Η ψυχωμένη Ένωση και ο Πέτρου έβαλαν... ΣΤΟΠ στο σερί της Ομόνοιας

Ομόνοια και ΕΝΠ έμειναν στο 0-0, στο ΓΣΠ, με τους πράσινους να έχουν δοκάρι και να χάνουν και πέναλτι. Σχεδόν... αλάνθαστος ο Πέτρου που έβγαλε 3-4 πολύ δύσκολες αποκρούσεις και διόρθωσε και το λάθος του, όταν μετά που ανέτρεψε τον Παπουλή, έπιασε το πέναλτι του Γκόμεθ. Έτσι οι βυσσινί τερμάτισαν το νικηφόρο σερί του τριφυλλιού στο πρωτάθλημα και πήραν ένα πολύ σημαντικό βαθμό που θα τους ανεβάσει και ψυχολογικά.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στο ΓΣΠ...

Δευτέρα 26/10 Νο2 Show

ΑΠΟΕΛ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε ο αγώνας

-5' Πρώτη καλή φάση μετά από λάθος στην άμυνα της ΕΝΠ. Ο Λοΐζου πρόλαβε να "τσιμπήσει" προ του Πέτρου όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων βγήκε έγκαιρα και τον έκλεισε

χψββχψβχβψ

-8' Δεύτερη φάση για την Ομόνοια. Πολύ καλό χτύπημα φάουλ απ' τον Κίκο, ο Πέτρου έβγαλε την απόκρουση διώχνοντας σε κόρνερ

-Όπως αναμενόταν η εικόνα στα πρώτα 15 λεπτά. "Μαζεμένο" το Παραλίμνι, προσπαθεί να κάνει κάτι καλό στην αντεπίθεση. Κρατά μπάλα η Ομόνοια και ψάχνει τους χώρους προς την εστία του Πέτρου

-18' Πρώτη τελική για την ΕΝΠ. Ο Ουντόζι κατέβασε στην περιοχή μετά από κάθετη μπαλιά αλλά από διαγώνια θέση σούταρε έξω

-25 λεπτά στο ΓΣΠ. Χωρίς ευκαιρία από το 8' και το φάουλ του Κίκο. Η Ένωση έχει κλείσει καλά τους χώρους

-30' Εξαιρετική ντρίμπλα του Μαυρία από δεξιά όμως η σέντρα του δεν ήταν καλή

-35' Αργός ο ρυθμός, οι βυσσινί με τη μαζική τους άμυνα έχουν βραχυκυκλώσει το τριφύλλι

4588

-37' Επικίνδυνη φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπαλοτέλι κατέβασε στην περιοχή, ο Μαυρίας τον σταμάτησε και η μπάλα έφτασε στον Μπελόνε που σούταρε και ανάγκασε τον Φαμπιάνο στην πρώτη του απόκρουση

-41' Κίτρινη στον Μαυρία για τάκλιν στον Ουντότζι

-Ένα λεπτό καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Η Ομόνοια μπήκε καλά, έφτιαξε δυο ευκαιρίες αλλά στην συνέχεια δεν ήταν απειλητική. Η ΕΝΠ σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της, περιόρισε πλήρως την ομάδα του Μπεργκ και πλησίασε απειλητικά την περιοχή του Φαμπιάνο σε 2-3 περιπτώσεις

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-49' Φοβερή ντρίμπλα του Σενέ στην αριστερή πτέρυγα αλλά το γύρισμα δεν ήταν καλό

Τ12ς

-51' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Κούσουλος έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Κίκο ο οποίος έκανε την προβολή, με τον Πέτρου να βγάζει την απόκρουση και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι

-57' Λάθος απομάκρυνση του Φαμπιάνο, ο Ουντόζι κέρδισε τη μπάλα αλλά από πολύ μακριά έκανε κακό σουτ

-59' Διπλή αλλαγή ο Μπεργκ. Τζιωνής - Παπουλής στις θέσεις Σενέ - Λοΐζου

-60' Σέντρα του Κίκο από φάουλ, ο Παναγιώτου δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά

-62' Κάρτα στον Κάρλος Φερέρ για διαμαρτυρίες σε 2-3 περιπτώσεις

-65 λεπτά. "Μονόλογος" της Ομόνοιας το δεύτερο ημίχρονο. Έχει την κατοχή, γυροφέρνει την περιοχή αλλά δύσκολα φτιάχνει ευκαιρίες. Η Ένωση αμύνεται καλά

-Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, αργός ο ρυθμός

-72' Καλό σουτ του Ουντόζι έξω απ' την περιοχή, λίγο πάνω απ' την εστία

-74' Ο Μαρκόφσκι στη θέση του Μπαλοτέλι

-75' Ο Γκόμεθ στη θέση του Τιάγκο

-80 λεπτά παιχνιδιού. Η Ομόνοια δεν έχει φτιάξει ευκαιρία μετά το δοκάρι του Κίκο στο 51'

ρτξρτξ

-82' ΠΕΝΑΛΤΙ για τους πράσινους. Ο Παπουλής επιτέθηκε κατά μέτωπο, πάτησε περιοχή, "τσίμπησε" προ του Πέτρου και ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ τον ανέτρεψε με το χέρι βλέποντας και κίτρινη κάρτα

789789

-84' Ο Πέτρου νικάει τον Γκόμεθ στην εκτέλεση του πέναλτι!

-85' Ο Βαν Άνχολτ αντικαθιστά τον Ουντόζι

-86' Σέντρα του Κίκο στο "δεύτερο" δοκάρι, άστοχη η κεφαλιά του Ασαντέ

-89' Σέντρα του Γκόμεθ με φάουλ, κοντινή κεφαλιά του Παναγιώτου, ο Πέτρου βγάζει άλλη μια απόκρουση

-89' Απευθείας δοκιμάζει από το κόρνερ ο Γκόμεθ, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων διώχνει σε νέο κόρνερ

-Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

-90' Διακοπή για λίγο, Πέτρου και Κυριάκου είναι στο έδαφος

-92' Συνεχίζεται το ματς

-93' Ο Κοσμάς στη θέση του Λουσέρο

-Τέλος στο ΓΣΠ, στους 15 βαθμούς η Ομόνοια, στους 4 η ΕΝΠ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σεχού, Κίκο, Σενέ (59' Τζιωνής), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο (75' Γκόμεθ), Λοΐζου (59' Παπουλής), Κακουλλής, Ασαντέ

-Στον πάγκο Κυριακίδης, Λούφτνερ, Λέζιακς, Ντούρις, Χαραλάμπους, Βενιζέλου

ΕΝΠ: Πέτρου, Λουσέρο (93' Κοσμάς), Μπελόνε, Θεοδώρου, Ουντόζι (85' Βαν Άνχολτ), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι (74' Μαρκόφσκι)