Διπλό με ΝΟΥΡ και... η παράδοση καλά κρατεί! (φώτος)

Συνέχισε την ευνοϊκή παράδοση στο «Τάσος Μάρκου» η Νέα Σαλαμίνα. Οι «ερυθρόλευκοι» που είναι αήττητοι από τη περιόδο 2007-2008 (12 χρόνια) «πέρασαν» νικηφόρα από το Παραλίμνι χάρις στο γκολ του Φάρσαντ Νουρ. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη πραγματοποίησε ουσιαστική εμφάνιση και έφτασε στη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Προσπάθησε, πίεσε η ΕΝΠ αλλά ατυχία και αστοχία δεν της επέτρεψαν να πάρει βαθμολογικό κέρδος. Δικαιούται να φωνάζει για πέναλτι του Θεοδώρου η ΕΝΠ. Στους 3 έμεινε η ΕΝΠ, στους 9 βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

**Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του Γιώργου Ζέμπασιη, πρώην Διοικητικό στέλεχος της ΕΝΠ

- Έναρξη στο ματς

- 6' Πρώτη τελική για Νέα Σαλαμίνα, ο Ελουντού με σουτ απειλεί, η μπάλα πάνω από την εστία.

- 10' Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο, χωρίς φάσεις το ματς. Παιχνίδι κέντρου με τις δυο ομάδες να θέλουν να επιβληθούν στον αγωνιστικό χώρο.

- 14' Δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Βαλλιάνου, δύσκολα ο Κίσσας μπλοκάρει.

- 20' Πιο επιθετική η ΕΝΠ, προσπαθεί να βρει τους τρόπους να ανοίξει το σκορ.

- 21' Κόρνερ για τους "Βυσσινί" ο Αγγελή το κεφάλι, η μπάλα εκ νέου σε κόρνερ.

-27' Λιγοστές οι φάσεις μέχρι στιγμής...

- 35' Eπικίνδυνη προϋπόθεση για την ΕΝΠ, ο Μαϊσουράντζε βρήκε τον Κουμή, αυτός γέμισε με στόχο τον Σκεπάνιακ, ο Πολωνός έκανε τη προβολή, ο Λαμπό έσωσε σε κόρνερ.

- 37' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 0-1!! Ο Τισντέλ από τα αριστερά, γύρισε στο ύψος του πέναλτι, ο Νουρ έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σπόλιαριτς και κατέληξε στα δίκτυα. Ωραίος συνδυασμός για τους ερυθρόλευκους που ανοίγουν το σκορ.

ωδωωδδωδωδω

- 38' Δυνατό σουτ του Μαϊσουράντζε η μπάλα μόλις άουτ!

- 40' Σέντρα του Κύπρου, ο Κωστή σηκώθηκε έπιασε το κεφάλι η μπάλα στην αγκαλιά του Κλέιμαν.

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου

Έναρξη στο β΄ ημίχρονο

- 47' Φάση με το ξεκίνημα, ο Μαϊσουράντζε με δυνατό σουτ η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μια ομαδική ενέργεια των ποδοσφαιριστών της ΕΝΠ που λίγο έλειψε να φέρει το 1-1.

- 50' Σουτ με το αριστερό του Θεοδώρου, ίδια κατάληξη με αυτή του Μαϊσουράντζε. Μπήκε δυνατά η ΕΝΠ!

- 54' Κάθετη πάσα του Κορέια με στόχο τον Κίνγλσει, βγαίνει και μαζεύει ο Κλέιμαν

- 59' Στο έδαφος ο Σκεπάνιακ μετά από μονομαχία με τον Τσαμπούρη στη περιοχή της Νέα Σαλαμίνας. Ο ρεφ Χριστοφούλου ήταν κοντά στη φάση έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

- 64' Ψάχνει το γκολ η ΕΝΠ αλλά δεν μπορεί μέχρι στιγμής να φτιάξει τις φάσεις μπροστά από την εστία του Κίσσα.

- 65' Αγγίζει το δεύτερο γκολ η Νέα Σαλαμίνα, ο Κίνγκσλει μέσα στη περιοχή έπιασε το σουτ, στην αγκαλιά του Κλέιμαν η μπάλα. Φοβερή ατομική προσπάθεια του Τισντέλ ο οποίος έδωσε στον επιθετικό των "ερυθρολεύκων" αυτός υποδέχτηκε τη μπάλα, βρήκε ελεύθερο χώρο έκανε το σουτ, ο Κλέιμαν ήταν σε ετοιμότητα.

- 69' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Νουρ και τον Τισντέλ. Εκτέλεση κόρνερ του Κωστή, ο Νουρ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο έκανε το σουτ, επέμβαση του Κλέιμαν, η μπάλα έμεινε "ζωντανή" ο Τισντέλ από τα αριστερά ελίχθηκε έκανε το σουτ, απέκρουσε σταθερά ο Ισραηλινός κίπερ.

- 72' Κόρνερ για την ΕΝΠ, ο Σκεπάνιακ πιο ψηλά απ΄ όλους έπιασε τη κεφαλιά, ο Κίσσας μαζεύει.

- 73' Πολιορκία των γηπεδούχων, ο Σπόλιαριτς με κεφαλιά απείλησε, ο Κορέια πάνω στην γραμμή απομακρύνει.

- 81' Φωνές για πέναλτι από πλευράς ΕΝΠ σε πέσιμο του Θεοδώρου. Ο άσος της ΕΝΠ διεκδικεί τη μπάλα με τον Λαμπό, φαίνεται να υπάρχει επαφή-σπρώξιμο. Ο ρεφ συνεχίζει το παιχνίδι.

- 86' Ο Σιαθάς απέναντι από τον Κλέιμαν, ο Αγγελή με προβολή γλιτώνει την ΕΝΠ από δεύτερο γκολ.

- 87' Κεφαλιά το Σκεπάνιακ, δοκάρι για την ΕΝΠ!!!

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+3' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Μέσα στη περιοχή της Νέα Σαλαμίνας έγινε το γύρισμα, δεν βρέθηκε κανείς να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα...