Ομόνοια 29Μ-ΕΝΠ: Από μία γκολάρα, από ένα βαθμό και... ακόμα πιο κοντά στην άνοδο (φώτος)

Ισόπαλο 1-1 το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Ομόνοιας 29ης Μαΐου και της ΕΝΠ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής Α’ Ομίλου της β' φάσης του πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας.

Με τον έναν βαθμό όφελος οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 54 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στους 51.

Σε ό,τι αφορά το Α’ ημίχρονο, στο μεγαλύτερο του διάστημα, κύλησε με κύρια χαρακτηριστικά τη δύναμη, τις μονομαχίες και χωρίς ευκαιρίες στο στόχο. Η καλύτερη ευκαιρία καταγράφηκε στο 16’ για τους βυσσινί με τον Ντρέκσα να αστοχεί σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από φάουλ-γέμισμα του Μέιρα.  Διαφορετικό το σκηνικό στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πιο επιθετικά. Στο 58’ η ΕΝΠ έχασε σπουδαία ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Σιαθά. Στη συνέχεια το παιχνίδι κυλούσε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι που στο 78’ ο Κοσμά με εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Υπό την στήριξη του κόσμου της που κατέκλισε το γήπεδο η Ομόνοια 29Μ αντέδρασε και στο 84’ έφερε το ματς στα ίσα με φοβερό ανάποδο του Φαμπίνιο. Αγχωτικό το φινάλε ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε και έτσι οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν παίρνοντας από ένα βαθμό.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι στο 69’ είχαν δοκάρι με τον Φαμπίνιο.

κορ

-Με εντυπωσιακό κορεό με αποκόμματα εφημερίδων και πράσινα καπνογόνα υποδέχθηκαν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους οι φίλοι της Ομόνοιας 29Μ.

-Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης...

ορατοτητα

5' Μικρή διακοπή στην αναμέτρηση μέχρι να καθαρίσει ορατότητα λόγω των πολλών καπνογόνων και φωτοβολίδων που άναψαν οι φίλοι των γηπεδούχων.

-Συνέχεια στο παιχνίδι μετά από τρία λεπτά.

10' Δίχως μεγάλη ευκαιρία κυλά το παιχνίδι.

14’ Κέρδισε μέτρα τα τελευταία η Ομόνοια 29Μ και με βαθιές μπαλιές προσπαθεί να απειλήσει. Καλά κλεισμένη στα μετόπισθεν η ΕΝΠ.

16’ Πρώτη ευκαιρία και μάλιστα μεγάλη για την ΕΝΠ με τον Ντρέκσα να αστοχεί σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από φάουλ-γέμισμα του Μέιρα στο δεύτερο δοκάρι.

19’ Πρώτη αξιόλογη τελική προσπάθεια για την Ομόνοια 29Μ σε σουτ του Σωτηρίου.

22’ Κάπως αγχωμένοι στις κινήσεις τους οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων αφού το παιχνίδι χαρακτηρίζεται ως ιστορικό. Σε περίπτωση νίκης η ομάδα θα είναι με το 1.5 πόδι στην Α' κατηγορία.

23’ Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Βουτσένοβιτς για δυνατό φάουλ από πίσω στον Φιάκα.

28’ Ίδιο σκηνικό στην αναμέτρηση. Οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και το πάθος είναι τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά.

καπ

-Ασταμάτητη η στήριξη των φίλων της Θύρας 9. Με τραγούδια και φωτοβολίδες δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο ντέρμπι.

37' Ισορροπημένο απόλυτα το παιχνίδι, λίγο πριν την συμπλήρωση του 45λέπτου.

41’ Καμία τελική προσπάθεια στον στόχο δεν έχει καταγραφεί μέχρι στιγμής.

43’ Χωλαίνει ο Ντρέκσα. Ο αμυντικός της ΕΝΠ σφίγγει τα δόντια για να αντέξει μέχρι την ανάπαυλα.

44’ Καλή απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Φιάκα, παρ’ ολίγο να αιφνιδιαστεί ο Κουτσού.

45' Τέσσερα τα λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος Α’ ημιχρόνου: Παιχνίδι μονομαχιών και δύναμης στο μεγαλύτερο του διάστημα το Α’ μέρος. Κύλησε χωρίς ευκαιρίες στο στόχο. Η καλύτερη ευκαιρία καταγράφηκε στο 16’ για τους βυσσινί με τον Ντρέκσα να αστοχεί σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από φάουλ-γέμισμα του Μέιρα.

-Τελικά θα συνεχίσει ο Ντρέκσα αφού ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπιζε.

46' Έναρξη Β' ημιχρόνου χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47' Το ενδιαφέρον πλέον επικεντρώνεται στο αν θα θελήσουν οι δύο ομάδες ώστε να ανοίξουν λίγο τις αγωνιστικές τους γραμμές και να γίνουν πιο επιθετικές έτσι ώστε να φτάσουν στο γκολ.

48’ Λάθος από τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ Κουτσού όταν μετά από σέντρα από δεξιά του ξέφυγε η μπάλα.

-Στη φάση οι της Ομόνοιας 29Μ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι για χέρι του Ντρέκσα. Ο ρεφ είχε αντίθετη άποψη.

50' Πιο επιθετικοί οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

57’ Στο έδαφος ο Αλαμπρίτης και δεν μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του θα μπει ο Σιαθάς.

58’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ με τον νεοεισελθόντα Σιαθά να φεύγει σε θέση τετ-α-τετ ωστόσο άνοιξε λίγο περισσότερο απ’ όσο θα ήθελε την μπάλα και ο Κουτσού βγήκε φράσσοντας του δρόμο πριν κάνει το τέλειωμα.

59’ Από μια μεγάλη ευκαιρία οι δύο ομάδες στο ματς.

67’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ για να ανοίξει το σκορ σε ανάποδο του Χριστοφή. Σωτήρια επέμβαση του Στρέζου.

69’ Δοκάρι για την Ομόνοια 29Μ σε σουτ του Φαμπίνιο μέσα από την περιοχή. Η μπάλα κτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουτσού.
ΑΤ

-Μικρή διακοπή στο παιχνίδι μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

75’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια 29Μ. Αρτεμίου και Πικής έξω. Μέσα Βρίκκης και  Μπούτνικ.

76’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Βουτσένοβιτς, μέσα ο Κοσμά.

0-1 ενπ

78’ ΓΚΟΛ 1-0 ανοίξει το σκορ με δυνατό σουτ του Λοΐζου Κοσμά που λίγο νωρίτερα μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι.  Μετά από μελέ στην περιοχή ο Σαμπού κυνήγησε τη φάση, αυτός με τη σειρά του έδωσε στον Χαραλάμπους που έστρωσε έξυπνα στον Κοσμά.

79’ Νέα δεδομένα πλέον στο ματς, η Ομόνοια 29Μ καλείται να αντιδράσει.

1-1 ομο

84’ ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Ομόνοια 29Μ με φοβερό ανάποδο του Φαμπίνιο.

-Αυτό είναι το 6ο γκολ για τον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων.

δια

-Μικρή διακοπή στην αναμέτρηση μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

86' Αναμένεται μεγάλος χρόνος καθυστερήσεων ελέω των διακοπών.

90' Πιέζει η Ομόνοια 29Μ για το γκολ της ανατροπής. Αμύνεται η ΕΝΠ.

90+1' Δεκατέσσεραλεπτά καθυστερήσεων!

90+6 Αλλαγή για την ΕΝΠ. Μέσα ο Δημοσθένους, έξω ο Μέιρα.

90+7’ Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σιαθάς και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Ο Ανδρέου στη θέση του.

90+14' Λίγα δευτερόλεπτα για το τέλος.

Τέλος στο ντέρμπι, 1-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ 29Μ: Στρέζος, Κονομής, Ιωάννου, Φοινίρης, Αλαμπρίτης (58' Σιαθάς/ 90+7' Ανδρέου), Μάρτινς, Αρτεμίου (75' Βρίκκης), Πικής (75' Μπούτνικ), Φιάκας, Σωτηρίου, Παύλου.

Στον πάγκο: Μαυραντώνης, Κώστα, Στεφάνου, Ανδρέου, Κουμής, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Βρίκκης, Φιλίππου, Σιαθάς, Μπούτνικ, Κυλίλης.

ΕΝΠ: Κουτσού, Χριστοφή, Παπαθανασίου, Λουσέρο, Σαμπού, Μέιρα (90+6' Δημοσθένους), Κοτσώνης, Ντρέκσα, Α. Γεωργίου, Βουτσένοβιτς (76' Κοσμά), Δ. Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Φραγκέσκη, Χριστοδούλου, Δημητρίου, Δανιήλ, Μαυρουδής, Δημοσθένους, Κοσμά, Δ. Χαραλάμπους, Γεωργίου, Φλουρής, Καλογήρου, Σ. Γεωργίου.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ταραπουλούζης Σίμος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αντρέου Μιχάλης