Χαμένα πέναλτι, δοκάρια, τρίποντο για Πάφο και Δόξα σε μπελάδες! (φώτος)

Σε ένα φοβερό ματς στο δεύτερο μέρος η Πάφος πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Δόξα και την έβαλε σε μπελάδες όσο αφορά την επικίνδυνη ζώνη.

Η Πάφος άνοιξε το σκορ στο 16’ με τον Βα όμως η Δόξα ισοφάρισε γρήγορα μετά από λάθος του Ρούτκο με τον Κίκας.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ξέφρενο ρυθμό και στο 56’ ο Τόρες έκανε το 2-1 μετά από γύρισμα του Βα.

Στο 67΄ο Βαλακάρι κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε με τον Σισκόφσκι να αποκρούει ενώ λίγο αργότερα βρήκε και δοκάρι. Στο 76΄υπήρξε νέο πέναλτι που κέρδισε ο Βαλακάρι που αυτή τη φορά το εκτέλεσε ο Μπεριγκό με τον Σισκόφσκι να αποκρούει για δεύτερη φορά. Ακολούθησαν πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες με αποκορύφωμα τα τρία (!) δοκάρια για τη Δόξα.

Το αποτέλεσμα έμεινε αναλλοίωτο μέχρι τέλους και έτσι η Πάφος παρέμεινε στην πρωτιά με 54 βαθμούς και ανέβηκε στο +4 από το ΑΠΟΕΛ. Η Δόξα είναι πλέον στους 42 βαθμούς και νιώθει την ανάσα της επικίνδυνης ζώνης.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

- Έναρξη του αγώνα

8' Έχει την κατοχή η Πάφος στα πρώτα λεπτά. Δεν ρισκάρουν οι δύο ομάδες.

12' Πέσιμο του Αουρέλιο στην περιοχή. Τίποτα λέει ο Λούκας Σωτηρίου.

16' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Βα! Ωραίο άνοιγμα του Βαλακάρι στον Καμπράλ που έκανε τη σέντρα, από κοντά ο Μπεριγκό σούταρε, ο Σισκόφσκι απέκρουσε, με τον Βα να παίρνει το "ριμπάουντ" και να σκοράρει. (ΕΔΩ το γκολ)

23' Μακρινό σουτ του Τραϊτσέφσκι, πολύ άστοχο

25΄Έπεσε ο ρυθμός μετά το γκολ

26' ΓΚΟΛ με τον Κίκας. Λάθος διώξιμο του Ρούτκο, ο Ασαμόα έκλεψε από τον Αντωνίου, έδωσε στον Κίκας που πλάσαρε από κοντά για το 1-1. (ΕΔΩ το γκολ)

27΄ Ο Λούκας Σωτηρίου εξετάζει σε On Field Review αν έγινε φάουλ από τον Ασαμόα στον Αντωνίου.

φσγβγσ

28' Ο Λούκας Σωτηρίου μετράει το γκολ

31' Κίτρινη στον Eγγλέζου

32΄ Εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι, κεφαλιά του Πάνιτς περνά παράλληλα από την εστία.

38' Ανέβηκε η Δόξα στα τελευταία λεπτά.

40΄Κεφαλιά του Γκολομπάρτ με τον Ρούτκο να μπλοκάρει.

45+1 Κίτρινη Κάρτα στον Πάνιτς για φάουλ στον Εγγλέζου.

Τέλος πρώτου μέρους. Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο μέρος με την Πάφο να έχει την κατοχή και να ανοίγει το σκορ στο 16΄με τον Βα. Το προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ αφού στο 26ο λεπτό ο Κίκας σκόραρε μετά από λάθος του Ρούτκο, με τη Δόξα να ανεβαίνει μετά το γκολ και να ισορροπεί το παιχνίδι.

Έναρξη β μέρους.

46' Αλλαγή για την Πάφο... Τόρες στη θέση του Αντωνίου

51' Εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς αποκρούει ο Ρούτκο!

56' ΓΚΟΛ 2-1 για την Πάφο με τον Τόρες. Ο Βαλακάρι έβγαλε μπαλιά ακριβείας στον Βα, αυτός με κεφαλιά γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και τον Τόρες που απο κοντά "έγραψε" το 2-1. Αδράνεια από την άμυνα της Δόξας. (ΕΔΩ το γκολ)

57' Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Κίκας που εντός περιοχής έπιασε το δυνατό σουτ όμως έστειλε την μπάλα άουτ!

59΄Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Κάρλος

61' Ολιβέιρα στη θέση του Μπιλάλ

66' Πέναλτι για την Πάφο με τον Γκολοπάρτ να ανατρέπει καθαρά τον Βαλακάρι στην περιοχή.

67' Εκτελέί ο Βαλακάρι και αποκρούει ο Σισκόφσκι!

68΄Νέα ευκαιρία για τον Βαλακάρι να σκοράρει! Έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι!

69' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα: Ο Άδωνη στη θέση του Χριστοφή και ο Τζίλσον στη θέση του Μπόλιεβιτς

74΄Ευκαιρία για τη Δόξα. Σουτ του Λουίς Κάρλος από το ύψος της περιοχής βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι!

75' Στη θέση του Καμπράλ ο Μέρφι

76' Πέναλτι για την Πάφο! Ο Τζίλσον ανέτρεψε τον Βαλακάρι στην περιοχή! Κίτρινη στον Τζίλσον.

78΄Ο Μπεριγκό εκτελεί με τον Σισκόφσκι να μπλοκάρει την μπάλα!

79΄Ο Μέρφι σε τετ-α-τετ με τον Σισκόφκσι αποκρούει ο τερματοφύλακας της Δόξας!

82΄Ράκελς στη θέση του Μπεριγκό

82΄ Μ. Φασουλιώτης στη θέση του Λουίς Κάρλος και Γκλίσικ στη θέση του Γκολοπάρτ

83΄Μακρινό σουτ του Τζίλσον αποκρούει ο Ρούτκο!

85΄Ο Τόρες στην περιοχή δεν μπορεί να κοντρολάρει καλά την μπάλα και χάνεται η ευκαιρία!

87΄Νέα ευκαιρία για τη Δόξα! Σουτ του Κίκας, απόκρουση του Ρούτκο, η μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ!

89' Τρίτο δοκάρι για τη Δόξα με πλασέ του Ολιβέιρα!

90+4 Κίτρινη σε Μέρφι και Μουκτάρη

ΤΕΛΟΣ του αγώνα

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Αντωνίου (46' Τόρες), Βα, Μπεριγκό (82΄Ράκελς), Βαλεριάνος, Φουρ, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Καμπράλ (75' Μέρφι), Πάνιτς

Στον πάγκο: Πέτρου, Μανιόν, Τόρες, Μέρφι, Κούζικ, Φυλακτού, Χαριδήμου, Σπόντας, Ράκελς

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (69' Τζίλσον), Μουκτάρης, Λούις Κάρλος (83΄Μ. Φασουλιώτης), Μπιλάλ (61' Ολιβέιρα), Χριστοφή (69' Άδωνη), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ (83' Γκλίσικ), Κίκας

Στον πάγκο: Παρασκευά, Τζίλσον, Ολιβέιρα, Α. Φασουλιώτης, Μ. Φασουλιώτης, Άδωνη, Γκλίσικ

Κίτρινες: Πάνιτς, Μέρφι / Εγγλέζου, Λουίς Κάρλος, Τζίλσον, Μουκτάρης

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Νικολάου Γιώργος
AVAR: Μαρίνου Μιχάλης