Έγινε της ανατροπής στην Πάφο και τελικά... Εθνικός! (φώτος)

Σημαντικό διπλό του Εθνικού στο «Στέλιος Κυριακίδης» επί της Καρμιώτισσας και πέμπτη σερί επτυχία. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους τα χρειάστηκε… αλλά κατάφερε στο τέλος να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη με 4-2.

Προηγήθηκε με τον Περατικό ο Εθνικός, το γύρισε η Καρμιώτισσα με τους Σασί και Χατζηβασίλη, απάντησε… με Ηλία, Ουαλί και Κουμή η ομάδα της Άχνας.

Πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο νεαρός Παπλωματάς που έκανε ντεμπούτο με την ομάδα των Πολεμιδιών.

Στους 37 βαθμούς ο Εθνικός και στο +4 από τη Νέα Σαλαμίνα, μένει ο μαθηματικός υποβιβασμός για την Καρμιώτισσα.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net είναι στο "Στέλιος Κυριακίδης" και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- 8' Ατομική προσπάθεια του Μαϊντεβατς, μπήκε στη περιοχή από τα αριστερά, πήγε να κάνει το σουτ, βγάζει την άμυνα ο Πέρεζ.

- 10' Σέντρα-σουτ του Χατζηβασίλη από τα αριστερά, η μπάλα περνά παράλληλα της γραμμής, διώχνει ο Χριστοφή.

- 11' Σουτ του Χέρτσκοβιτς, η μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ

- 14' Καλή στιγμή με τον Μομό Σασί, ο Τυνήσιος έκανε την σέντρα, με δυσκολία ο Μπογκατίνοφ διώχνει με γροθιές. Διαμαρτυρίες από πλευράς Καρμιώτισσας για πέναλτι, η φάση ελέγχθηκε. Συνεχίζεται το ματς.

- 16' Ψάχνεται ο Εθνικός, δεν έχει πιεστεί αλλά ούτε ο ίδιος έχει προβληματίσει την εστία του Παπλωματά.

- 20' Σέντρα του Μο. Σασί, η μπάλα περνά από τους Χέρτσκοβιτς-Σασί.

- 23' Τεράστια ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Ο Χέρτσκοβιτς μπήκε στη περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα στον αφύλακτο Χατζηβασίλη που ήταν σε πλεονεκτική θέση αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και εκτός στόχου! Τραβάει τα μαλλιά του ο Κύπριος εξτρέμ.

- 27' Επέμβαση του Παπλωματά σε σουτ του Γκόρουπετς! Ο Περατικός έφυγε στην κόντρα, μοίρασε στον Κροάτη που μπήκε στην περιοχή, το έβγαλε ο κίπερ της Καρμιώτισσας!

- 28' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 0-1! Ο Περατικός! Λίγο εκτός εστίας ο Παπλωματάς, ο Περατικός έκανε την λόμπα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πανέμορφο γκολ από τον διεθνή άσο των Ελπίδων! Εκτός περιοχής λόμπα και μπροστά ο Εθνικός.

σδασ

- 31' Χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Ουαλί μέσα από την περιοχή, είχε ελέυθερο χώρο, έκανε το σουτ, βγάζει την άμυνα ο Χριστοφή! Κόρνερ για τον Εθνικό.

- 35' Σωτήρια άμυνα του Πέρεζ στον Παπαγεωργίου που ήταν έτοιμος να δώσει σίγουρο γκολ στον Μαϊντεβατς!

- 36' Πολιορκία του Εθνικού, ο Γκόρουπετς έκανε δυνατό σουτ, διώχνει με το κεφάλι ο Πέρεζ σε κόρνερ.

- 38' Σέντρα σουτ του Ουαλί, η μπάλα κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ.

- 39' Σουτ του Μαϊντεβατς, το βγάζει ο Παπλωματάς και με δεύτερη προσπάθεια μαζεύει τη μπάλα.

- 44' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 1-1! Ο Ίσμα Σασί! Λάθος του Ιωάννου, οι Χέρτσκοβιτς-Χατζηβασίλης έφυγαν στον χώρο, ο πρώτος έγινε κάτοχος και στο σωστό σημείο έδωσε πάσα-ασίστ στον Σασί που με πλασέ νίκησε τον Μπογκατίνοφ! Έντονοι οι πανηγυρισμοί.

αδασδ

- 45' Σουτ του Μαϊντεβατς εκτός περιοχής, άουτ!

Ημίχρονο. Ένα λάθος από τον Εθνικό έφερε την ισοφάριση της Καρμιώτισσας σε ένα πολύ σημαντικό χρονικό σημείο. Η ομάδα του Ποντικού ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Σ΄ένα σημείο που ο Εθνικός έλεγχε και πίεζε για ένα δεύτερο γκολ. Δικαιωματικά όμως η Καρμιώτισσα βάση της εικόνας της πάει στ' αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

σδφσδσδφσδφσφσδφσδ

Σέντρα στο δεύτερο μέρος,

- 46' Ο Παπαγεωργίου μπήκε στη περιοχή, έκανε δυο φορές το σουτ, η μπάλα άουτ. Έπαιξε σημαντικό ρόλο η άμυνα του Χριστοφή.

- 49' Μακρινό σουτ του Νεοφύτου, πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ.

- 50' Σωτήρια έξοδος ο Μπογκατίνοφ! Ο Πέρεζ την μακρινή μπαλιά, βρήκε τον Χέρτσκοβιτς, ο Σκοπιανός το κατάλαβε, βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε.

- 52' Σπουδαία άμυνα του Πέρεζ! Ο Ουαλί ήταν έτοιμος να οπλίσει και να σκοράρει, τάκλιν του Πέρεζ σώζει την εστία του Παπλωματά.

- 53' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 2-1! Ο Χατζηβασίλης! Σέντρα του Νεοφύτου, ο σκόρερ μόνος και ανενόχλητος με κεφαλιά γυρίζει το ματς!

σσδσδσδσδσδσδσδ

- 54' Κίτρινη του Πέρετς για δυνατό φάουλ στον Ζάκπα.

- 55' Ο Ζάκπα φεύγει από το ματς, ο Ηλία στη θέση του.

- 61' Φωνές για πέναλτι από πλευράς Καρμιώτισσας, η μπάλα φαίνεται να χτυπάει στο χέρι του Παπαγεωργίου και έπειτα στο χέρι του Μαϊντεβατς, το οποίο ήταν κολλημένο. Συνεχίζεται το ματς από τον Κ. Χριστοδούλου. Προφανώς στο VAR είδαν ότι δεν υπήρχε κάτι μεμπτό.

- 63' Ο Ρόμο στη θέση του Μόμο Σάσι.

- 66' Σπουδαία απόκρουση Παπλωματά! Ο μικρός κρατά την Καρμιώτισσα! Ο Μαϊντεβατς από πολύ κοντά έκανε την κεφαλιά, εξ΄επαφής ο Παπλωματάς το βγάζει!

- 68' Σουτ του Ηλία, σταθερά ο Παπλωματάς. Εντείνει την πίεση ο Εθνικός.

- 69' Ζητάνε πέναλτι για ανατροπή του Μάριου Ηλία οι του Εθνικού. Συνεχίζει το ματς ο Κ. Χριστοδούλου, ούτε και στο VAR είδαν κάτι μεμπτό.

- 70' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 2-2! Ο Ηλία! Κάθετη πάσα του Μιγκελίτο, ο Μάριος Ηλία με προσποίηση αποφεύγει τον Πέρεζ και με πλασέ νικά τον Παπλωματά. Ισοφαρίζει ο Εθνικός!

dfsdfsdfsdffsdfsdfsdf

- 73' Φωνές εκ νέου για πέναλτι από τον Εθνικό. Η μπάλα φαίνεται να βρίσκει στον ώμο του Ευσταθίου.

- 75' Σουτ του Ουαλί μόλις άουτ! Ευκαιρία για το 2-3 ο Εθνικός, ο Ουαλί πήγε μόνος να τελειώσει την φάση.

- 76' Σέντρα του Περατικού, ο Ηλία το κεφάλι, απόκρουση ο Παπλωματάς.

- 78' Νέα ευκαιρία ο Εθνικός, ο Παπαγεωργίου έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπλωματά η μπάλα.

- 80' Φάουλ του Μιγκελίτο, ο Περατικός σε πλεονεκτική θέση, κάνει τη κεφαλιά-ψαράκι διώχνει ο Παπλωματάς!

- 81' Κόρνερ ο Εθνικός, ο Ντεϊβίσον το κεφάλι, η μπάλα έξω.

- 83' Νέα απόκρουση ο Παπλωματάς σε κεφαλιά του Ηλία! Δυνατή κεφαλιά, μεγάλη επέμβαση!

- 84' Δοκάρι ο Εθνικός! Ο Περατικός περνά όποιο βρίσκει μπροστά του, απέναντι από τον Παπλωματά, κάνει το σουτ η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

- 85' Σειρά της Καρμιώτισσας να απειλήσει, διπλή επέμβαση του Μπογκατίνοφ! Σουτ του Σασί, ο Σκοπιανός σ' ετοιμότητα.

- 86' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 2-3! Ο Ουαλί! Χαμός από τους ποδοσφαιριστές του Εθνικού! Μπήκαν όλοι στον αγωνιστικό χώρο, ένα κουβάρι οι Αχνιώτες στο γκολ του Ουαλί. Λάθος στο κέντρο, ο Μαϊντεβατς, κουβάλησε... την μπάλα, αυτή έφτασε στον Ουαλί όπου με πλασέ έγραψε το 2-3.

- 90+3' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 2-4! Ο Κουμής σκοράρε σε κενή εστία αφού βρήκε τη μπάλα στρωμένη από το σουτ του Ηλία που σημάδεψε το δοκάρι.