Ο Κύπρου "βύθισε" περισσότερο τη Νέα Σαλαμίνα!

Μεγάλο «διπλό» ο Ερμής! Η ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου κέρδισε με 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα χάρις στο γκολ του Σάκη Κύπρου στο 84’.

Ψυχρολουσία στην ομάδα του Πάμπου που τα έδωσε όλα για τη νίκη αλλά για ακόμη μια φορά, μια ολιγωρία έφερε την ήττα.

Είχαν τις στιγμές τους και οι δυο ομάδες, δοκάρι ο Ντανίλο, χαμένο τετ α τετ ο Ερμής στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Ερμής κλείστηκε στην περιοχή του, περιόρισε αρκετά τους «ερυθρόλευκους» που δεν είχαν απάντηση στην πολύ καλή άμυνα των «φιλοξενούμενων».

Ο Σάκης Κύπρου στο τέλος έκανε την ζημιά και έδωσε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στους «φτεροπόδαρους».

Στους 10 βαθμούς ο Ερμής, στην τελευταία θέση με 3 έμεινε η Νέα Σαλαμίνα.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή, ο Κονέ έφυγε απέναντι από τον Κίσσα, το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ. Ανεπανάληπτη ευκαιρία για την ομάδα του Ανδρονίκου να πάρει προβάδισμα από... τα αποδυτήρια.

- 3' Nέα φάση για τους φιλοξενούμενους, σέντρα από τον Ντίας, ο Κονέ στην περιοχή πήρε την κεφαλιά η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κίσσα.

- 8' Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντανίλο μέσα από την περιοχή, έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στο δοκάρι, στη συνέχεια πήγε παράλληλα με την γραμμή τέρματος. Άγγιξε το 1-0 η ομάδα του Πάμπου. Σέντρα από τον Βινίσιους που βρήκε τον Ντανίλο, ο φορ των "ερυθρολεύκων" στάθηκε άτυχος.

hfghfghfghfghfghfghfghfghfg

- 11 Ωραία ενέργεια του Μέιρα, το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

- 14' Σέντρα σουτ του Βαρέλα, σε ετοιμότητα ο Καϊκέ.

- 15' "Πονοκέφαλος" ο Κονέ για την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, ο Αφρικανός πάλεψε με τον Χριστοφόρου, έγινε κάτοχος της μπάλας, δοκίμασε ψηλοκρεμαστό πλασέ, άουτ η μπάλα.

- 18' Νέα επιθετική προσπάθεια του Ερμή, ο Ντιας έγινε κάτοχος εντός περιοχής, το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο σώμα του Λοράν.

- 21' Δυνατό σουτ του Λέμος, δύσκολα ο Κίσσας με διπλή προσπάθεια.

- 25' Ανοικτό το παιχνίδι στο "Αμμόχωστος" ο Ερμής έχει βγάλει αρκετές τελικές, η Νέα Σαλαμίνα μέχρι στιγμής απείλησε στην φάση του Ντανίλο.

- 28' Σουτ του Μπαραβίκας, δεν ανησυχεί ο Καϊκέ.

- 32' Διπλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Βαρέλα γύρισε στη περιοχή, ο Τσμοβς έγινε κάτοχος έκανε το σουτ η μπάλα στα σώματα, ο Τσμοβς ξανά δοκίμασε το σουτ, επέμβαση του Καϊκέ στην δεξιά γωνία!

- 33' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρέου που παρεμπόδισε τον Καϊκέ να "παίξει" γρήγορα.

- 35' Σουτ του Κονφέ σε καλό σημείο, σε ετοιμότητα ο Καϊκέ.

- 36' Κίτρινη κάρτα στον Δημητρίου, πήρε καθαρά τα πόδια του Κονφέ.

- 37' Ο Ντανίλο σε θέση βολής, σπουδαία άμυνα του Σιντιμπέ.

- 38' Ανέβασε απόδοση η Νέα Σαλαμίνα που έχει περιορίσει σε παθητικό ρόλο τον αντίπαλο της.

- 43' Ατομική προσπάθεια του Κονέ, βρήκε χώρο έκανε το σουτ, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.

Ημίχρονο

fghfghghghfhfghfg

Εναρξη στο Β' ημίχρονο

- 48' Κυκλοφορεί τη μπάλα η Νέα Σαλαμίνα, βάζει πίεση ο Ερμής.

- 49' Επικίνδυνα ο Ερμής που ξεδιπλώθηκε ωραία, ο Λέμος από τα δεξιά έκανε την σέντρα δεν πρόλαβαν Κονέ και Μεϊρα.

- 51' Νέα καλή στιγμή για τον Ερμή, Λέμος το συρτό σουτ εκτός περιοχής, μόλις άουτ!

- 53' Φάση για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Οσέι από πλάγια θέση απέναντι από τον Καϊκέ, βγάζει το σουτ ο Βραζιλιάνος κίπερ σε κόρνερ.

- 54' Πτώση του Ντανίλο στη περιοχή, φωνές για πέναλτι από πλευράς Νέας Σαλαμίνας. Σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή ο Ντιας παρενοχλεί τον άσο των "ερυθρολεύκων" και τον ρίχνει στο έδαφος. Ο Θεουλή δεν θεωρεί πως η συγκεκριμένη επαφή δικαιολογεί την πτώση του Ντανίλο για πέναλτι.

- 65' Στο έδαφος ο Δημητρίου, διακοπή στο ματς.

- 67' Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη σε φάουλ πάνω στον Βαρέλα.

hfghfghfghfghfhfhfhfg

- 70' Nέα διακοπή στο ματς, ο Κονέ στο έδαφος.

- 71' Ο Σιαθάς στη θέση του Ανδρέου.

- 73' Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο, οι "ερυθρόλευκοι" είναι πιο επιθετικοί ψάχνουν το γκολ που πιθανό να είναι και το καθοριστικό.

- 74' Σέντρα του Βινίσιους, δυνατή καταλήγει άουτ.

- 75' Πιο σφικτός ο Ερμής το 2ο ημίχρονο, έχει κλείσει όλους τους χώρους.

- 76' Ο Οσέι σε πλεονεκτική θέση, η κεφαλιά του περνά άουτ. Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα.

- 78' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Αντιόλο στη θέση του Βινίσιους.

- 83' O Mπαραβίκας την σέντρα, ο Ντανίλο παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

- 84' ΓΚΟΛ ο Ερμής και 0-1! Ο Σάκης Κύπρου! Φοβερή κεφαλιά του Κύπριου φορ σε σέντρα του Δημητρίου. Χαμήλωσε το σώμα του και με γυριστή κεφαλιά "νίκησε" τον Κίσσα.

- 88' Φωνές εκ νέου για πέναλτι και χέρι του Ντιας οι της Νέας Σαλαμίνας. Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Ντιας που έπεφτε αλλά δεν είχε ορατότητα στην μπάλα. Ο Θεουλή έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+4' Eυκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Αντιόλο με εξουδετερωμένο τον Καϊκέ, πλάσαρε έξω.

ΤΕΛΟΣ

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Λοράν, Σμοβς, Κονφέ, Ανδρέου (Σιαθάς 71'), Βαρέλα, Βινίσιους (Αντιόλο 78'), Ντανίλο, Οσέι, Μπαραβίκας, Χριστοφόρου

-Στον πάγκο Βεσελόφσκι, Κρεάν, Παύλου, Πική, Σιαθάς, Αντιόλο, Γκονσάλβες, Μόντες, Σανκό

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Φερνάντες (Kύπρου 61'), Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Κονέ, Σιντιμπέ, Λέμος (52' Παραγκούλγκοφ)

-Στον πάγκο Φιρινίδης, Αντωνίου, Παπαθανασίου, Οκό, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Παραγκούλγκοβ, Βαλιάνος, Παντελή

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας