"Τρίποντο"... σ' ένα ΤΡΙΛΕΠΤΟ! (Φώτος)

Πετυχαίνοντας δύο... μαζεμένα γκολ στο πρώτο μέρος, η Ομόνοια επανήλθε στις νίκες και συνέχισε την θετική της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα. Οι "πράσινοι" υποδέχθηκαν το απόγευμα της Κυριακής (08/12) την Δόξα και με γκολ των Μποτεάκ και Ορτέγα μέσα σ' ένα τρίλεπτο (19'-22'), επικράτησαν με 2-0. Καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα η Ομόνοια, έφτασε σχετικά άνετα στην δίκαιη επικράτηση.

-1' Σουτ του Ορτέγα από καλή θέση, ψηλά έξω.

-5' Ασκεί πίεση ψηλά και κρατά μπάλα η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά του ματς.

-9' Προσπαθούν απ' τον άξονα οι γηπεδούχοι. Ορεξάτος ο Ορτέγα στο ξεκίνημα, έγινε πολλές φορές κάτοχος της μπάλας και μοιράζει το παιχνίδι.

-10' Ωραία συνεργασία Μποτεάκ, Τιάγκο και Μαυρία, η μπάλα έφτασε στον τελευταίο εντός περιοχής και δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά ο Ντερβίτ έκοψε προ του Ντάρμπισαϊρ.

-19' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Μποτεάκ! Οι "πράσινοι" κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, ο Μποτεάκ ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα... συστημένη στο αριστερό "παραθυράκι" της εστίας του Γκρεμσλ για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-22' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ορτέγα! Ο Λέζιακς ανέβηκε από αριστερά και πέρασε στον Τιάγκο, αυτός είδε την κίνηση του Ορτέγα στην αντίπαλη περιοχή και του πέρασε την κάθετη πάσα, με τον Κολομβιανό να κοντρολάρει και να πλασάρει εύστοχα για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-26' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Γκόμες για φάουλ στον Ασαμόα.

-28' Καλό σουτ του Μποτεάκ εκτός περιοχής, έξω η μπάλα.

-30' Πρώτη καλή στιγμή για την Δόξα. Ατομική προσπάθεια του Παπαφώτη και σουτ με το αριστερό εντός περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-31' Κίτρινη στον Ασαμόα για φάουλ στον Ντάρμπισαϊρ.

-35' Καλή κυκλοφορία μπάλας και μακρινό σουτ του Γκόμεθ, έδιωξε ο Γκρεμσλ.

-40' Κρατά μπάλα στην μεσαία γραμή η Ομόνοια, "παγώνει" τον ρυθμό.

-43' Κίτρινη στον Λουίς Κάρλος για φάουλ στον Μποτεάκ που έφευγε με ταχύτητα στην αντεπίθεση από αριστερά.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-46' Καλή στιγμή για την Δόξα. Ο Παπαφώτης πέρασε στον Βαλέντε που έκανε το σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-48' "Απαντά" στις ευκαιρίες η Ομόνοια. Κάθετη του Ορτέγα, διαγώνιο σουτ του Ματ, έξω η μπάλα.

-56' Δεκάλεπτο στο β' μέρος, με την Ομόνοια να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας.

-62' Δοκίμασε ξανά να σκοράρει με εκτέλεση φάουλ ο Μποτεάκ, ψηλά έξω η μπάλα.

-66' Πρώτη αλλαγή στο ματς, είναι για την Δόξα. Ίταλο αντί Κάρλος.

-71' Κίτρινη στον Μιντίκκη για δυνατό φάουλ στον Μποτεάκ.

-75' Φοβερή ευκαιρία για την Δόξα, συνεργασία ανάμεσα σε Παπαφώτη και Βαλέντε, πλασέ του πρώτου από κοντά, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-75' Δεύτερη αλλαγή για την Δόξα. Χαραλάμπους αντί Βαλέντε.

-76' Απειλεί ξανά η Δόξα! Σέντρα του Μπόλιεβιτς από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Μουκτάρης έκανε την κεφαλιά από κοντά όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε ξανά σε κόρνερ.

-79' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής αντί Ορτέγα.

-81' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Μπόλιεβιτς έκανε το λάθος έξω απ' την περιοχή της ομάδας του, ο Τιάγκο πέρασε στον Ντάρμπισαϊρ που μόνος απέναντι στον Γκρεμσλ στέλνοντας την μπάλα έξω.

-82' Άτσαλο μαρκάρισμα του Κακουλλή στον Παπαφώτη. Όπως φάνηκε απ' τις επαναληπτικές προβολές, ο παίκτης της Δόξας πατούσε την γραμμή της αντίπαλης περιοχής αλλά ο ρεφ Ροβέρτος Κώστα έδωσε φάουλ αντί πέναλτι.

-83' Άστοχη η εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη.

-84' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μουκτάρης γύρισε λανθασμένα με το κεφάλι προς τον Γκρεμσλ, ο Κακουλλής πρόλαβε και... τσίμπησε την μπάλα περνώντας την πάνω απ' τον αντίπαλο γκολκίπερ αλλά δεν πρόλαβε να σκοράρει με το κεφάλι.

-85' Αλλαγή για την Δόξα. Μιχαήλ αντί Μπόλιεβιτς.

-88' Κίτρινη στον Καρλίτος για φάουλ στον Μποτεάκ.

-90' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής ελίχθηκε στην περιοχή και πλάσαρε από κοντά, στέλνοντας την μπάλα έξω.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα (79'Κακουλλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊρ.

Στον πάγκο: Kυριακίδης, Μανρίκε, Χούμποτσαν, Κούσουλος, Μικού, Κατελάρης, Τζιωνής, Εζρά, Κακουλλής.

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μιντίκκης, Ζε Βαλέντε (75'Χαραλάμπους), Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος (66'Ίταλο), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Καρλίτος, Μέσκα.

Στον πάγκο: Παρασκευά, Φιντέλις, Ίταλο, Μιχαήλ, Τραϊσέφσκι, Χαραλάμπους, Καρλάο, Χριστοφή.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόμες / Ασαμόα, Κάρλος, Μιντίκκης, Καρλίτος.

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Μιχαηλίδης Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης