ΠΡΩΤΗ νίκη με Βάγκνερ και... ζωγραφιά από Μπρένο! (Φώτος)

Τρίτη και... φαρμακερή για τη Νέα Σαλαμίνα! Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου το απόγευμα της Κυριακής (13/09) υποδέχθηκε την ΕΝΠ και επικράτησε με 2-0, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο μέρος, από τους Βάγκνερ και Μπρένο. Ειδικά το δεύτερο, αυτό του Βραζιλιάνου μπακ, ήταν... γκολάρα αφού σημειώθηκε με απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ! Πρώτη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα, τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια για την Ένωση...

-1' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα στα 30 δευτερόλεπτα! Κατέβασμα του Οσέι και σουτ στην κίνηση του Βάγκνερ, δύσκολα σε κόρνερ ο Πέτρου.

-5' Καλός ο ρυθμός στα πέντε πρώτα λεπτά. Η Νέα Σαλαμίνα έχει την κατοχή...

-7' Ισορρόπησαν οι φιλοξενούμενοι μετά το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων.

-9' Χωρίς ευκαιρίες το ματς, με μοναδική καλή στιγμή το σουτ του Βάγκνερ στα πρώτα δευτερόλεπτα.

-10' Πολύ καλή στιγμή για την ΕΝΠ. Σουτ του Φελίπε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι η μπάλα.

-13' Κάθετη του Ντένινγκ, σουτ του Θεοδώρου από πλάγια θέση, άστοχο.

-14' Κίτρινη στον Σμοβς για φάουλ στον Μαρκόφσκι.

-17' Κίτρινη στον Ντένινγκ για φάουλ στον Μπρένο.

-19' Επικίνδυνο γύρισμα του Μπρένο από αριστερά εντός περιοχής, πέρασε από όλους η μπάλα.

-20' Κάθετη του Φελίπε, ατομική προσπάθεια και σουτ του Μαρκόφσκι, μπλοκάρει ο Βεσελόφσκι.

-24' Ευκαιρία μετά από ώρα για τη Νέα Σαλαμίνα. Στρώσιμο του Βαρέλα με το κεφάλι, σουτ στην κίνηση από τον Βάγκνερ, λίγο έξω η μπάλα.

-29' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-30' Επανέναρξη.

-34' Κλασική ευκαιρία για την Ένωση! Ο Ντένινγκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και έκανε το γύρισμα, ο Θεοδώρου από κοντά έκανε το πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

-36' ΔΟΚΑΡΙ για τη Νέα Σαλαμίνα! Απάντησε... άμεσα στις ευκαιρίες! Βαθιά μπαλιά στην πλάτη του Μπαρμπόσα, ο Οσέι έκανε το σουτ από πλάγια και δεξιά εντός περιοχής, με την μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πέτρου.

-44' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45' Πισινή κεφαλιά του Βαρέλα εντός περιοχής, έδιωξε σωτήρια ο Ίρεπ.

-Ξεκίνησε το μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-47' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, ο Βαρέλα κέρδισε φάουλ από τον Μπελόνε από αριστερά. Ο Κρεχίν εκτέλεσε σημαδεύοντας το κεφάλι του Βάγκνερ, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Μπαρμπόσα και με ωραία κεφαλιά... έγραψε το 1-0!

-57' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Μπαλοτέλι αντί Ντένινγκ, ντεμπούτο για τον Βραζιλιάνο.

-60' Πρώτη αλλαγή και για τη Νέα Σαλαμίνα. Ανδρέου αντί Κονφέ.

-62' Κίτρινη στον Βαρέλα για δυνατό τάκλιν στον Λουσέρο.

-64' Κρατά μπάλα η Ένωση στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Βεσελόφσκι.

-66' Δεύτερη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ντανίλο μέσα - Βαρέλα έξω.

-70' Κίτρινη και στον Ανδρέου για φάουλ στον Θεοδώρου.

-73' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ατομική προσπάθεια ο Ντανίλο, στρώσιμο στον Κρεχίν που έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά δεν βρήκε στόχο.

-76' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Πάμπος Χριστοδούλου. Σιαθάς αντί Κρεχίν.

-77' Ολοκληρώνει και ο Μάριος Κκαράς με διπλή αλλαγή. Ουντότζι και Παναγή (ντεμπούτο) αντί Θεοδώρου και Ίρεπ.

-80' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Μπρένο! Απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπρένο από δεξιά, αιφνιδίασε τον Πέτρου και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0!

-82' Κίτρινη στον Ουντότζι για φάουλ στον Ανδρέου.

-83' Σουτ του Ουντότζι από καλή θέση, δύσκολα ο Βεσελόφσκι.

-86' Αδύναμο το πλασέ του Μαρκόφσκι, σταθερά ο Βεσελόφσκι.

-87' Σκοράρει η Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Οσέι, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Απ' το ριπλέι φάνηκε ότι ήταν σωστή η απόφαση.

-87' Κίτρινη στον Πάμπο Χριστοδούλου για διαμαρτυρίες.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Λοράν, Χριστοφόρου, Σμοβς, Παύλου, Βινίσιους, Κονφέ (60'Ανδρέου), Οσέι, Βαρέλα (66'Ντανίλο), Κρεχίν (76'Σιαθάς), Βάγκνερ.

Στον πάγκο οι Κίσσας, Σεργίου, Ανδρέου, Λεμέσιος, Ντανίλο, Νικολάου, Σιαθάς, Μπαραβίκας, Σανκό.

ΕΝΠ: Πέτρου, Άνχολντ, Ίρεπ (77'Παναγή), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μπελόνε, Λουσέρο, Φελίπε, Ντένινγκ (57'Μπαλοτέλι), Θεοδώρου (77'Ουντότζι), Μαρκόφσκι.

Στον πάγκο οι Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μουλαζίμης, Ουντότζι, Μπαλοτέλι, Κοσμά, Παναγή, Μαϊσουράντζε, Κοτσώνης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σμοβς, Βαρέλα, Ανδρέου / Ντένινγκ, Ουντότζι.

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος