Δόξα - ΕΝΠ: Βυσσινί... απόλαυση και επιβλητική τριάρα! (Φώτος)

Απολαυστική η Ένωση, πέτυχε σπουδαία νίκη το βράδυ της Τετάρτης (21/12)! Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά αντιμετώπισε εκτός έδρας την Δόξα και κυριαρχώντας σε όλο το 90λεπτο έφτασε στην μεγάλη νίκη με 3-0! Απόλυτα δίκαιη η επικράτηση των «βυσσινί», που προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Βουτσένοβιτς και… καθάρισαν τη νίκη στο ξεκίνημα της επανάληψης, με δεύτερο γκολ του Βουτσένοβιτς και γκολ του Ντιαβαρά. Μάλιστα στο πρώτο μέρος, μετά το 1-0, η ΕΝΠ είχε άλλα δύο γκολ (Βουτσένοβιτς – Μέιρα) τα οποία ακυρώθηκαν. Αποφάσεις… συζητήσιμες. Ανέβηκε στην 11η θέση και τους 14 βαθμούς η Ένωση, έμεινε στους 11 βαθμούς και την 12η η Δόξα.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Κατωκοπιά - Επιστροφή/Γλαύκος Κληρίδης" και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του...

-5' Έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά η ΕΝΠ, κυκλοφορεί την μπάλα στο μισό γήπεδο της Δόξας.

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Ισορρόπησε η Δόξα, χωρίς τελική μέχρι στιγμής.

-16' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Ιδανική αντεπίθεση με τον Μέιρα να κουβαλάει την μπάλα αρκετά μέτρα και να μοιράζει δεξιά στον Ντιαβαρα, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή εκεί που ο Βουτσένοβιτς με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Σισκόφσκι για το 1-0!

-20' Πιέζει πολύ ψηλά η ΕΝΠ, δεν αφήνει την Δόξα να αναπτυχθεί σωστά.

5υγτ645υ

-22' Σκοράρει η ΕΝΠ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του σκόρερ Βουτσένοβιτς, την στιγμή της σέντρας απ' τον Ντα Σίλβα. Ελέγχεται η φάση...

-Επικυρώνεται το οφσάιντ, δεν μετράει το γκολ...

**Το πλάνο που δόθηκε απ΄το VAR δεν δείχνει καθαρό οφσάιντ.

9η8θινο

-28' Σουτ του Μέιρα λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, έπεσε και μάζεψε ο Σισκόφσκι.

-32' Φάουλ του Γεβρέμοβιτς από αριστερά, κεφαλιά του Ντρέκσα, ψηλά έξω.

-36' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Εξαιρετική ενέργεια του Μέιρα από αριστερά εντός περιοχής, ντρίμπλαρε τον Καραμανώλη και έκανε το διαγώνιο σουτ, νικώντας τον Σισκόφσκι για το 2-0!

Ελέγχεται για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης, σε κλέψιμο του Κοτσώνη απ' τον Κοβάσεβιτς.

Πάει για on field review ο ρεφ...

-39' ΑΚΥΡΟ το γκολ. Ο ρεφ Αντωνίου είδε φάουλ στον Κοτσώνη, δεύτερο γκολ της Ένωσης που ακυρώνεται.

-Κι αυτό αμφισβητούμενο αφού ήταν δυνατή διεκδικίηση και έπαιξε μπάλα ο αμυντικός της ΕΝΠ. Έντονες οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων...

-41' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Παρεμβαίνει ο Σέου αφού η ΕΝΠ έχει κυριαρχήσει. Ασαμόα και Τιτζιανί μέσα, Αμπντουλαχί και Αντενόν έξω.

-45' Προβολή του Σαντίκ από κοντά, ψηλά έξω.

-45' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' ΔΟΚΑΡΙ για την Δόξα! Μακρινό σουτ του Μπένι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-47' Μικρή διακοπή στο ματς, πρόβλημα με τον Κόστιτς, δυσκολίες στην αναπνοή ο κίπερ της ΕΝΠ.

-48' ΟΚ ο Κόστιτς, συνεχίζεται κανονικά το ματς.

-49' Μακρινό σουτ του Βουτσένοβιτς, σταθερά ο Σισκόφσκι.

-52' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Λάθος του Καραμανώλη στο κέντρο, ο Λαμί έφυγε από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα εκεί που ο Βουτσένοβιτς πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

-53' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Εντυπωσιακός Ντιαβαρά! Κατά μέτωπο επίθεση απ' τον άξονα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το πλασέ με το αριστερό, για το 3-0!

-58' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Κατσιάρης αντί Λουσέρο.

-60' Προσπάθησε από κοντά ο Σαντίκ, έβαλε την κόντρα σωτήρια ο Ντρέκσα.

-61' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Τραϊτσέφσκι αντί Καραμανώλη και Μέσκα αντί Κάργκμπο.

-67' Κοντά και σε τέταρτο γκολ η Ένωση! Δυνατό σουτ του Ντα Σίλβα από κοντά, δύσκολα ο Σισκόφσκι.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δεν δείχνει να μπορεί να αντιδράσει η Δόξα...

-83' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Κορσία αντί Κωνσταντίνου.

-86' Αλλαγή για την Δόξα. Φασουλιώτης αντί Βαγιέχο.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' Τριπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Βούκσεβιτς, Μαυρουδης και Σολωμού μέσα, Μέιρα, Ντιαβαρά και Κοτσώνης έξω.

-90+2' Πλασέ του Φασουλιώτη, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα, έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Ντα Σίλβα.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν (46'Τιτζιανί), Μπένι, Κέρλα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης (61'Τραϊτσέφσκι), Αμπντουλαχί (46'Ασαμόα), Βαγιέχο (86'Φασουλιώτης), Στυλιανού, Κάργκμπο (61'Μέσκα).

Στον πάγκο οι Πρινιωτάκη, Κωνσταντίνου, Μεσέν, Τιτζιανί, Ιωσηφίδης, Ασαμόα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Ναγκάρ, Μέσκα.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Λουσέρο (58'Κατσιάρης), Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (83'Κορσία), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί.

Στον πάγκο οι Παναγιώτου, Κορσία, Φερνάν, Ρουσιάς, Κολωνίας, Κατσιάρης, Μαυρουδής, Φλουρής, Μότης, Σολωμού, Πρωτοπαπάς, Βούκσεβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντενόν, Κοβάσεβιτς, Κέρλα/ Κοτσώνης, Βουτσένοβιτς.

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
VAR: Χριστοφόρου Μάριος