Από ΕΝΑ ημίχρονο, ΕΝΑ γκολ και ΕΝΑ βαθμό (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο "Δασάκι" ανάμεσα σε Εθνικό και Δόξα, το βράδυ της Κυριακής (22/12). Από ένα ημίχρονο (Άχνα στο πρώτο, Δόξα στο δεύτερο) και από ένα γκολ οι δύο ομάδες (Κοστόφσκι - αυτογκόλ Γκλομπάρτ), με το αποτέλεσμα να μην αφήνει καμία εκ των δύο ομάδων χαρούμενη αφού μοναδικός στόχος ήταν το "τρίποντο".

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-5' Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με επιθετική διάθεση και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα.

-6' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι. Την βλέπει σωστά ο Φοινίρης για δυνατό μαρκάρισμα στον Καρλίτος.

-7' Άσχημη πτώση του Μουκτάρη με το πρόσωπο στο έδαφος, μετά από άλμα για κεφαλιά. Περνάει για λίγο εκτός ο αμυντικός της Δόξας.

-9' Επανήλθε στο παιχνίδι ο Μουκτάρης.

-10' Φάουλ σε καλή θέση για τον Εθνικό. Εκτέλεσε ο Κουντόμπιακ, δεν πρόλαβε με το κεφάλι ο Μαρκόφσκι.

-12' Μακρινό σουτ του Ηλία, μπλοκάρει ο Γκρεμσλ.

-13' Δοκίμασε ξανά ο Εθνικός, από διωξιμο του Μέσκα, σουτ στην κίνηση του Λαμπάν, λίγο έξω η μπάλα.

-15' Κρατά μπάλα η Άχνα στα τελευταία 6-7 λεπτά, δείχνει να έχει τον ελέγχο.

-18' Αντιδρά η Δόξα. Ωραία κάθετη του Παπαφώτη, γύρισμα του Ίταλο αλλά την τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ ο Μαρκόφσκι.

-21' Ο Ντερβίτ γύρισε στον Γκρεμσλ αλλά όχι σωστά, ο Ηλία πίεσε και διεκδίκησε την μπάλα αλλά ο γκολκίπερ της Δόξας έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

-27' Κεφαλιά του Κουντόμπιακ από καλή θέση, λίγο έξω η μπάλα.

-32' Αδύναμο το σουτ του Μέσκα από μακριά, σταθερά ο Μπογκαντίνοφ.

-35' Κίτρινη στον Μπόλιεβιτς για φάολ στον Ιωάννου. Σωστή υπόδειξη.

-35' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Κοστόφσκι! Ο Λαμπάν εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά με το αριστερό, σημαδεύοντας το κεφάλι του Κοστόφσκι ο οποίος έκανε την ωραία κεφαλιά νικώντας τον Γκρεμσλ για το 1-0!

-38' Κοντά σε δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι. Παπαγεωργίου και Ηλία συνεργάστηκαν ωραία από αριστερά, ο πρώτος έκανε το πλασέ από καλή θέση αλλά ο Γκρεμσλ ήταν σε ετοιμότητα.

-40' Κίτρινη στον Γκλομπάρτ για χέρι.

-44' Κίτρινη και στον Μαρκόφσκι, που σταμάτησε τον Ίταλο που έμπαινε απειλητικά προς την αντίπαλη περιοχή. Ήταν στο όριο, χάνει και αυτός το παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα.

-46' Αλλαγή για την Δόξα, Ασαμόα αντί Μουκτάρη. Αναγκαστική η αλλαγή αφου δεν μπόρεσε να συνεχίσει μετά απ' την άσχημη πτώση που είχε ο αμυντικός της Δόξας στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-47' Συρτό σουτ του Παπαγεωργίου, άστοχο.

-56' Κίτρινη στον Ασαμόα για φάουλ από πίσω στον Ηλία. Ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι.

-58' Επικίνδυνο γύρισμα του Καρλίτος από αριστερά, δεν πρόλαβε ο Ίταλο.

-61' Από βολέ του Μπογκαντίνοφ η μπάλα έφτασε στον Κουντόμπιακ εντός περιοχής, έκανε το σουτ με το δεξί αλλά ο Γκρεμσλ έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια.

-62' Κόρνερ του Λαμπάν από δεξιά, πισινή κεφαλιά του Ιωάννου από καλή θέση, έξω η μπάλα.

-63' Αλλαγή για την Δόξα. Λουίς Κάρλος αντί Βαλέντε.

-68' Αλλαγή για τον Εθνικό. Κυπριανού αντί Ιωάννου.

-69' Απίθανη ευκαιρία για την Δόξα! Γύρισμα του Κάρλος από δεξιά, ο Καρλίτος απ' την μικρή περιοχή... σημάδεψε τον Μπογκαντίνοφ!

-73' ΓΚΟΛ για την Δόξα και 1-1! Ασαμόα και Κάρλος συνεργάστηκαν ωραία, ο πρώτος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκλομπάρτ στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

-74' Κίτρινη στον Καρλίτος για δυνατό τάκλιν στον Κυπριανού.

-76' Γύρισμα του Ηλία από δεξιά, πλασέ του Κουντόμπιακ, λίγο έξω.

-78' Αλλαγή για τον Εθνικό. Χαραλάμπους αντί Κουντόμπιακ.

-80' Κίτρινη ο Παπαφώτης για φάουλ στον Χαραλάμπους. Ήταν στο όριο και αυτός.

-87' Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Μιγκελίτο αντί του τραυματία Λαμπάν.

-87' Δυνατό σουτ του Ασαμόα, σε κόρνερ ο Μπογκαντίνοφ.

-88' Αλλαγή για την Δόξα. Φιντέλις αντί Ίταλο.

-88' Αντεπίθεση του Εθνικού τρεις με δύο, ο Μιγκελίτο έδωσε στον Ηλία που έκανε το πλασέ αλλά ο Γκρεμσλ έδιωξε σε κόρνερ.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μ. Ηλία, Λαμπάν (87'Μιγκελίτο), Κουντόμπιακ (78'Χαραλάμπους), Μ. Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Ιωάννου (68'Κυπριανού).

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Ευσταθίου, Κ. Ηλία, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Κυπριανού, Α. Ηλία, Ι. Μαρκόφσκι.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μουκτάρης (46'Ασαμόα), Ντερβίτ, Βαλέντε (63'Λ. Κάρλος), Ίταλο (88'Φιντέλις), Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς, Καρλίτος, Τραϊτσέφσκι, Χαραλάμπους, Μέσκα.

Στον πάγκο: Παρασκευά, Φιντέλις, Λ. Κάρλος, Ασαμόα, Φασουλιώτης, Μιχαήλ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φοινίρης (3η), Γκλόμπάρτ, Μαρκόφσκι (6η) / Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (6η), Καρλίτος, Παπαφώτης (3η).

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Νικήτα Στέλιος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης