Από ένα πέναλτι και… από ένα βαθμό!

Μοιρασιά στο «Σ. Κυριακίδης» ανάμεσα σε Καρμιώτισσα και Εθνικό.

Οι δυο ομάδες είχαν από ένα πέναλτι, το αξιοποίησαν και εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Προβάδισμα με Ρόμο η Καρμιώτισσα που μετά το προβάδισμα της, επαναπαύτηκε και το πλήρωσε.

Ο Εθνικός με τις αλλαγές του Α. Μακρίδη ανέβασε στροφές και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Χουντόμπιακ στο 70’. Χωρίς φάσεις στην Πάφο το ματς, με τους Χρύση και Απόστολο να παίρνουν ένα βαθμό και να προχωρούν με μοναδικό στόχο την αποφυγή της διαβάθμισης. Στους 11 βαθμούς η Καρμιώτισσα, στους 7 ο Εθνικός.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

- Έναρξη στο ματς

- 1' Στο 1ο λεπτό αντάλλαξαν απλά πάσες οι δύο ομάδες- Μονόλεπτη διαμαρτυρία αδράνειας, ως ένδειξη στήριξης των σωματείων και των ποδοσφαιριστών των μικρότερων μας Κατηγοριών

- 2' Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Μάριο Ηλία που πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, ξεπέρασε δυο αντίπαλους, έκανε την σέντρα για το κεφάλι του Ζάκπα, παρέμβαση του Πέρεζ που διώχνει.

- 2' Κίτρινη στον Ντόλεζαλ για σκληρό φάουλ στον Χριστοφή.

- 8' Κόρνερ του Σάσι, στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα, κεφαλιά του Μπαράνοφ, μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια ο Μπογκατίνοφ.

- 10' Συμπληρώθηκε το δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Χωρίς φάση μέχρι στιγμής στο "Σ. Κυριακίδης".

- 12' Χαμηλός ο ρυθμός, αρκετά λάθη από τους δυο "μονομάχους".

- 14' Πήγε να βγάλει την "κόντρα" ο Εθνικός, Κυπριανού-Ηλία συνεργάστηκαν η πάσα του τελευταίου δυνατή, μαζεύει ο Ευσταθίου.

- 15' Σέντρα του Ευσταθίου στο δεύτερο δοκάρι, σουτ του Ι. Σάσι η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

- 17' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα. Με λίγη καθυστέρηση ο Κ. Χριστοδούλου σφυρίζει το πέναλτι. Διεκδίκηση Κ. Ηλία με Ρέϊνολντς, ο άσος του Εθνικού μάρκαρε αντικανονικά τον ποδοσφαιριστή της Καρμιώτισσας. Η επαφή κάτω χαμηλά έφερε την πτώση του Ρέϊνολντς.

- 19' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα, 1-0 ο Ρόμο! Εύστοχος ο Βενεζουελάνος φορ από τα 11 βήματα.

fdfdddf

- 22' Σέντρα του Χουντόμπιακ, ο Ζάκπα μέσα στη περιοχή έκανε τη κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

- 24' Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα, ο Μ. Σάσι τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Χατζηβασίλη αυτός τροφοδότησε άθελα του, τον Ρόμο που έκανε το σουτ από τη μικρή περιοχή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπογκατίνοφ.

- 25' Πάει για διπλή αλλαγή ο Α. Μακρίδης, οι Γκόρουπετς - Χαραλάμπους ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο. Εκτός ο Κυπριανού και ο Κ. Ηλία.

φσφδδσσ

- 30' Έγινε η διπλή αλλαγή, ο κόουτς του Εθνικού δεν είναι ικανοποιημένος με την εικόνα της ομάδας του. Μέχρι στιγμής η παρουσία του Εθνικού δεν είναι αυτή που είχε σχεδιάσει ο Κύπριος τεχνικός.

- 34' Πιο επιθετικός έχει γίνει ο Εθνικός μετά τη διπλή αλλαγή, μεταφέρθηκε και ο Μάριος Ηλία στη περιοχή.

- 35' Πήγε να κάνει το λάθος ο Κυριακίδης στη πίεση του Ηλία, έδιωξε σε πλάγιο ο Ελλαδίτης κίπερ.

- 36' Κόρνερ κερδίζει ο Ζάκπα. Προωθούνται οι του Εθνικού.

- 37' Με δεύτερη προσπάθεια μαζεύει ο Κυριακίδης, λίγο έλειψε να επωφεληθεί ο Ηλία.

- 38' Μακρινό σουτ του Χριστοφή, η μπάλα μόλις άουτ! Πολύ καλό σουτ η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη. Πήγε για γκολάρα ο Κύπριος μπακ.

- 43' Kέρδισε μέτρα ο Εθνικός που απειλεί με τον Χριστοφή ξανά που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, έμεινε στη περιοχή και ο Χαραλάμπους ήταν σε θέση βολής, άργησε και πήρε τελικά το κόρνερ.

ΕΝΑ λεπτό η καθυστέρηση.

Ημίχρονο. Η Καρμιώτισσα μπροστά στο σκορ, ήταν καλύτερη μέχρι το 35, στη συνέχεια ο Εθνικός έγινε απαιτητικός αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Κλείνει το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ καλείται να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ για να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη. Από την άλλη ο Εθνικός του Α. Μακρίδη θα ρισκάρει για να μην χάσει.

fgf

- Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό, ο Κοστόφσκι παίρνει τη θέση του Ντόλεζαλ.

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Εθνικό, το κέρδισε ο Μιγκελίτο. Στον κεντρικό διάδρομο λίγα μέτρα μακριά από τη περιοχή.

- 48' Εκτέλεσε ο Χουντόμπιακ, μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη η μπάλα.

- 49' Κάθετη πάσα του Ζάκπα, έβγαλε τετ α τετ τον Ηλία, βγήκε έγκαιρα ο Κυριακίδης και μάζεψε τη μπάλα.

- 53' Mεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Ηλία βρέθηκε απέναντι από τον Κυριακίδη, έκανε το πλασέ, ο Ευσταθίου έδιωξε προ της γραμμής. Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους φιλοξενούμενους για χέρι του Ευσταθίου. Η μπάλα φαίνεται να κτυπά στο χέρι του αμυντικού της Καρμιώτισσας. Ξανά ο Ζάκπα έψαξε κάθετα τον Ηλία που αυτή τη φορά έγινε κάτοχος, ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, το πλασέ που επιχείρησε είχε πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Ευσταθίου έδιωξε σωτήρια.

φδφδφφδδφδδ

- 60' Μπήκαμε στο 60' ο Εθνικός ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, η Καρμιώτισσα μέχρι στιγμής διαχειρίζεται το υπερ της σκορ.

- 63' Σέντρα του Χαραλάμπους, ο Κοστόφσκι τη πρώτη κεφαλιά, ο Ζάκπα στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, σωτήρια άμυνα του Α. Χρίστου στη φάση.

- 64' Ο Κονέ στη θέση του Ζάκπα. Ολοκληρώνει τις 5 αλλαγές ο Εθνικός.

- 66' Σουτ του Κοστόφσκι, κόρνερ η μπάλα.

- 70' Καπαρτής και Νεοφύτου έτοιμοι να εισέλθουν στο ματς. Διπλή αλλαγή του Χρύση για να βοηθήσει την ομάδα του που στο δεύτερο ημίχρονο δεν έχει απειλήσει.

- 70' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό! Ο Χαραλάμπους ανατρέπεται από τον Ευσταθίου. Ο ρεφ Χριστοδούλου δείχνει την άσπρη βούλα.

- 71' ΓΚΟΛ ο Εθνικός με τον Χουντόμπιακ και 1-1! Ισοφαρίζει η ομάδα του Α. Μακρίδη.

φγφφγτητητ

- 76' Κίτρινη στον Σάβιτς για φάουλ στον Καπαρτή.

- 79' Σέντρα του Κονέ, τη κεφαλιά ο Κοστόφσκι άουτ η μπάλα. Επιθετικό φάουλ του Σκοπιανού στον Κυριακίδη. Στο έδαφος ο Ελλαδίτης κίπερ.

- 83' Χαμηλό τέμπο στο ματς, οι δυο ομάδες δεν ρισκάρουν, δεν θέλουν να ηττηθούν.

- 84' Ο Μπαργκάν στη θέση του Ρεϊνολντς, η τέταρτη κίνηση του Χρύση.

- 86' Κίτρινη στον Μπαργκάν σε φάουλ πάνω στον Μιγκελίτο. Φάουλ ο Εθνικός σε καλό σημείο, αρκετός κόσμος στη περιοχή του Κυριακίδη.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Κίτρινη στον Σάσι. Φάουλ ο Εθνικός.

- 90+3' Σουτ του Νεοφύτου, δύσκολα ο Μπογκατίνοφ!

ΤΕΛΟΣ αγώνα. Ισοπαλία 1-1 και από ένα βαθμό οι δυο ομάδες.

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Παχίπης (Νεοφύτου 70'), Ρόμο, Μ. Σάσι (Καπαρτής 70'), Χριστοφή, Πέρεζ, Ι.Σάσι, Χατζηβασίλης (Χρίστου 56'), Ρέινολντς (Μπαργκάν 84')

Στον πάγκο: Τούμπας, Μπαρκάν, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα, Πολύζος, Χρίστου, Καψός, Νεοφύτου

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Κ. Ηλία (Χαραλάμπους 30'), Μιγκελίτο, Μ. Ηλία, Nτεϊβινσον, Ντολεζάλ (Κοστόφσκι 46'), Χουντόμπνιάκ, Ζάκπα, Κυπριανού (Γκόρουπετς 30'/Περατικός 55'), Χριστοφή, Σάβιτς

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Περατικός, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Γκονσάλο, Γκόρουπετς, Κοστόφσκι, Κουσιάππα, Κονέ

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας