Καρμιώτισσα-Δόξα: Την κέρδισε και… την έσπρωξε στην Β’ κατηγορία (φώτος)

Στο πλαίσιο της 9ης στροφής του Β’ ομίλου της Β’ φάσης του πρωταθλήματος η Καρμιώτισσα επικράτησε 2-1 της Δόξας.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα των Πολεμιδιών (35β.) έφτασε στο +10 από την ομάδα της Κατωκοπίας (25β.). Χαρές και πανηγύρια μια, απογοήτευση και κατήφεια από την άλλη αφού πλέον η ομάδα είναι προ των πυλών του υποβιβασμού μετά από πολλά χρόνια παρουσίας στα μεγάλα σαλόνια.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Απόλυτη κυρίαρχος στο Α’ ημίχρονο η Καρμιώτισσα που πέτυχε γκολ στο 10’ με τον Αγγελή, ενώ είχε και δοκάρι στο 23΄σε εκτέλεση φάουλ του Κατσαντώνη. Έλεγξε απόλυτα το ματς στη συνέχεια αφού η Δόξα ήταν εντελώς ακίνδυνη επιθετικά και έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύσεις μετά το γκολ που δέχθηκε.

Εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα στο Β’ ημίχρονο με τη Δόξα να μπαίνει δυνατά και στο 51’ να φτάνει στην ισοφάριση με τον Τρούγιτς. Το γκολ της έδωσε ψυχολογία και τη βοήθησε στο να πάρει αυτή τον έλεγχο. Σταδιακά η ομάδα των Πολεμιδιών ισορρόπησε και τότε το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά. Πάνω-κάτω η μπάλα και πολλές φάσεις εκατέρωθεν μπροστά στις δύο εστίες. Στο 81’ η Καρμιώτισσα είχε δοκάρι σε φάουλ του Ψύχα.

Με την ομάδα της Κατωκοπίας να μην την ευνοεί η ισοπαλία τα έδωσε όλα στην επίθεση. Παρόλα αυτά η Καρμιώτισσα την ''σκότωσε'' στο 89’ κάνοντας το 2-1 με σκόρερ τον Τσουκαλά. Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και έτσι η ομάδα των Πολεμιδιών έκανε το +10 που την εξασφαλίζει ουσιαστικά την παραμονή.

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

3’ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

4’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα για να ανοίξει το σκορ. Ο Ουεσλάτι τσίμπησε την μπάλα από τον Προβυδάκη και βγήκε σε θέση βολής, ωστόσο, άνοιξε πολύ την μπάλα και ο Αντωνίου πρόλαβε με τα πόδια να διώξει την μπάλα πριν κάνει το τέλειωμα.

10’ ΓΚΟΛ 1-0 η Καρμιώτισσα με σκόρερ τον Αγγελή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θεοδώρου, ο αμυντικός της ομάδας των Πολεμιδιών έκανε την κεφαλιά, ο Αντωνίου έδιωξε ασταθώς και στην επαναφορά εντελώς ανενόχλητος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-Κατά τον πανηγυρισμό του ο κύπριος αμυντικός πήγε στην εξέδρα και… αφιέρωσε τον γκολ στον πρόεδρο της ομάδας Σταύρο Δημοσθένους.

15’ Μετουσιώνει το πολύ καλό της ξεκίνημα με γκολ η Καρμιώτισσα. Πλήρωση την κακή της αμυντική της οργάνωση η Δόξα.

20’ Φωνάζει ο Γιώργος Πετράκης στους ποδοσφαιριστές να έχουν περισσότερη ψυχραιμία στις μεταβιβάσεις τους. Ευχαριστημένος στην αντίπερα ο Χαραλάμπους.

22’ Πρώτη κάρτα στο ματς στον Βελκόφσκι για δυνατό μαρκάρισμα στον Κοβάσεβιτς.

23’ ΔΟΚΑΡΙ για την Καρμιώτισσα. Ο Κατσαντώνης με εξαιρετικό κτύπημα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

30’ Ελέγχει απόλυτα το ματς η Καρμιώτισσα. Η Δόξα είναι εντελώς ακίνδυνη επιθετικά και δείχνει να μην μπορεί να βρει λύσεις μετά το γκολ που δέχθηκε.

42' Σουτ του Αλσεούς έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

43’ Φωνάζουν για πέναλτι στη Δόξα. Ο Ασάντε έκανε το σουτ και η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Τσουκαλά στην προσπάθεια του να στηριχτεί στο έδαφος.

-Η φάση ελέγχθηκε από το VAR χωρίς να αλλάξει κάτι.

45’ Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

45+1' Ο ρεφ Φελλάς ζητά από το ball Boy μπροστά από τους πάγκους να αποχωρήσει καθώς θεωρεί ότι έριξε εσκεμμένα δεύτερη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

46' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Αλσέους να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ, εξαιρετική όμως ήταν και η απόκρουση του Σπόλιαριτς

47' Μετά από γρήγορη εκτέλεση κόρνερ, έγινε η σέντρα και Αλσέους εντελώς μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

48' Μπήκε πολύ δυνατά στο Β' ημίχρονο η Δόξα.

51' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Δόξα με τον Τρούγιτς. Μετά από σέντρα του Προβυδάκη στο δεξί δοκάρι ο Τρούγιτς με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

52' Νέο ενδιαφέρον πλέον στο ματς.

52’ Πέναλτι σφυρίζει ο ρεφ Φελλάς για τη Καρμιώτισσα. Μετά από σέντρα του Κοβάσεβιτς, στο έδαφος ο Ουεσλάτι σε μια μονομαχία με τον Αντωνιάδη.

-Φάση ελέγχεται από το VAR.

ρε

-Kαλείται να πάει να το δει από on field review ο ρεφ Φελλάς.

-Αλλάζει την αρχική του απόφαση και ανακαλεί την κίτρινη στον Αντωνιάδη.

55' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω ο Ντούμπια, μέσα ο Ψύχας.

60' Πήρε ψυχολογία μετά το γκολ που πέτυχε η Δόξα και ψάχνει την ανατροπή.

61' Καλή στιγμή για τη Δόξα σε σουτ του Προβυδάκη.

62' Δείχνει να τα έχει χαμένα η Καρμιώτισσα στα τελευταία λεπτά. Ανέβηκε πολύ η απόδοση της Δόξας.

72’ Τριπλή αλλαγή για τη Δόξα. Έξω οι Τραιτσέφσκι, Μέσκα και Ασάντε, μέσα οι Φοφανά, Σαντίκ και Χάνι.

76’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Καρμιώτισσα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ψύχα, ο  Αντώνιου απογειώθηκε και έδιωξε στο δεξί παραθυράκι.

77’ Τρομερή απόκρουση από τον Αλέξανδρο Αντωνίου σε σχεδόν εξ επαφής πλασέ του Κατσαντώνη του είπε εντυπωσιακά όχι.

78’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω ο Ουεσλάτι, μέσα ο Παντελή.

79’ Αλλαγή για τη Δόξα. Μέσα ο Ναμπί, έξω ο Τάντι.

80’ Τρομερό ενδιαφέρον στο ματς, πάνω – κάτω η μπάλα με την υπόθεση νίκη να είναι ρευστή.

81’ ΔΟΚΑΡΙ για τη Καρμιώτισσα. Μετά από φάουλ-γέμισμα του Ψύχα η μπάλα πέρασε απ’ όλα τα σώματα και κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αντωνίου.

85’ Σουτ του Αλσέους, δύσκολα σε κόρνερ ο Αλσέους.

89' ΓΚΟΛ 2-1 η Καρμιώτισσα! Σέντρα του Κοβάσεβιτς, ο Αντωνιάδης στην προσπάθεια του να διώξει έστρωσε στον Τσουκαλά που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

90’ Αλλαγή για τη Δόξα, μέσα Ο Χ.Κυριάκου, έξω ο Αλσέους.

-Ένα κουβάρι οι ποδοσφαιριστές της Καρμιώτισσας αφού ξέρουν πως με τη νίκη θα πάνε στο +10 και θα είναι με το 1,5 πόδι στην Α’ κατηγορία.

90’ Έξι λεπτά καθυστερήσεων.

90+2’ Αλλαγή για τη Καρμιώτισσα. Μέσα ο Πάβλοβετς, έξω ο Θεοδώρου.

90+3' Πολύ απογοητευμένοι οι παίχτες της Δόξας μετά το γκολ. Αμύνεται μαζικά η Καρμιώτισσα.

Τέλος αγώνα. Στο +10 η Καρμιώτισσα από τη Δόξα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια (55' Ψύχας), Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου (90+2' Πάβλοβετς), Γκραντινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι (78' Παντελή)

-Στον πάγκο:  Βιολάρης, Άντος, Μελετίου, Μιχαήλ, Παντελή, Ρόσσι, Χαραλάμπους, Γριμπακίν, Ματθαίου, Αριστείδου, Παούλαβετς, Ψύχας.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι (79' Ναμπί), Τρούγιτς, Τραιτσέφσκι (72' Φοφανά), Βελκόφσκι, Αλσεούς (90' Χ. Κυριάκου), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Μέσκα (72' Σαντίκ), Πούριτς, Ασάντε (72' Χάνι).

-Στον πάγκο: Κυριάκου, Φοφανά, Σαντίκ, Ναμπί, Λοιζίδης, Αντενόν, Ε. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου, Χάνι