"Ελαμψε" η Σαλαμίνα, απογοήτευση η ΕΝΠ... (φώτος)

Επιβλητική Νέα Σαλαμίνα στο «Τάσος Μάρκου»!

Η κορυφαία φετινή έκδοση της ομάδας του Δαμιανού πέρασε… με άνεση (1-3) από το Παραλίμνι και δείχνει να ξεφεύγει από τις δυο τελευταίες θέσεις που οδηγούν στην απευθείας διαβάθμιση.

Οι Ντανίλο και Κρείν τα τρια γκολ για το «εξάποντο» απέναντι στην απογοητευτική ΕΝΠ που το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90+3 σε 1-3 με τον Ντένινγκ.

Δεν ανταποκρίθηκε η ομάδα του Φερέρ στην κρισιμότητα του αγώνα και έχασε με «κατεβασμένα» τα χέρια μέσα στην έδρα της. Προβληματίζει σοβαρά με την εικόνα που βγάζει η Ένωση και αν θέλει να προλάβει το τρένο της παραμονής θα πρέπει να αλλάξουν πολλά.

Τρομερή εμφάνιση ο Κρείν με γκολ-ασίστ, δυο γκολ ο Ντανίλο, ασίστ οι Βάγκνερ-Οσέι. Εξαιρετικοί οι Κύπριοι μπακ Σεργίου-Νικολάου. Επέλαση κλάσης από τον τελευταίο στο δεύτερο γκολ.

Στους 15 βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα, στους 8 και τη τελευταία θέση η ΕΝΠ.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

fdgdfgdfgdgffgg

- 2' Ελεγχος από τον VAR για μια φάση στη περιοχή της ΕΝΠ με πρωταγωνιστές τους Μαϊσουράντζε και Ντανίλο. Ο Μάριος Χριστοφόρου "περιμένει" την εξέταση της φάσης.

- 3' Συνέχεια στο παιχνίδι μας.

- 7' Βαθιά μπαλιά από τα δεξιά η ΕΝΠ στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, εκεί παραμόνευαν δυο ποδοσφαιριστές των "βυσσινί" ο Ανδρέου με το κεφάλι απομακρύνει και σώζει την εστία του Κίσσα!

- 10' Απουσιάζει η μεγάλη φάση, οι δυο ομάδες προσπαθούν να φτιάξουν παιχνίδι και να απειλήσουν.

- 13' Σκοράρει η Νέα Σαλαμίνα με τον Κρείν, ακυρώνεται ως οφσάιντ. Περιμένουμε την επιβεβαίωση από το VAR. O άσος των "ερυθρολεύκων"είναι πιο μπροστά. Επιβεβαιώθηκε το οφσάιντ.

16' Πιο επιθετική η Νέα Σαλαμίνα στα τελευταία λεπτά...

(ΣΧΟΛΙΟ) Συμπληρώσαμε το 20λεπτο, πιο απαιτητική η Νέα Σαλαμίνα, σκόραρε και ένα τέρμα που ακυρώθηκε δικαιολογημένα ως οφσάιντ. Η ομάδα του Δαμιανού σταδιακά είναι πιο επιθετική δίχως όμως να απειλήσει ουσιαστικά. Η ΕΝΠ του Φερέρ ψάχνει τα "πατήματα" της, ψάχνει να γίνει και αυτή επικίνδυνη.

ωχψχωψψωχ

- 25' Πρώτη τελική της ΕΝΠ, ο Μπαλοτέλι από τα δεξιά, έκλεισε προς τα μέσα έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ. Καλή στιγμή.

- 26' Σουτ μακρινό του Λουσέρο, στην αγκαλιά του Κίσσα η μπάλα.

- 32' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 0-1! Ο Ντανίλο! Ο Κρείν εκτέλεσε το φάουλ, ο βραζιλιάνος άσος πιο ψηλά απ' όλους με κεφαλιά νίκησε στον Γκατσέφσκι. Σκοράρει από στημένη μπάλα η ομάδα της Αμμοχώστου. Χάθηκαν τα μαρκαρίσματα, ο Ντανίλο είναι εκεί για το 0-1.

γφγηγφηφγηφγηφγ

- 35' Πήγε να φύγει γρήγορα στην "κόντρα" η ΕΝΠ, οι Ουντότζι-Θεοδώρου έπαιξαν το ένα-δυο, ο Κύπριος φορ έφυγε στον χώρο αλλά ο Σεργίου είναι εκεί και απομακρύνει. Σωστά τοποθετημένος ο νεαρός μπακ της Νέας Σαλαμίνας.

- 42' Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Οσέι έκλεψε την μπάλα, μπήκε στη περιοχή, απέναντι από τον Γκατσέφσκι, έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Ο Αφρικανός εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας αλλά δεν ήταν ψύχραιμος μπροστά από τον κίπερ της ΕΝΠ.

- 45+2' Απόκρουση Γκατσέφσκι σε σουτ του Κρείν.

Ημίχρονο. Καλύτερη η Νέα Σαλαμίνα που σκόραρε ένα γκολ, είχε φοβερή ευκαιρία με τον Οσέι, ενώ ο Κρείν πέτυχε ένα γκολ αλλά ακυρώθηκε δικαιολογημένα ως οφσάιντ. Η ΕΝΠ θα πρέπει να βελτιωθεί αν θέλει να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

ghfghfghfghfghfghfghfg

Εναρξη στο Β' ημίχρονο. Μια αλλαγή για την ΕΝΠ, ο Μαρκόσκι στη θέση του Μουλαζίμη.

- 46' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 0-2! Ο Ντανίλο! Απίθανη ενέργεια του Νικολάου από τα αριστερά που έφερε και το δεύτερο γκολ. Ο Κύπριος μπακ με επέλαση, πέρασε σαν σταματημένο τον αντίπαλο του, μπήκε στη περιοχή έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόπηκε αλλά έμεινε "ζωντανή" και ο Βάγκνερ πέρασε με πάσα στον σκόρερ όπου μπροστά από την εστία δεν δυσκολεύτηκε για το 2-0.

fgdfgdfgdfgdfgdfgfgfgdfg

- 52' Σουτ του Μαρκόσκι, η μπάλα άουτ. Έπεσε προληπτικά ο Κίσσας αλλά δεν ανησύχησε.

- 53' ΣΤΟΠ του Γκατσέφσκι σε τετ α τετ του Οσέι. Ο Αφρικανός βρέθηκε απέναντι από τον Σκοπιανό για 2η φορά, το πλασέ το έβγαλε ο κίπερ της ΕΝΠ.

- 54' Κίτρινη στον Οσέι, πήρε τα πόδια του Μαρκόσκι.

- 55' Δυο αλλαγές για Φερέρ, η τρίτη συνολικά. Εκτός οι Ίρεπ-Μαϊσουράντζε, μέσα οι Κοτσώνης-Μπελόνε.

- 61' Σουτ εκτός περιοχής του Ντανίλο, πάνω στον Γκατσέφσκι η μπάλα.

- 63' Τελική για την ΕΝΠ, ο Μπάλαζιτς δοκίμασε το σουτ, σε ετοιμότητα ο Κίσσας.

- 70' Κόρνερ του Κρείν, διώχνει δύσκολα η άμυνα της ΕΝΠ.

- 73' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 0-3! Ο Κρείν με το κεφάλι κάνει το 0-3. Ασίστ ο Οσεί, γκολ ο Γάλλος που έκανε σπουδαίο ματς.

ηγφηφγηγηγηφγηφγ

- 75' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, οι Κονφέ-Ντανίλο εκτός, οι Πική-Βινίσιους στις θέσεις τους.

- 77' Σουτ ο Μπαλοτέλι, δύσκολα ο Κίσσας.

(ΣΧΟΛΙΟ) Σαρωτική η Σαλαμίνα, με διαφορά η κορυφαία της εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Πολλοί οι πρωταγωνιστές, Κρείν, Ντανίλο, Νικολάου, Σεργίου, Οσέι έκαναν σπουδαίο ματς. Δεν ανταποκρίθηκε η ΕΝΠ και μένει μοιραία στους 8 βαθμούς και τη τελευταία θέση.

- 88' Λεμέσιος αντί του Οσέι.

- 88' Για on field review ο Χριστοφόρου για πιθανό πέναλτι του Οσέι στον Μαρκόσκι. Δεν υπάρχει πέναλτι για τον ρεφ που είδε στο μόνιτορ την φάση.

- 90+3' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 1-3. Ο Ντένινγκ μειώνει αλλά δεν υπάρχει χρόνος.

ΤΕΛΟΣ

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Ιρέπ, Μουλαζίμης (Μαρκόσκι 46'), Λουσέρο, Θεοδώρου, Ουντότζι, Μπαρμπόσα, Μαϊσουράτζε, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι.

Στον πάγκο: Πέτρου, Μπελόνε, Ντένιγκ, Κοσμά, Κοτσώνης, Παναγή, Κυριάκου, Μαυρουδής, Μαρκόφσκι

Νέα Σαλαμίνα: Kίσσας, Σεργίου, Νικολάου, Κρείν, Χριστοφόρου, Αντρέου, Οσέι (Λεμέσιος 88'), Κονφέ, Ντανίλο, Σανκόχ, Βάγκνερ

Στον πάγκο: Βεσελόφσκι, Δημητρίου, Μπρένο, Λεμέσιος, Παύλου, Βινίσιους, Πική, Καλογήρου, Τσίκο