"Απόδραση" από την Πάφο με Χολτ! (φώτος)

Σημαντικό «διπλό» για τον Ερμή στη προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Οι «φτεροπόδαροι» κέρδισαν εκτός έδρας την Καρμιώτισσα με 1-0 χάρις το γκολ του Κέβιν Χολτ. Ο πρώην Παφίτης αμυντικός, «ντύθηκε» πρωταγωνιστής και με κεφαλιά πέτυχε το «χρυσό» γκολ της νίκης.

Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» με την Καρμιώτισσα να έχει περισσότερες φάσεις αλλά όποτε χρειάστηκε ο Καϊκέ δήλωσε παρών.

Ο Βραζιλιάνος έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 57’ όταν με το ένα χέρι έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ρόμο.

Δεύτερη νίκη σε 4 αγώνες για το συγκρότημα του Ν. Ανδρονίκου ο οποίος δείχνει να έχει ‘ανεβάσει’ την Αραδιπιώτικη ομάδα. Μετά το «Χ» με ΑΠΟΕΛ, η εκτός έδρας νίκη στην Πάφο.

Προσπάθησε αλλά δεν είχε… τις απαντήσεις η ομάδα του Χρύση και μοιραία ήρθε η ήττα.

Στους 6 έμεινε η Καρμιώτισσα, στους 7 βαθμούς ανέβηκε ο Ερμής.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο «Σ. Κυριακίδης» και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

- Έναρξη στο ματς

- 5' Σουτ του Μαλεκκίδη, κάπου κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

- 5' Δοκάρι για την Καρμιώτισσα με τον Οικονόμου. Ο Χατζηβασίλης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ελλαδίτης με το κεφάλι "σημάδεψε" το δοκάρι του Καϊκέ.

- 9' Νέα ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, ο Χριστοφή μέσα από την περιοχή, έκανε το πλασέ η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Καϊκέ.

- 13' Mακρινό σουτ του Ρουσιά, μαζεύει ο Κυριακίδης.

- 20' Χαμηλός ο ρυθμός στο ματς, την κατοχή η Καρμιώτισσα, ο Ερμής προσπαθεί να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων.

- 21' Οργανωμένη επίθεση από τον Ερμή, ο Κυριακίδης έξω από την περιοχή, το δυνατό σουτ η μπάλα πάνω από την εστία του Κυριακίδη.

- 28' Στημένο για Καρμιώτισσα, εκτέλεσε ο Ι. Σασί, άστοχο το σουτ.

- 32' Ωραία ενέργεια του Μέιρα, ο Πορτογάλος βρήκε χώρο, όπλισε... το σουτ στην αγκαλιά του Κυριακίδη. Δυνατό σουτ αλλά σε ετοιμότητα ο Ελλαδίτης της Καρμιώτισσας.

- 33' Επικίνδυνα ο Ερμής στην περιοχή της Καρμιώτισσας, ο Λέμος το παράλληλο γύρισμα, κόβει σε κόρνερ ο Μαλεκκίδης και ενώ ήταν σε θέση βολής ο Μέιρα.

- 34' Φωνές από πλευράς Ερμή για πέναλτι. Ο Ντίας την κεφαλιά, η μπάλα κτυπά στο γόνατο του αμυνόμενου, δεν υπάρχει πέναλτι.

- 38' Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Χατζηβασίλη! Ο Μαλεκκίδης βρήκε τον Ρόμο, ο Βενεζουελάνος έστρωσε στον Χατζηβασίλη, αυτός με σουτ εντός περιοχής η μπάλα μόλις άουτ.

- 42' Διακοπή στο ματς, Ρόμο και Ντιας συγκρούστηκαν με το κεφάλι.

- 43' Μέσα ο Ρόμο, ο Ντιας ακόμη δεν έχει περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

- 44' Πρόβλημα για τον Ερμή, εκτός και ο Καϊκέ. Ο Βραζιλιάνος κίπερ κρατάει το πόδι του.

- 45' Σηκώθηκε ο Καϊκέ, με δέκα ο Ερμής λόγω του Ντιας.

Hμίχρονο στο "Σ.Κυριακίδης".

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο. Αλλαγή ο Ερμής.

- 49' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή. Ο Ρουσιάς είδε εκτός εστίας τον Κυριακίδη, έκανε το σουτ, έκοψε προ της γραμμής ο Πέρεζ.

- 50' Λάθος στην άμυνα του Ερμή, ο Ρόμο πήγε να το εκμεταλλευτεί, το σουτ άουτ!

- 54' Σέντρα σουτ του Χριστοφή, με γροθιές ο Καϊκέ. Στην εξέλιξη της φάσης, ξανά από τα δεξιά η Καρμιώτισσα, έγινε η σέντρα, δεν μπορεί ο Ρόμο να "ενωθεί" με την μπάλα, χάνεται η ευκαιρία.

- 57' Απόκρουση Καϊκέ! Ο Βραζιλιάνος το βγάζει με το ένα χέρι, σε καρφωτή κεφαλιά του Ρόμο! Η πιο μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Βενεζουελάνος στο ύψος του πέναλτι, είδε τον Καϊκέ να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση.

- 64' Δυνατό σουτ του Χρίστου, στην αγκαλιά του Καϊκέ η μπάλα.

- 65' Κίτρινη στον Ι. Σασί.

- 69' Επικίνδυνη σέντρα του Καπαρτή, διώχνει σε κόρνερ ο Δημητρίου προ του Μ. Σασί.

- 72' Σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα κάπου κοντράρει και πάει κόρνερ. Δεν έδειξε να ανησυχεί ο Κυριακίδης.

- 73' ΓΚΟΛ ο Ερμής και 0-1! Ο Χολτ! Από στημένη μπάλα οι φιλοξενούμενοι ανοίγουν το σκορ. Ο Κέβιν Χολτ πιο ψηλά απ' όλους πήδηξε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

- 78' Σύγκρουση Σιντιμπέ-Ρέινολντς, ο τελευταίος έπεσε άτσαλα στην διαφημιστική πινακίδα. Ευτυχώς όλα καλά.

- 82' Ο Γαβριήλ στη θέση του Ρουσιά. Βάρος στα μετόπισθεν ο Ανδρονίκου.

- 89' Πιέζει η Καρμιώτισσα για το 1-1, κρατάει ο Ερμής το υπερ του προβάδισμα.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Γύρισμα του Χριστοφή, εκεί ο Καϊκέ "καθαρίζει".

- 90+3' Άστοχο σουτ του Ι. Σασί.

- 90+3' Κίτρινη στον Καϊκέ για καθυστέρηση.

ΤΕΛΟΣ αγώνα, μεγάλο "διπλό" ο Ερμής.

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Οικονόμου, Ρόμο, Μ. Σασί, Χριστοφή, Πέρεζ, Ι. Σασί, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης (Καπαρτής 65'), Χρίστου (Φράγκος 81'), Ρεϊνολντς

Στον πάγκο: Τούμπας, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Παχίπης, Μπουμπακάρι, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα, Πολύζος

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Μέιρα (Παραγκούλκοφ 55'), Ρουσιάς, Ντα Σίλβα (Κονέ 46'), Ντιας, Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ, Λέμος

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Γαβριήλ, Παπαθανασίου, Οκόχ, Κύπρου, Παραγκούλκοφ, Βαλλιάνος, Παντελή, Κονέ

Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης