ΕΝΠ - Ολυμπιακός: Βυσσινί ανατροπή και πολύτιμο τρίποντο! (φώτος)

Σπουδαία νίκη για την Ένωση κόντρα στον Ολυμπιακό στο "Τάσος Μάρκου" με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος!

Οι βυσσινί ανέβηκαν στους 10 βαθμούς και την 10η θέση ισοβαθμώντας με την Καρμιώτισσα που είναι ένατη και άφησαν στους 5 τους μαυροπράσινους και στην 13η θέση.

Οι μαυροπράσινοι άνοιξαν το σκορ με τον Χέντρικς στο 6΄, με την Ένωση να πιέζει προς το τέλος του πρώτου μέρους και αυτό να αποφέρει καρπούς αφού ισοφάρισε στο 45΄ με κεφαλιά του Βουτσένοβιτς. Στο δεύτερο μέρος η Ένωση ήταν ανώτερη και αφού έχασε μια μεγάλη φάση στο 60΄με τον Μέιρα τελικά βρήκε το γκολ στο 76΄με τον Λαμί κάνοντας την ανατροπή! Πολύ μέτρια εμφάνιση από τον Ολυμπιακό και τραυματισμός για τον Σάλι.

Το kerkida.net ήταν στο "Τάσος Μάρκου" και σας μετέφερε τα πάντα για το παιχνίδι...

- Έναρξη του ματς

2΄ Σουτ του Ντιαβαρά εντός περιοχής, αδύναμο, μπλόκαρε ο Μολ. Πρώτο σουτ για την Ένωση

4' Κίτρινη στον Μουκτάρη για μαρκάρισμα λίγο έξω από την περιοχή πάνω στον Ντιαβαρά. Συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός του Ολυμπιακού που ήταν στο όριο.

5' Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση! Εκτέλεση φάουλ του Μέιρα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

6' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός με τον Χέντρικς! Ο Ολλανδός με μακρινό σουτ από διαγώνια θέση στο ύψος της περιοχής πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ!

Εξετάζεται η φάση, ζήτησαν φάουλ οι παίκτες της ΕΝΠ στο ξεκίνημα της φάσης

- Το γκολ μετράει κανονικά 1-0 ο Ολυμπιακός.

ρτγρτ

16' Έπεσε ο ρυθμός μετά το γκολ. Κυκλοφορεί την μπάλα ο Ολυμπιακός.

18΄ Φάση για τον Ολυμπιακό με τον Χέντρικς. Μετά από αντεπίθεση με τον Σάλι, ο Αφρικανός έδωσε την πάσα στον Ολλανδό που μπήκε στην περιοχή όμως έχασε την ισορροπία του και μπάλα κατέληξε στον Κόστιτς.

23' Καλή φάση για την Ένωση... Παράλληλο γύρισμα από Βουτσένοβιτς από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα περνάει παράλληλα με την εστία. Επικίνδυνη φάση για την άμυνα των μαυροπρασίνων.

26' Κίτρινη κάρτα στον Γκεριέρ. Συμπληρώνει έξι και χάνει έναν από τους επόμενους δύο αγώνες.

27' Σουτ του Μαυρουδή από καλή θέση, αδύναμο όμως, μπλοκάρει ο Μολ!

35' Σουτ του Κωνσταντίνου της Ένωσης, η μπάλα ψηλά άουτ.

37' Διατηρεί εύκολα το προβάδισμα ο Ολυμπιακός. Η Ένωση δεν μπορεί να φτάσει εύκολα στην περιοχή. Ο Ολυμπιακός ελέγχει τον ρυθμό και δεν απειλείται.

44' Ευκαιρία για την Ένωση... Ωραία προσπάθεια του Μέιρα, ξέφυγε υπέροχα από τον Μουκτάρη, μπήκε στην περιοχή, έφερε την μπάλα στο αριστερό όμως το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ!

45' ΓΚΟΛ 1-1 ο Βουτσένοβιτς! Ωραία σέντρα του Κωνσταντίνου από δεξιά, ο Βουτσένοβιτς πέφτοντας έκανε την δυνατή κεφαλιά και ισοφάρισε για τους βυσσινί!

ρ5υ5

45+3 Σουτ του Μαυρουδή πάνω από τα δοκάρια

- Κίτρινη στον Μάρκοβιτς

Ημίχρονο στο παιχνίδι...

Έναρξη β΄μέρους

49' Κίτρινη κάρτα στον Βουτσένοβιτς για φάουλ στον Ψύχα.

57' Κυριαρχεί η ΕΝΠ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Έχει την μπάλα και δοκιμάζει να επιτεθεί πότε από δεξιά και πότε από αριστερά.

58' Στο έδαφος ο Σάλι με πρόβλημα στο αριστερό πόδι. Ετοιμάζεται ο Ευτυχίδης.

60' Μεγάλη φάση για ΕΝΠ... Γύρισμα του Μέιρα, ο Κωνσταντίνου από το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

62' Γίνεται διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο τραυματίας Σάλι και ο Πεχλιβάνης, μέσα Κορομά και Ευτυχίδης.

64' O Κορομά μπήκε στην περιοχή με ταχύτητα, ο Μαυρουδής τον μάρκαρε σωστά και η μπάλα κατέληξε άουτ. Δείχνει να ανεβαίνει σιγά σιγά ο Ολυμπιακός.

67' Αλλαγές για την Ένωση... Ρουσιάς αντί Βουτσένοβιτς, Λαμί αντί Ντιαβαρά

**Τράβηγμα στον δικέφαλο η πρώτη εκτίμηση για τον τραυματισμό του Σάλι όπως μετέδωσε στο ρεπορτάζ της η Cytavision.

70' Κίτρινη κάρτα στον Λουσέρο για μαρκάρισμα στον Γκεριέρ.

73' Αλλαγή για ΕΝΠ... Βούκσεβιτς αντί Μαυρουδή

74' Πιέζει περισσότερο η Ένωση και προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ.

75' Μάτωσε ο Ρουσιάς, βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου μέχρι να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Προς το παρόν με 10 παίκτες η Ένωση.

76' ΓΚΟΛ η Ένωση και 2-1. Eκτέλεση φάουλ από τον Γεβρέμοβιτς, κεφαλιά από τον Λαμί που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

77' Εξετάζεται η φάση από το VAR για χέρι.

79' Αναμονή... Είναι μια δύσκολη φάση.

80' Μετράει τελικά το γκολ και 2-1 η Ένωση που γυρίζει το ματς!

ρτγηρτ

80' Άμεση διπλή κίνηση από τον Πετράκη... Ντεσιρέ αντί Ψύχα και Κα αντί Σλόγκαρ

85' Κίτρινη στον Κα για μαρκάρισμα στον Μέιρα

86΄Αλλαγή για Ολυμπιακό... Κυριάκου αντί Μπάρντι

87΄Αλλαγές για Ένωση... Κατσιαρής αντί Κοτσώνη και Κόρσια αντί Μέιρα

88' Κίτρινη στον Κορομά.. (Χάνει έναν αγώνα)