ΕΝΠ-Δόξα: "Διπλό" με ανατροπή και πρώτο... τρίποντο! (φώτος)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τη Δόξα με 2-1 επί της Ένωσης και μάλιστα με ανατροπή, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ΕΝΠ προηγήθηκε στο 39' με τον Λαμί μετά από ωραία προσπάθεια του Μέιρα και ασταθή απόκρουση του Σισκόφσκι. Ήταν ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα αφού η Δόξα ήταν καλύτερη έχοντας τις ευκαιρίες με τον κίπερ της ΕΝΠ, Κόστιτς, να σώζει την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις.

Η Δόξα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και τελικά ισοφάρισε με τον Τιντζανί να σκοράρει από κοντά στο 49'. Η ολική ανατροπή για την ομάδα της Κατωκοπιάς ήρθε στο 76' με τον Ντίας να δημιουργεί από αριστερά και τον Ασαμόα να πλασάρει από κοντά για το 2-1.

Η Δόξα ξεπέρασε με αυτή τη νίκη την ΕΝΠ αφού ανέβηκε στους 4 βαθμούς ενώ οι βυσσινί έμειναν στους 3. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα της Κατωκοπιάς στο νέο πρωτάθλημα.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Τάσος Μάρκου" στο Παραλίμνι και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

**Χωρίς τηλεοπτική μετάδοση το ματς λόγω τεχνικού προβλήματος

- Έναρξη αγώνα

2' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα, πλασέ του Σαντίκ από την μικρή περιοχή, ψηλά έξω.

Ευκαιρία για τη Δόξα Μεγάλη απόκρουση του Κόστιτς

8' Ωραία συνεργασία Μαυρουδή - Κωνσταντίνου και σέντρα του τελευταίου από δεξιά, έδιωξε ο Αντενόν με το κεφάλι.

16' Κάθετη του Λαμί στον Ρουσιά που μπήκε στην περιοχή απειλητικά, έδιωξε σε κόρνερ ο Στυλιανού.

21' Νέα ευκαιρία για τη Δόξα... Διαγώνιο σουτ του Κοβάσεβιτς από αριστερά εντός περιοχής, δύσκολα ο Κόστιτς.

23΄Καλύτερη η Δόξα με τρεις καλές φάσεις μέχρι στιγμής

24' Πλασέ του Ρουσιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

27΄ Κίτρινη για τον Ντα Σίλβα

30' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, χωρίς κάτι αξιόλογο στα τελευταία λεπτά.

33' Ατομική προσπάθεια και σουτ του Κοτσώνη από μακριά, έξω η μπάλα.

37' Σουτ του Ντίας εντός περιοχή ο Κόστιτς πραγματοποίησε νέα απόκρουση διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ!

39' ΓΚΟΛ η Ένωση με τον Λαμί! Τρομερή ντρίμπλα του Μέιρα, "άδειασε" τον αντίπαλό του από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, ο Σισκόφσκι έδιωξε προσωρινά αλλά ο Λαμί από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

τγυητ

Ημίχρονο στον αγώνα... Η Δόξα ήταν καλύτερη όμως η Ένωση είχε για άλλο ένα παιχνίδι φύλακα άγγελο τον Κόστιτς που έκανε σωτήριες αποκρούσεις και κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκε μετά από ωραία ενέργεια του Μέιρα και γκολ του Λαμί.

Έναρξη β΄μέρους...

49΄ΓΚΟΛ η Δόξα. Σκόρερ ο Τιντζανί με πλασέ από κοντά!

Ελέγχεται από το VAR το γκολ

- Μετράει το γκολ, χωρίς χρήση του ΒΑΡ από τον ρεφ! Δόθηκε το ΟΚ από τον Βαρίστα ότι είναι κανονικό το γκολ

- Κίτρινη στον Χριστοφή

58' Κίτρινη στον Κωνσταντίνου

60' Καλύτερη η Δόξα στα πρώτα λεπτά του β' μέρους. Μετά το γκολ της, έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

61' Αλλαγές για την Ένωση... Μέιρα, Κωνσταντίνου, Μαυρουδής εξω - Λουσέρο, Βουτσένοβιτς, Έχμαν μέσα

γυτξυτ

70' Ασκεί πρέσινγκ ψηλά η Δόξα, δυσκολίες στο κράτημα μπάλας από πλευράς ΕΝΠ.

71' Ο Γεβρέμοβιτς στη θέση του Ντρέξα. Ντεμπούτο για τον Σέρβο μπακ χαφ.

76' ΓΚΟΛ 2-1 η Δόξα! Γυρίζει το παιχνίδι η Δόξα με τον Ασαμόα! Ο Ντίας ήταν αυτός που δημιούργησε τη φάση από αριστερά και ο Ασαμόα με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

85' Επικίνδυνο γύρισμα του Ντιαβαρά από δεξιά, έδιωξε με σωτήριο τάκλιν ο Στυλιανού.

87' Κίτρινη κάρτα στον Μαρίνο Σατσιά για διαμαρτυρίες

ερφε

Οχτώ λεπτά οι καθυστερήσεις

90+2 Από μακρινή απόσταση ο Ασαμόα δοκιμάζει να κρεμάσει τον κίπερ, η μπάλα έξω

90+7 Νέα απόκρουση από τον Κόστιτς σε τετ-α-τετ του Τραϊτσέφσκι, ευκαιρία για τη Δόξα να κάνει το 3-1.

ΤΕΛΟΣ

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Μαυρουδής, Ρουσιάς, Μέιρα, Κωνσταντίνου, Ντρέξα, Κοτσώνης, Βούκσεβιτς, Λαμί

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κόρτσια, Εχμάν, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Τζεβρέμοβιτς, Κολώνιας, Βουκσένοβιτς, Φλουρής, Μιχαΐλοβιτς, Λέβι, Γαβριήλ

ΔΟΞΑ: Σισκόσκι, Στυλιανού, Μέσκα, Αντενόν, Κοβάσεβιτς, Ίλιτς, Βαγιέχο, Μπένι, Τιντζανί, Σαντίκ, Παυλίδης.

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Καραμανώλης, Ασαμόα, Τραϊσέφκσι, Φασουλιώτης, Ρονταλέγκα, Μέσεν, Σόμπζικ, Φαβάζ, Ιντζία, Καργκμπο, Ιωσηφίδης.

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης