Βυσσινί... διπλό και ΤΕΤΑΡΤΗ νίκη σε πέντε αγώνες!

Την τρίτη της σερί νίκη και τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια πανηγύρισε το απόγευμα της Τετάρτης (20/01) η ΕΝΠ. Η ομάδα του Κάρλος Φερέρ σε εξ' αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική, επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας του Ολυμπιακού χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (δόθηκε μέσω VAR) του Εμάνουελ Ντένινγκ στο 51'. Φάση που θα συζητηθεί σημειώθηκε στο 90', όταν η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μουλαζίμη εντός περιοχής της ΕΝΠ αλλά δεν δόθηκε πέναλτι απ' τον ρεφ, ούτε παρενέβη το VAR (όπως συνέβη στο γκολ της Ένωσης). Με τη νίκη της η Παραλιμνίτικη ομάδα ανέβηκε στους 21 βαθμούς και την 11η θέση, προσπερνώντας τον Ερμή που ακολουθεί με 20.

-Έναρξη.

-4' Ωραία ατομική προσπάθεια του Κα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Κυριάκου.

-5' Κρατάει μπάλα ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά, πιέζει ψηλά η ΕΝΠ.

-7' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Κόρνερ του Θεοδώρου από αριστερά, ο Κοσμά έκανε την κεφαλιά από κοντά αλλά δεν σημάδεψε σωστά, στέλνοντας την μπάλα έξω.

-8' Σέντρα του Κα από αριστερά, προβολή του Μάντζη, ψηλά έξω.

-10' Καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς. Με διάθεση να επιτεθούν και οι δύο ομάδες.

-14' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ωραίες ενέργειες του Πεχλιβάνη από δεξιά, γύρισμα στην μικρή περιοχή εκεί που ο Κα αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να... σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

-18' Σέντρα του Μανρίκε από αριστερά, κεφαλιά του Μάντζη στο πρώτο δοκάρι, έξω η μπάλα.

-20' Πήρε τα ηνία μετά το 10' ο Ολυμπιακός, έχει την κατοχή και γυροφέρνει έξω απ' την περιοχή του Γκατσέφσκι.

-23' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ο Κα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα τον Γκατσέφσκι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού ο εξτρέμ των γηπεδούχων ήταν εκτεθειμένος. Η φάση τσεκαρίστηκε και επιβεβαιώθηκε απ' το VAR.

thwrbt

-26' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Θεοδώρου κατέβασε στον Ντένινγκ, αυτός με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-33' Απαντά... στις μεγάλες ευκαιρίες ο Ολυμπιακός! Σέντρα του Μανρίκε από αριστερά, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Μάντζης πρόλαβε τον Κυριάκου και έκανε το πλασέ πέφτοντας, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-37' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Μουλαζίμη για κράτημα στον Κα.

-39' Προσποιήσεις του Πεχλιβάνη εντός περιοχής και σουτ με το αριστερό, ψηλά έξω.

-43' Κίτρινη στον Θεοδώρου για φάουλ στον Σάλι.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45+1' Ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Γκατσέφσκι με μακρινό βολέ βρήκε τον Θεοδώρου, αυτός έκανε το γύρισμα στον Ντένινγκ αλλά το πλασέ του στην κίνηση ήταν άστοχο.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-50' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΕΝΠ. Δόθηκε μέσω VAR για χέρι του Σωτηρίου εντός περιοχής. Ο αμυντικός του Ολυμπιακού έπαιξε την μπάλα με το χέρι σε διεκδίκηση με τον Μαυρουδή και το VAR ειδοποίησε σχετικά τον Κυριάκο Χριστοδούλου. Ο ρεφ πήγε και είδε την φάση, αποφασίζοντας ότι υπήρχε παράβαση.

ρεβεω

-51' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Ο Ντένινγκ ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος, νικώντας τον Μιχαήλ για το 0-1! Έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία ο κήπερ του Ολυμπιακού αλλά ήταν πολύ καλή η εκτέλεση.

βτενρ

- 55΄Ο Μάντζης διεκδικεί πέναλτι σε μαρκάρισμα στην περιοχή. Μέσα από τα στιγμιότυπα φαίνεται πως ο αμυντικός υπέπεσε σε φάουλ καθώς βρίσκει τον αντίπαλο στο πόδι.

-58' Σουτ του Θεοδώρου από καλή θέση, αδύναμο, στα χέρια του Μιχαήλ.

-59' Πρώτη αλλαγή στο ματς, για την ΕΝΠ. Ουντότζι αντί Μαυρουδή. Βγάζει μέσο και βάζει επιθετικό ο Φερέρ.

-62' Εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, αρκετά άστοχος.

-63' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κοστόφ αντί Σάλι. Πάει με δύο επιθετικούς ο Βόκολος.

-63' Κίτρινη στον Σαντάνα για φάουλ στον Θεοδώρου. Ήταν στο όριο και θα χάσει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ομάδας του (με Εθνικό ή Ομόνοια).

-66' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Δυνατό σουτ του Κα, έδιωξε δύσκολα ο Γκατσέφσκι.

-68' Δεύτερη αλλαγή για την ΕΝΠ. Μαϊσουράντζε αντί Θεοδώρου.

-70' Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός, έχει κλείσει την ΕΝΠ στα καρέ της.

-74' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Βαν Κέσελ αντί Πεχλιβάνη.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός αυξάνει την πίεση του, η ΕΝΠ αμύνεται μαζικά για να κρατήσει το υπέρ της σκορ.

-89' Φοβερή διπλή επέμβαση απ' τον Γκατσέφσκι! Δύο φορές από κοντά ο Κοστόφ προσπάθησε με το κεφάλι, άλλες τόσες είπε "ΟΧΙ" ο κήπερ της ΕΝΠ.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' Σε κόρνερ του Κα από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μουλαζίμη. Ο ρεφ Χριστοδούλου δεν έδωσε παράβαση, ούτε το VAR τον ειδοποίησε να πάει να δει την φάση, στην οποία υπήρχε ξεκάθαρη παράβαση.

-90+2' Μαρκόφσκι αντί Ντένινγκ για την ΕΝΠ.

-90+3' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, άστοχος ο Κοστόφ από πολύ κοντά!

-90+4' Κίτρινη στον Μανρίκε για κράτημα στον Φελίπε.

-Τέλος αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι (63'Κοστόφ), Μάντζης, Γκουστάβο, Κα, Σαντάνα, Μανρίκε, Πεχλιβάνης (74'Βαν Κέσελ), Ανδρέου, Σωτηρίου.

Στον πάγκο: Καράδαης, Μίλετιτς, Ευτυχίδης, Κοστόφ, Κυριάκου, Φαν Κέσελ, Τσολάκης, Χάνι, Χαραλάμπους.

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο, Ντένινγκ (90+2'Μαρκόφσκι), Θεοδώρου (68'Μαϊσουράντζε), Κοσμά, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαυρουδής (59'Ουντότζι).

Στον πάγκο: Κουτσού, Πέτρου, Ουντότζι, Παναγή, Κολοκούδιας, Μαϊσουράντζε, Στυλιανίδης, Γαβριήλ, Μαρκόφσκι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαντάνα (3η) / Μουλαζίμης, Θεοδώρου.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος