Νέα Σαλαμίνα - ΕΝΠ: Ο Κλίμοβιτς "λύτρωσε", ο Τσίκο το "τέλειωσε"!

Υπερπολύτιμο τρίποντο (2-0) με Κλίμοβιτς και Τσίκο!

Ο Λευκορώσος σκόραρε στο 90+1’ και λύτρωσε τους «ερυθρόλευκους». Ο Τσίκο στο τελευταίο λεπτό κλείδωσε το τρίποντο. Επεισοδιακό τέλος στο ματς, με ένταση, νεύρα, διαμαρτυρίες και κάρτες για το ακυρωθέν γκολ του Μάτζεκ στο 74’. Φωνές από ΕΝΠ και στη συνέχεια από τους γηπεδούχους για την ακύρωση του τέρματος. Εν τέλει η Νέα Σαλαμίνα βρήκε το «χρυσό» γκολ που την ανεβάζει στους 25 βαθμούς και στο -3 από την έκτη θέση. Κλειστό παιχνίδι με λίγες φάσεις. Χρυσή αλλαγή του «Πούρσα» ο Κλίμοβιτς. Στους 14 βαθμούς έμεινε η ομάδα του Σατσιά που δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι αν και είχε καλή παρουσία.

Στο γήπεδο ο Κωνσταντίνος Κούλας, στη περιγραφή ο Αντώνης Κωνσταντινίδης.

Fonbet - Αποκτήστε το μπόνους καλωσορίσματος σας μέχρι €300!

Στην 8η θέση με 22 βαθμούς βρίσκονται οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 11η με 14 βαθμούς.

- Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του "Βασιλιά" Πελέ.

φσδφσδφσδδφσφδ

- Έναρξη στο ματς.

- 2' Πήγε να δημιουργήσει προβλήματα ο Ντιαβαρά, ο Γάλλος με τρομερή ταχύτητα έβαλε πλάτη τον Κατσικά, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη προσπάθεια του μέσα από την περιοχή της Σαλαμίνας.

- 4' Σέντρα του Σεργίου, ο Τιάγκο έκανε τη προβολή για τον Ντορεγκαράι, ο Αργεντινός έκανε το σουτ πέφτοντας, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κόστιτς.

- 6' Γέμισμα του Τιάγκο, δεν προλαβαίνει ο Άδωνη να κάνει τη κεφαλιά.

φφδφγδφγδγδ

- 13' Κίτρινη ο Μέιρα.

- 15' Κόρνερ η Νέα Σαλαμίνα, ο Τιάγκο εκτελεί, διώχνει ο Ντρέκσα.

- 17' Μπάσιμο του Κωνσταντίνου από τα δεξιά, δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κάπου βρίσκει και πάει στον Μελίσσα. Καλή στιγμή για ΕΝΠ.

- 23' Σέντρα του Μέιρα, κανένα πρόβλημα για Μελίσσα.

σδφσδφσδφσδ

- 27' Σέντρα του Μάτζεκ, ο Άδωνη το κεφάλι, σταθερά ο Κόστιτς.

- 34' Μπαλιά του Σεργίου, επιθετικό φάουλ του Ντορεγκαράι, δεν μετρά η τελική του.

- 38' Mπέρδεμα ανάμεσα σε Σεργίου και Άδωνη, κόρνερ για την ΕΝΠ.

- 42' Προϋποθέσεις αντεπίθεσης για ΕΝΠ, οι Γεβρέμοβιτς-Ντιαβαρά-Λαμί συνεργάστηκαν, ο Σεργίου αμύνεται και κόβει τον Λαμί από πλάγια θέση.

- 43' Σουτ του Καρλίτος, πάνω στον Ντρέκσα η μπάλα.

- 45' Κίτρινη ο Άδωνη.

- 45' Ανησυχία για τον τραυματισμό του Γεμρέβοβιτς.

- 45+1' Σηκώθηκε ο άσος της ΕΝΠ, θα προσπαθήσει να ξεπεράσει το πρόβλημα του.

Ημίχρονο.

ggfgdfgdfgdfdggfdgdgfg

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 51' Aτομική ενέργεια του Μέιρα, το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μελίσσα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ψηλός ο ρυθμός στο ματς, η μπάλα πάνω-κάτω.

φγδφγδφγγδφ

- 55' Διπλή αλλαγή για Σαλαμίνα, οι Μποτεάκ-Μαργκάσα στις θέσεις των Καρλίτος-Φελίπε.

- 62' Δυνατή η σέντρα του Λαμί, δεν προλαβαίνει ο Κωνσταντίνου.

- 65' Διπλή κίνηση και από Σατσιά, οι Βούκσεβιτς-Μαυρουδής στις θέσεις των Κωνσταντίνου-Λαμί.

- 66' Κίτρινη ο Βουσκεβιτς με το που μπαίνει στο ματς για μαρκάρισμα στον Μαργκάσα. Χάνει ένα εκ των επόμενων δυο αγώνων.

- 68' Συρτά ο Κοτσώνης, απομακρύνει σε πλάγιο ο Άδωνη.

- 72' Ανακατεύει τη τράπουλα ο Πουρσαϊτίδης, ο Τσίκο στη θέση του Τιάγκο, ο Κλίμοβιτς στη θέση του Μιγκελίτο.

ΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΣΔΦΦΣΔ

- 74' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 1-0! Ο Μάτζεκ ανοίγει το σκορ, όλοι οι παίκτες της ΕΝΠ πάνω στον Ροβέρτο Κώστα. Φάση διαρκείας στη περιοχή της ΕΝΠ, ο Μάτζεκ με προβολή σκοράρει. Προηγουμένως οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν κοντά στο γκολ σε δυο περιπτώσεις.

νβωνβωνβωνβωνβων

Εξετάζεται η φάση. Αναμονή. Ο Ροβέρτος Κώστας είναι σε συνεννόηση με τον VAR.

- 78' Πάει στο Onfield review ο Ροβέρτος Κώστα. Ο βαρίστας Σολωμού έχει διαφορετική άποψη από τον ρεφ.

- 80' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το τέρμα. Κίτρινη κάρτα στον Κατσικά. Για φάουλ του Κατσικά με το χέρι ακυρώθηκε το γκολ.

- Είχαμε στιγμές έντασης ανάμεσα στους δυο πάγκους, ο Ροβέρτος Κώστα μοίρασε κάρτες. Κίτρινη και στον Ντορεγκαράι.

γδφγδφγδφγδγδγφ

- 83' Ο Τσίκο στη περιοχή, κάνει το τελείωμα η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ευκαιρία!

- 85' Ο Τολμές στη θέση του Ντορεγκαράι.

- 88' Κίτρινη ο Ντρέκσα.

Καθυστερήσεις 9'

- 90+1' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 1-0! Ο Κλίμοβιτς! Ο Λευκορώσος από κοντά σκοράρει και προκαλεί ξέσπασμα στους "ερυθρόλευκους"! Ο Μάντζεκ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο ριμπάουντ ο σκόρερ νικά τον Κόστιτς.

ΥΥΥΤΡΥΤΡΥΤΡΥΤΡΥΡΤΥ

- 90+6' Κίτρινη στον Κλίμοβιτς.

- 90+9' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 2-0! Ο Τσίκο κρέμασε... τον Κόστιτς και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μιγκελίτο (Κλίμοβιτς 72'), Μάτζεκ, Καρλίτος (Μποτεάκ 55'), Τιάγκο (Τσίκο 72'), Ντορεγκαράι (Τολεμές 85'), Οφόρι, Φελίπε (Μαργκάσα 55')

Στον πάγκο: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Τολεμές, Λέουκο , Μαργκάσα, Ντιακιτέ.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα (Κατσιάρης 90+1'), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (Μαυρουδής 65'), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί (Βούκσεβιτς 65')

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Φερνάν, Ρουσιάς, Κατσιαρής, Μαυρουδής, Μότης, Σολωμού, Γεωργίου, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Κυριάκου Αγγέλα

-Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, επικράτησε η Ένωση με 2-0.