ΣΠΟΥΔΑΙΟ διπλό με ΓΚΟΛ στο φινάλε! (Φώτος)

Παιχνίδι για... γερά νεύρα και με γκολ στο φινάλε διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (01/12) στο "Στέλιος Κυριακίδης". Η Δόξα αντιμετώπισε εκτός έδρας την Πάφο και με ένα γκολ του Ντερβίτ στο 89', πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα! Καλύτερη σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα η Πάφος, είχε πολλές ευκαιρίες αλλά πότε η αστοχία και πότε ο Γκρεμσλ... την κράτησε το μηδέν. Σε μια ανύποπτη φάση στο φινάλε, η ασίστ του Παπαφώτη έφερε το γκολ του Ντερβίτ και την πολύτιμη πρώτη νίκη για την προσφυγική ομάδα.

- Έναρξη.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, χωρίς κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

-10' Πρώτο σουτ στο ματς, για την Πάφο με τον Φυλακτού. Δύσκολα σε κόρνερ ο Γκρεμσλ.

-13' Πιο επιθετική η Πάφος, κρατά περισσότερο μπάλα και γυροφέρνει έξω απ' την αντίπαλη περιοχή.

-18' Κεφαλιά του Μπεσάρα, μπλοκάρει ο Γκρεμσλ.

-23' Πρώτη κίτρινη στο ματς, για τον Πάντσεον.

-28' Κίτρινη στον Βαλεριάνο.

-30' Μισάωρο στο παιχνίδι, παραμένει το 0-0.

-32' Κίτρινη στον Παπαφώτη.

-37' Εντυπωσιακή ενέργεια του Βα από δεξιά, "άδειασε" τον Μουκτάρη και έκανε το γύρισμα αλλά ο Νέμετς δεν βρήκε στόχο.

-38' Πρώτη κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι! Ο Πανός μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα, ο Βα έκανε το σουτ ανενόχλητος, νίκησε τον Γκρεμσλ αλλά ο Ντερβίτ έδιωξε πάνω στην γραμμή.

-44' Κίτρινη στον Φυλακτού.

-51' Πιο επιθετικά ξεκίνησε το β' μέρος η Πάφος, με επιθέσεις από δεξιά με τον ορεξάτο Βα.

-53' Μακρινό σουτ του Μπόλιεβιτς, σταθερά ο Ρούτκο.

-55' Εκτέλεση κόρνερ του Μπόλιεβιτς από αριστερά, κεφαλιά του Ντερβίτ, λίγο έξω η μπάλα.

-59' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Ίταλο αντί Χαραλάμπους.

-62' Πρώτη αλλαγή για την Πάφο. Φιλιώτης αντί Μπεσάρα.

-67' Δεύτερη αλλαγή για την Πάφο. Γουίλιαμς αντί Φυλακτού.

-73' Απίθανη διπλή ευκαιρία για την Δόξα! Παπαφώτης και Κάρλος δοκίμασαν να σκοράρουν από κοντά αλλά στο πρώτο σουτ ο Ρούτκο αντέδρασε εντυπωσιακά και στο δεύτερο η μπάλα διώχθηκε πάνω στην γραμμή.

-76' Αλλαγή για την Δόξα. Καρλάο αντί Βαλέντε.

-79' Καλή στιγμή για την Πάφο. Σουτ του Σιρόκ από πλάγια θέση, δύσκολα σε κόρνερ ο Γκρεμσλ.

-84' Τρίτη αλλαγή για την Δόξα. Τραϊσέφσκι αντί Κάρλος.

-87' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Νέμετς έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Γουίλιαμς μόνος απέναντι στον Γκρεμσλ δεν μπόρεσε να σκοράρει.

-87' Ξανά η Πάφος, ο Βα μπήκε στην περιοχή αλλά τον πρόλαβε σωτήρια ο Γκρεμσλ.

-88' Απαντά η Δόξα, αντεπίθεση και σουτ του Ασαμόα, λίγο έξω.

-89' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Ο Παπαφώτης έκανε την σέντρα στην πλάτη της άμυνας της Πάφου, εκεί που ο Ντερβίτ με κεφαλιά νίκησε τον Ρούτκο για το 1-0!

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' Αλλαγή για την Πάφο. Κωνσταντίνου αντί Βαλεριάνου.

-Τελος αγώνα.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αντωνίου, Σιρόκ, Φυλακτού (67'Γουίλιαμς), Βαλεριάνος (90'Κωνσταντίνου), Μπεσάρα (62΄Φιλιώτης), Πανός, Αραγιούρι, Πάντσεον, Νέμετς, Βα.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Βαλέντε (76'Καρλάο), Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος (84'Τραϊσέφσκι), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χαραλάμπους (59'Ίταλο), Μέσκα, Χριστοφή.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαφώτης / Πάντσεον, Βαλεριάνος, Φυλακτού.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος