Καλύτερος ο Ολυμπιακός/ "Καλύτερα" για την ΕΝΠ! (φώτος)

(Χ)ωρίς νικητή έληξε το ματς ανάμεσα σε ΕΝΠ και Ολυμπιακό Λευκωσίας με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.  Σαφώς “καλύτερα" για την ΕΝΠ η οποία παρά το ότι βαθμολογικά παρέμεινε πίσω από τον σημερινό της αντίπαλο, δεν άξιζε κάτι απ 'το σημερινό παιχνίδι. Ήταν καταιγιστικοί οι “μαυροπράσινοι” στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να καταφέρουν να  σκοράρουν. Στο 64’ ο Ολυμπιακός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Κοφί , ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Βαρέλα έφερε στα ίσα το ματς σε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας των φιλοξενουμένων. Ήταν καλύτερη η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αφού κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει από το “Τάσος Μάρκου” με τους τρεις βαθμούς.

Το kerkida.net βρέθηκε στο γήπεδο...

-Σέντρα στο ματς.

-2' Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό με ένα σουτ του Οικονομίδη, δεν ανησυχεί ο Κλέιμαν.

-5' Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να υπερέχει λίγο στην κατοχή.

-9' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έγινε η σέντρα από τον Κα, ο Αζουλάο έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.

-15' Πιο κινητικοί οι "μαυροπράσινοι" το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, συνεχίζουν να έχουν την κατοχή της μπάλας και κατέγραψαν την μοναδική καλή φάση, μέχρι στιγμής στο ματς.

-21' Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό. Έφυγε από κανονική θέση ο Ακόστα, προσπέρασε τον Κλέιμαν, ωστόσο οι Μπαρμπόσα και Μπάλαζιτς αμύνθηκαν σωστά και έσωσαν την Ένωση.

-22' Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με την προβολή του Θεοδώρου να καταλήγει έξω.

-26' Κεφαλιά από τον Οικονομίδη, μαζεύει σταθερά ο κίπερ των "βυσσινί".

-30' Εκτέλεση φάουλ από τον Ουντόζι, στην αγκαλιά του Βελλίδη η μπάλα.

-32' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα. Την κάρτα δέχτηκε ο Κυριάκου για φάουλ στον Ουντόζι.

-33' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Νέα μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους, με το πλασέ το Αζουλάο να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει έξω.

-34' Λάθος από τον Κλέιμαν που στην προσπάθεια του να διώξει με τα πόδια γλίστρησε, κλέβει την μπάλα ο Αζουλάο ωστόσο δεν μπορεί να σκοράρει αφού ο Μπαρμπόσα τον προλαβαίνει και σώζει ξανα την Ενωση. Σοβαρό λάθος απ' τον γκολκίπερ της ΕΝΠ.

-35' Πλασέ από τον Κυριάκου, με διπλή προσπάθεια μαζεύει ο Κλέιμαν.

-35' Προσπαθεί να αλλάξει πράγματα ο Γιανέφσκι για να βελτιώσει την ομάδα του. Άλλαξαν πλευρές οι Ουντότζι και Θεοδώρου (ο πρώτος πήγε αριστερά και ο δεύτερος δεξιά) .

-42' Κίτρινη κάρτα για τον Κοσμά.

-Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Εδώ τα στατιστικά του πρώτου μέρους.

s

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

-52' Μπήκε καλύτερα η ΕΝΠ στο δεύτερο μέρος σε σχέση με το πρώτο. Δείχνει διάθεση, πιέζει ψηλά και κρατάει περισσότερο μπάλα.

-53' Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα για φάουλ στον Ριέρα.

-55΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έγινε η σέντρα από τον Αζουλάο, ο Κοφί από εξαιρετική θέση δεν μπορεί να σκοράρει, η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

-58' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Μέσα ο Βαρέλα, έξω ο Ουντόζι.

-64' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ωραία ενέργεια από τον Κα, που έδωσε στον Κοφί και αυτός με όμορφο πλασέ νίκησε τον Κλείμαν και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

-66' ΓΚΟΛ για την Ένωση. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Ριέρα, έγινε το κεφάλι από τον Μπαλαζιτς και με κοντινό πλασέ ο Βαρέλα ισοφάρισε σε 1-1.

-68΄ Κίτρινη στον Σαντίκ για φάουλ στον Ακόστα.

-69' Δεύτερη αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Κοσμά μέσα ο Αγκίρι.

-74' Σέντρα από τον Οικονομίδη, δεν προλαβαίνει να παρέμβει στην πορεία της μπάλας ο Κοφί.

-75' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, έξω ο Κοφί μέσα ο Ντουβεντρού.

-77' Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Ένωση. Μέσα ο Ρουσιάς, έξω ο Σαντίκ.

-82' Συρτό σουτ του Κα, έξω η μπάλα.

-86' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με συρτό σουτ του Βινίσιους. Οι "μαυροπράσινοι" κέρδισαν το κόρνερ.

-87' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενος. Μέσα ο Αγιτέ, έξω ο Αζουλάο.

-90' Τελευταία αλλαγή για τον Πάμπο Χριστοδούλου, μέσα ο Ροτζέριο, έξω ο Κα.