφάλι για το 0-1! Σοβαρό σφάλμα απ' τον κήπερ της Δόξας.

-32' Κίτρινη στον Βαλακάρι για κράτημα στον Ασαμόα στην χώρο της μεσαίας γραμμής.

-40' Επηρεασμένη απ' το γκολ που δέχθηκε η Δόξα, δεν έχει μπορέσει να αντιδράσει.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45+1' Καλό σουτ του Παπαφώτη, σταθερά ο Ρούτκο.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Πάφο. Ράκελς αντί Ανγκούλο.

-52' Καλή στιγμή για την Δόξα. Σουτ του Ζορζίνιο εντός περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

-57' Μακρινό σουτ του Μπόλιεβιτς, μπλοκάρει ο Ρούτκο.

-62' Δεύτερη αλλαγή για την Πάφο. Πάντσεον αντί Μπεσάρα. Επιστροφή στην δράση μετά τις 6 Ιανουαρίου για τον Άγγλο.

-63' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Νέο λάθος στην άμυνα της Δόξας, ο Μπεριγκό πέρασε με την μία στον Καμπράλ ο οποίος πέρασε και τον Γκράσα και πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία για το 0-2!

-63' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Μπραμπίγια αντί Νελσίνιο.

-66' ΓΚΟΛ για την Πάφο και 3-0! "Χάθηκε" η μπάλα με την αντεπίθεση της Πάφου, ο Μπεριγκό μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, ο Γκράσα έδιωξε αλλά ο Βαλακάρι πήρε το... ριμπάουντ και σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα για το 3-0!

-69' ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο! Ο Ράκελς απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ, με την μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γκράσα.

-70' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Πάφο.

-71' ΝΕΟ ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο! Ο Βαλακάρι ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκράσα!

-72' Αλλαγή για την Δόξα. Ζε Βαλέντε αντί Μπόλιεβιτς.

-76' ΓΚΟΛ για την Πάφο που κάνει... πάρτι! Ο Μπεριγκό τα... έβαλε με όλη την άμυνα, βρήκε τον τρόπο να κάνει το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Ντερβίτ και να καταλήγει στα δίκτυα για το 0-4!!

-80' Τρίτη αλλαγή για την Δόξα. Ίταλο αντί Κάρλος.

-85' Ευκαιρία μετά από ώρα για την Δόξα, πλασέ του Ίταλο από κοντά, με τα πόδια ο Ρούτκο.

ΔΟΞΑ: Γκράσα, Μιντίκκης, Ντερβίτ, Γιούτριτς, Νελσίνιο (63'Μπραμπίγια), Μπόλιεβιτς (72'Ζε Βαλέντε), Ασαμόα, Παπαφώτης, Μέσκα, Κάρλος (80'Ίταλο), Ζορζίνιο

Στον πάγκο οι: Γκρεμσλ, Παρασκευά, Ζε Βαλέντε, Ίταλο, Φασουλιώτης, Μιχαήλ, Τραϊτσέφσκι, Χαραλάμπους, Μπραμπίγια

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Λαφράνς, Αραγιούρι, Σιρόκ, Φιλιώτης, Φόλπρεχτ, Μπεσάρα (62'Πάντσεον), Βαλακάρι, Ανγκούλο (46'Ράκελς), Καμπράλ, Μπεριγκό.

Στον πάγκο οι: Πέτρου, Αντωνίου, Γκόνταρντ, Γουίλιαμς, Φυλαχτού, Νέμετς, Πάντσεον, Ράκελς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιντίκκης, Μέσκα / Βαλακάρι, Φιλιώτης.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός: Καλογήρου Μάριος