Καρμιώτισσα-Δόξα: Επιστροφή στις νίκες και ανάσες (Φώτος)

Σημαντική νίκη επί της Δόξας με 3-1 πέτυχε η Καρμιώτισσα στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Στους 17 βαθμούς και στην 11η θέση ανέβηκε η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους, στην τελευταία θέση με 12 βαθμούς παρέμεινε η Δόξα.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Τα γκολ για την ομάδα του Χαραλάμπους πέτυχαν οι Ρόσι στο 50', Θεοδώρου στο 66' και Κατσνατώνης στο 88'. Χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 30' με τον Θεοδώρου. Η Δόξα μείωσε στο σκορ με τον Ασάντε στο 77’ με την ομάδα του Πετράκη να αγωνίζεται με 10 ποδοσφαιριστές από το 8’ της αναμέτρησης λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Αλέξανδρου Αντωνίου. Ντεμπούτο για τη Δόξα για τον 19χρονο κίπερ Παναγιώτη Κυριάκου, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στο 30' του Θεοδώρου.

Η ιστοσελίδα σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα... Η Φυτούλα Μωυσέως ήταν στο "Στέλιος Κυριακίδης". Στην περιγραφή του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

-3' Κλέψιμο του Αλσέους έξω από την μεγάλη περιοχή του Αντός, η μπάλα κατέληξε στον Τρούγιτς, αδύναμο το πλασέ του πάνω στον τερματοφύλακα η μπάλα.

-5' Κόκκινη στον τερματοφύλακα της Δόξας Αλέξανδρο Αντωνίου. Μακρινή μπαλιά του Κατσαντώνη για τον Θεοδώρου ο οποίος πήγε να περάσει την μπάλα από τον τερματοφύλακα της Δόξας (βγήκε εκτός περιοχής) με την μπάλα να κτυπά στο χέρι του.

δσφδ

-8' Στη θέση του Χάνι ο Κυριάκου.

εδσδ

-8' ΔΟΚΑΡΙ για την Καρμιώτισσα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσαντώνη.

-13' Δυνατό σουτ του Τρούγιτς η μπάλα έξω.

-20' Πατά καλύτερα η Δόξα αν και αγωνίζεται με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης στον Αντωνίου. Απείλησε περισσότερες φορές την εστία του Αντός, ωστόσο την μεγάλη χαμένη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, έχασε η Καρμιώτισσα με το δοκάρι του Κατσαντώνη.

-23' Σέντρα του Κοβάσεβιτς για τον Ρόσι στην περιοχή, αστοχεί από καλή θέση ο επιθετικός της Καρμιώτισσας.

-30' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα σε ανατροπή του Τσουκαλά. Άτσαλο μαρκάρισμα του Ασάντε ο οποίος βρίσκει στο γόνατο τον παίκτη της Καρμιώτισσας.

δφσδ

-31' Ο Θεοδώρου, εκτέλεσε, μάντεψε σωστά ο Κυριάκου στην αριστερή του γωνία και σταμάτησε την πορεία της μπάλας.

σδσφδ

-36' Κίτρινη στον Αλσέους.

-41' Μακρινό σουτ του Βελκόφσκι, στο οριζόντιο δοκάρι του Αντός η μπάλα.

δσδασδασ

Τέσσερα λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

45+2 Σουτ του Γκραντινάρου, μέσα από την περιοχή η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Κυριάκου.

Τέλος πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Στα αποδυτήρια έμεινε ο Μαλόνε στη θέση του ο Ψύχας.

-50' Γκολ και 1-0 για την Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Ρόσι. Ο Ντούμπια εκτέλεσε το φάουλ από τη δεξιά πλευρά, ο Ρόσι στην καρδιά της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίκτυα του Κυριάκου για το προβάδισμα της Καρμιώτισσας.

φδσφφδφ

-59' Κίτρινη στον Τρούγιτς.

-60' Αλλαγή για τη Δόξα εκτός ο Χ. Κυριάκου στη θέση του ο Ναμπί.

-66' Γκολ και 2-0 για την Καρμιώτιισα με τον Θεοδώρου. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR. Μετρά το γκολ του επιθετικού της Καρμιώτισσας. Ο Θεοδώρου πήρε κάθετη μπαλιά στην περιοχή του Κυριάκου, βγήκε απέναντι στον κίπερ τους Δόξας, πλάσαρε με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο επιθετικός της Καρμιώτισσας έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.

-69' Σουτ του Ψύχα από το ύψος της περιοχής... διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κυριάκου.

-77' Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τραϊτσέφσκι, πήρε την κεφαλιά, δύσκολα ο Αντός σε κόρνερ.

-78' Γκολ και μειώνει η Δόξα σε 2-1 με τον Ασάντε. Μέσα από την περιοχή ο επιθετικός της Δόξας έκανε το συρτό δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά κάτω από το σώμα του Αντός και να καταλήγει στα δίκτυα του.

-88' Γκολ και 3-1 για την Καρμιώτισσα με Κατσαντώνη. Ο Ψύχας έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Κυριάκου έδιωξε την μπάλα ωστόσο αυτή κατέληξε στον Κύπριο επιθετικό ο οποίος με νέο σουτ έγραψε το 3-1.

-90' Κίτρινη στον Ψύχα.

Πέντε λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

Τέλος του αγώνα.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Αντός, Μαλόνε (46' Ψύχας), Ντούμπια (90+4 Μελετίου), Τσουκαλάς (75' Νεοφύτου), Θεοδώρου, Ρόσι, Γκραντινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης (90+4 Μιχαήλ), Κοβάσεβιτς (82' Ματθαίου), Πάβλοβετς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Χαραλάμπους, Ματθαίου, Ουεσλάτι, Ψύχας.

*Σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Άρη νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα οι Αγγελή και Ντούμπια, αντί των Νεοφύτου και Ουεσλάτι.

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Αντωνίου, Φοφανά, Τρούγιτς, Βελκόφσκι (71' Μέσκα), Αλσεούς (71' Τραϊτσέφσκι), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, X.Κυριάκου (60' Ναμπί), Πούριτς (71' Τάντι), Ασάντε, Χάνι (7' Κυριάκου)

Στον πάγκο: Κυριάκου, Τάντι, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Λοϊζίδης, Σκόγλουντ, Αντενόν, Β. Κυριάκου, Μέσκα.

*Σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, μία αλλαγή στην εντεκάδα. Ο Βελκόφσκι πήρε τη θέση Βαγγέλη Κυριάκου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τρούγιτς, Ψύχας / Αλσέους, Μέσκα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αντωνίου /

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Markovic Momcilo
AVAR: Τσαμπαλάς Ανδρέας