Από ΕΝΑ ημίχρονο/Από ΕΝΑ βαθμό (φώτος)

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση ΕΝΠ-Πάφος FC (1-1), στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Σε ένα δυνατό ματς, με πολλά φάουλ οι δύο ομάδες πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, αποτέλεσμα που αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς. Από ένα καλό ημίχρονο για τις δύο ομάδες με την Ένωση να μπαίνει καλύτερα στο πρώτο μέρος και με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμό στη συνέχεια. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μόλις σε ένα λεπτό, με τον Θεοδώρου να βρίσκει πρώτος δίκτυα στο 20ο λεπτό και στο 21ο ο Μπεριγκό να κάνει το 1-1. Ο Γάλλος επιθετικός της Πάφου είχε και χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον κίπερ Ένωσης να αποκρούει εξαιρετικά την εκτέλεση του.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε την εξέλιξη του ματς...

-19:00 Καθυστέρηση για την σέντρα του ματς. Δεν έφτασε ακόμη το ασθενοφόρο στο γήπεδο.

s

-Έφθασε το ασθενοφόρο.

d

-Με καθυστέρηση έξι λεπτών έγινε η σέντρα στον αγώνα.

-4' Πρώτη καλή στιγμή για την Πάφο, ο Ράκελς από κοντά δεν έπιασε καλά την μπάλα και απομάκρυνε ο Κλέιμαν με τα χέρια.

-11' Έγινε η σέντρα από τον Βα, ο Μπεσάρα έπιασε το σουτ αλλά ήταν άστοχος.

-12 Κίτρινη στον Βαρέλα για φάουλ στον Βαλεριάνο.

-14' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βαρέλα, άουτ η μπάλα.

-Χωρίς κάποια μεγάλη φάση στις δύο εστίες κύλησε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης.

-20' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Δημήτρη Θεοδώρου. Ο άσος των βυσσινί με εξαιρετική ατομική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή της Πάφου και με πλασέ άνοιξε το σκορ για την Ένωση.

-21' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Μπεριγκό. Άμεση... απάντηση. Ο Σιρόκ έκανε την μπαλιά πίσω από την άμυνα, ο Μπεριγκό κατέβασε την μπάλα εξαιρετικά μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-1.

-27' Έγινε η σέντρα από τον Βαρέλα, απομακρύνει σε πλάγιο ο Αραγιούρι.

-28' Σουτ του Βαρέλα από πλάγια θέση, δεν ανησυχεί ο Ρούτκο.

-33' Στο έδαφος ο Σιρόκ μετά από φάουλ που του έγινε από τον Στάροκιν. Ο άσος της Παφιακής ομάδας δέχτηκε την αγκωνιά από τον παίκτη της Ένωσης.

-34' Συνεχίζει κανονικά ο δεξιός οπισθοφύλακας της Πάφου.

-39' Κεφαλιά από τον Μπεριγκό μετά από σέντρα του Βαλακάρι, έξω η μπάλα.

-40' Κίτρινη κάρτα στον Αντωνίου για φάουλ πάνω στο Βαρέλα.

-41' Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Στάροκιν, απευθείας έξω.

-Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45' Έγινε η σέντρα από τον Βαρέλα μαζεύει την μπάλα ο Ρούτκο.

-45+1 Πέναλτι για την Πάφο. Από τα ριπλέι φάνηκε ότι έγινε χέρι από τον Σπόλιαριτς.

-45+2 Εξαιρετική επέμβαση από τον Κλέιμαν που λέει "όχι" στον Μπεριγκό και κρατάει το 1-1 για την ομάδα του.

s

-Ημίχρονο

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-46’ Γύρισμα από τον Ριέρα, διώχνει σε κόρνερ ο Αντωνίου.

-47' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για την ΕΝΠ. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Ριέρα, ο Ρούτκο απομάκρυνε, με την μπάλα να στρώνεται στον Βαλέρα. Ο τελευταίος έκανε το σουτ αλλά ήταν άστοχος.

-52' Κακή εκτέλεση κόρνερ από την Πάφο, καταλήγει σε πλάγιο η μπάλα στην απέναντι πλευρά.

-53' Ωραία επιθετική ενέργεια από την Πάφο. Ο Βα μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, διώχνει η άμυνα της Ένωσης προ του Μπεριγκό.

-59' Καλή σέντρα και πάλι από το Βα, απομακρύνει ο Μπαρμπόσα.

-60' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Μέσα οι Νέμετς και Πανός. Έξω οι Ράκελς και Φόλπρεχτ. Την ίδια στιγμή αλλαγή και για την ΕΝΠ. Έξω ο Ρουσιάς, μέσα ο Σαντίκ.

-Πολλά τα φάουλ στην αναμέτρηση.

-66' Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Μέσα ο Κοσμά, έξω ο Αγκίρι.

-67' Κίτρινη στον Αραγιούρι για φάουλ στον Βαρέλα.

-72' Φάουλ του Βαλακάρι πάνω στον Βαρέλα, ίσως θα έπρεπε να γίνει η χρήση της κίτρινης κάρτας από τον ρεφ της αναμέτρησης.

-79' Φάουλ για τους γηπεδούχους σε πολύ καλό σημείο, λίγο πλάγια έξω από την μεγάλη περιοχή.

-80' Εκτελέστηκε από τον Βαρέλα, ο Μπαρμπόσα μπήκε στην φάση ωστόσο έδιωξε σε κόρνερ η άμυνα της Πάφου.

-81' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Μπεσάρα, μέσα ο Ανγκούλο στην πρώτη του συμμετοχή για φέτος.

ss

-88' Τελευταία αλλαγή και για την Ένωση. Μέσα ο Ουντόζι, έξω ο Θεοδώρου.

-Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+2 Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Έκανε το σουτ ο Μπεριγκό έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάλαζιτς.

Ενδεκάδες

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Σταρόκιν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Σπολιάριτς, Ριέρα, Αγκίρι(66' Κοσμά), Θεοδώρου(88' Ουντόζι), Βαρέλα, Ρουσιάς(60' Σαντίκ).

Στον πάγκο οι Πέτρου, Μουλαζίμης, Κουμής, Ανδρέου, Κυριακου, Μαϊσουράντζε,

Πάφος FC: Ρούτκο, Αντωνίου, Αραγιούρι, Σιρόκ, Μπεριγκό, Βαλεριάνος, Μπεσάρα(81' Ανγκούλο), Βαλακάρι, Βα, Φόλπρεχτ(60' Πανός), Ράκελς(60' Νέμετς).

Στον πάγκο οι Πέτρου,  Γκόνταρτ, Φιλιώτης, Πάβελ, Καμπράλ.

Κίτρινες: Βαρέλα/ Αντωνίου, Αραγιούρι