ΕΝΠ - Ομόνοια: Καλή Χρονιά... με "Κάκου" και Καρίμ! (φώτος)

Άνετο πέρασμα από το Παραλίμνι για την Ομόνοια... Στο πρώτο ματς του 2023, κέρδισε την ΕΝΠ με 0-3 και "κόλλησε" δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά το ντέρμπι με τον Απόλλωνα.

MVP ο Ανδρόνικος Κακουλλής ο οποίος έβαλε τα πρώτα δυο γκολ στο πρώτο μέρος, με τον Ανσαριφάρντ να προσθέτει το τρίτο.

Καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Φερέρα, η οποία ήταν πολύ αποτελεσματική αφού χωρίς να φτιάξει πολλές φάσεις, έβαλε τρία γκολ. Απόλυτα δίκαιη η νίκη του τριφυλλιού, που έλεγξε σε όλο το παιχνίδι και κινδύνεψε ελάχιστα.

Για την ΕΝΠ η καλύτερη φάση ήρθε μετά το 0-3, με δοκάρι του Μέιρα εξ επαφής.

Με τη νίκη, η Ομόνοια επιμήκυνε το αήττητο σερί της στο "Τάσος Μάρκου" στα 17 χρόνια!

Ο Σταύρος Παπαδημητρίου στο "Τάσος Μάρκου", ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

1244211

-Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του Νικόλα Μακρόνησου ο οποίος υπηρέτησε την ΕΝΠ ως παράγοντας επί σειρά δεκαετιών.

-Πρώτο σφύριγμα στο παιχνίδι.

-Πέντε λεπτά, με την Ομόνοια να έχει μπει πιο επιθετικά, όπως αναμενόταν.

-Δεκάλεπτο χωρίς κάποια μεγάλη φάση, οι φιλοξενούμενοι με υπομονή προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι τους.

-12' Μικροδιακοπή, ο Κούσουλος αντιμετωπίζει πρόβλημα στο μάτι μετά από μια διεκδίκηση νωρίτερα.

-13' Είναι εντάξει ο χαφ της Ομόνοιας.

-16' Πρώτη μεγάλη φάση με σουτ του Βουτσένοβιτς μέσα στην περιοχή, έτοιμος ο Ουζόχο που έπεσε στη γωνία και μάζεψε.

-Εικοσάλεπτο με μόνο μια καλή φάση. Η ομάδα του Φερέρα έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να φτιάξει φάσεις κόντρα στην πολύ καλά οργανωμένη ομάδα του Σατσιά.

δφγδφγ

-22' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μέιρα παρακράτησε τη μπάλα, ο Κακουλλής πίεσε, έκλεψε, από αριστερά μπήκε στην περιοχή και από κοντά πλάσαρε τον Κόστιτς. Η Ομόνοια στην πρώτη της φάση ανοίγει το σκορ.

-25' Νέα μικροδιακοπή, ο Ανσαριφάρντ στο έδαφος μετά από πάτημα του Ντα Σίλβα πάνω στην διεκδίκηση.

-27' Είναι εντάξει ο Ιρανός.

-28' Από δεξιά στην περιοχή ο Ντιαβαρά, υπό πίεση έκανε το πλασέ, εύκολα ο Ουζόχο.

-35 λεπτά, δεν έχει αλλάξει κάτι μετά το γκολ. Η κατοχή στην Ομόνοια που ελέγχει, από την άλλη η ΕΝΠ προσπαθεί να γίνει επικίνδυνη όταν της  δίνεται η ευκαιρία.

-42' Μεγάλη ευκαιρία οι πράσινοι. Ο Κούσουλος έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος έφυγε απέναντι στον Κόστιτς, ο τερματοφύλακας των βυσσινί βγήκε έγκαιρα και είχε την απάντηση στο πλασέ.

12e21e21e21

-43' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Μπάρκερ από αριστερά σέντραρε, ο ελεύθερος Κακουλλής από κοντά με πλασέ στην κίνηση δίνει μεγάλο προβάδισμα. Ο Κύπριος επιθετικός στην τρίτη του ευκαιρία, βάζει το δεύτερο του γκολ!

-Ελέγχεται από το VAR το ενδεχόμενο να υπήρχε οφσάιντ.

-45' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, μετράει το γκολ.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Σουτ του Κωνσταντίνου υπό πίεση εκτός περιοχής, άστοχο.

-45+2' Πρώτη κίτρινη, στον Κούσουλο για φάουλ στον Βουτσένοβιτς στο κέντρο του γηπέδου. Ήταν στο όριο, χάνει Δόξα ή ΑΕΛ.

-Τέλος ημιχρόνου. Καλύτερη και ουσιαστική η Ομόνοια που με... υπογραφή του Κακουλλή πάει δίκαια στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα.

-Αλλαγή ο Σατσιάς με την επανέναρξη, Κορσία αντί Κοτσώνη.

-46' Πλασέ του Ντιαβαρά υπό την πίεση του Μπασιρού, άστοχο.

-50' ΓΚΟΛ 0-3! Ο Ψάλτης το γύρισμα από πολύ πλάγια δεξιά, ο Ανσαριφάρντ το πλασέ από κοντά και η Ομόνοια... καθαρίζει.

-Ελέγχεται από το VAR αν η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή πριν ο Ψάλτης κάνει το γύρισμα.

-51' Κανονικό το γκολ, ισχύει το 0-3.

-54' O Βούκσεβιτς αντί του Λαμί.

-58' Κίτρινη στον Μίλετιτς.

-59' Ο Γεβρέμοβιτς το σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, πάνω απ' τα δοκάρια.

-60' Ευκαιρία η Ομόνοια. Ο Κακουλλής σέντραρε από αριστερά, ο Κούσουλος κατέβασε ωραία με το στήθος αλλά σούταρε λίγο ψηλά από καλή θέση.

-62' Διπλή, τεράστια ευκαιρία η ΕΝΠ! Πρώτα σουτ του Ντιαβαρά, απέκρουσε ασταθώς ο Ουζόχο, έπειτα ο Μέιρα από πολύ κοντά σε δεύτερο χρόνο νέο σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, "έσκασε" στο έδαφος και απομακρύνθηκε.

-Ελέγχθηκε από το VAR αν η μπάλα πέρασε την γραμμή με το που "έσκασε" στο έδαφος αλλά φάνηκε με... γυμνό μάτι ότι δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση.

-63' Κάρτα στον Βουτσένοβιτς για πάτημα στον Μπασιρού.

-68' Μιξ-Κασάμα αντί Κούσουλου, Ανσαριφάρντ.

-68' Μαυρουδής αντί Κωνσταντίνου.

-Φθάσαμε στο 75'. Όλα έχουν κριθεί, αργός πλέον ο ρυθμός.

-78' Νέα διπλή ο Φερέρα, Παναγιώτου-Χούπερ αντί Μίλετιτς-Μπρούνο.

-78' Διπλή και ο Σατσιάς. Ρουσιάς αντί Βουτσένοβιτς, Φερνάν αντί Ντιαβαρά.

-81' Ωραίος συνδυασμός με τελικό αποδέκτη τον Μπάρκερ, έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, λίγο έξω.

-83' Ο Σάββα αντί του Μπάρκερ.