Επιστροφή... με ΣΠΟΥΔΑΙΟ διπλό! (Φώτος)

Μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες το βράδυ του Σαββάτου (02/11). Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ επικράτησε με 2-1 του Εθνικού στο "Δασάκι", με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματ Ντάρμπισαϊρ ο οποίος σκόραρε δις. Ενδιάμεσα ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 για τον Εθνικό ο Λαμπάν.

BTREBNTEBTE

-2' Δυνατό φάουλ του Κοστόφσκι στον Μαυρία. Δέχεται τις παρατηρήσεις από τον Τράττο ο φορ του Εθνικού.

-6' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊρ! Ο Φαμπιάνο έκανε το μακρινό βολέ σημαδεύοντας τον Τιάγκο, αυτός έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού από αριστερά και έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή εκεί που ο Ντάρμπισαϊρ δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει για το 0-1!

-10' Κρατά μπάλα η Ομόνοια, δείχνει επηρεασμένος ο Εθνικός από το γρήγορο γκολ που δέχθηκε.

-14' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ξανά ο Τιάγκο από αριστερά πέρασε στον Ματ που έκανε το πλασέ στην κίνηση από κοντά, αλλά ήταν αδύναμο και αποκρούστηκε απ' τον Μπογκαντινοφ.

-15' Νέο σουτ του Ντάρμπισαϊρ από καλή θέση, η μπάλα λίγο έξω.

-16' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον Εθνικό, δυνατό συρτό απ' τον Μιγκελίτο, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

-23' "Έκρυψαν" την μπάλα Μποτεάκ και Ορτέγα, η πάσα πέρασε δεξιά στον Μαυρία που έκανε το γύρισμα αλλά ο Ντάρμπισαϊρ δεν βρήκε καλά την μπάλα απ' την μικρή περιοχή.

-24' Πολύ καλή προϋπόθεση για τον Εθνικό. Ο Κοστόφσκι πέρασε στον Κονέ που μπήκε στην περιχή από αριστερά και λίγο πριν... εκτελέσει, έδιωξε σε κόρνερ ο Μαυρίας.

-27' Δοκίμασε από δύσκολη θέση ο Κουντόμπιακ, μπόκαρε ο Φαμπιάνο.

-29' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, δυνατό σουτ του Κονέ, η μπάλα λίγο έξω.

-39' Μειώθηκε ο... τρελός ρυθμός που υπήρχε, χωρίς φάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-44' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Λαμπάν! Ο Ιωάννου κέρδισε φάουλ σε καλή θέση. Στην εκτέλεση, ο Κουντόμπιακ πάτησε στον Λαμπάν που έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και πήρε ύψος ξεγελώντας τον Φαμπιάνο για το 1-1!

-46' Κίτρινη στον Κοστόφσκι για δυνατό φάουλ συον Λέσιακς.

-51' Κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια, πλασέ του Μποτεάκ με το δεξί εντός περιοχής, με τα πόδια έδιωξε ο Μπογκαντίνοφ.

-54' Ο Κονέ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα, ήταν όμως δυνατό και δεν πρόλαβε την μπάλα ο Κοστόφσκι.

-61' Πήγε για το γκολ της χρονιάς ο Μποτεάκ. Σέντρα του Μαυρία από δεξιά, εναέριο βολέ του Γάλλου πέφτοντας, η μπάλα δεν πήγε με δύναμη προς την εστία και μπλόκαρε εύκολα ο Μπογκαντίνοφ.

-70' Κρατά περισσότερο μπάλα η Ομόνοια, πιέζει για το δεύτερο γκολ.

-72' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊρ! Τιάγκο και Ορτέγα συνεργάστηκαν ωραία, ο πρώτος πέρασε την κάθετη και ο Ντάρμπισαϊρ με κοντινό πλασέ νίκησε ξανά τον Μπογκαντίνοφ για το 2-1!

-78' Πρώτη αλλαγή στο ματς, για τον Εθνικό. Παπαγεωργίου αντί Κουντόμπιακ.

-82' Αλλαγή για τον Εθνικό. Μάριος Ηλία αντί Κοστόφσκι.

-84' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής αντί Ντάρμπισαϊρ.

-84' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές ο Εθνικός. Μαρκόφσκι αντί Κυπριανού.

-86' Κίτρινη στον Γκόμεθ.

-89' Κίτρινη στοον Τιάγκο για φάουλ στον Μ. Ηλία.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Κακουλλή.

-90+3' Κλασική ευκαιρία για τον Εθνικό, σουτ του Μαρκόφσκι εντός περιοχής, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ (78'Παπαγεωργίου), Κοστόφσκι (82'Μ.Ηλία), Κυπριανού (84'Μαρκόφσκι), Ιωάννου, Κονέ.

Στον πάγκο οι Στρατηλάτης, Φοινίρης, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία, Α. Ηλία, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Ι. Μαρκόφσκι.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο. Λούφτνερ, Γκόμες, Μποτεάκ, Γκόμεθ, Λέσιακς, Ορτέγα, Λανγκ, Ντάρμπισαϊρ (84'Κακουλλής), Μαυρίας, Τιάγκο.

*Στον πάγκο οι Κυριακίδης, Μανρίκε, Εζρά, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χριστοφή, Κακουλλής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοστόφσκι, Ιωάννου - Γκόμεθ, Τιάγκο.

Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης