Εθνικός - Ολυμπιακός: Η αλλαγή έφερε την πρώτη νίκη! (φώτος)

Αλλαγή στον πάγκο και πρώτη νίκη για τον Εθνικό... Με υπηρεσιακό τον Μπόγιαν Μαρκόφσκι κέρδισε τον Ολυμπιακό με 1-0, στο παιχνίδι που "άνοιξε" την αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Το αυτογκολ του Σαμπίνια στο 34' έκρινε το ματς αφού ήταν τελικά και το μοναδικό του αγώνα. Με το τρίποντο, η ομάδα της Άχνας ανεβαίνει στους πέντε βαθμούς ενώ οι μαυροπράσινοι δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια μετά τη μεγάλη νίκη επί της Ανόρθωσης.

Εξαιρετικό παιχνίδι αμυντικά από τους γηπεδούχους, που "έδωσαν" πολύ λίγες ευκαιρίες στους φιλοξενούμενους και εκμεταλλευόμενοι μια από τις λίγες δικές τους φάσεις, πήραν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Δασάκι.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Έναρξη στο Δασάκι.

-3' Πρώτη τελική με σουτ του Γκουστάβο εκτός περιοχής, άστοχο.

-Δεκάλεπτο χωρίς ευκαιρία. Καλός ο ρυθμός.

-10' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Γκουστάβο μετά από χτύπημα του Ντόλεζαλ στο πρόσωπο πάνω στην διεκδίκηση.

-11' Συνεχίζουμε...

-11' Αμέσως νέα διακοπή, Νανίσιο και Η.Ηλία συγκρούστηκαν στο κεφάλι.

-12' Είναι ΟΚ και οι δυο, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-13' Τελική με σουτ του Κονφέ από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Χριστοδούλου.

-19' Νέα τελική του Ολυμπιακού με σουτ από το ύψος της περιοχής - είναι ήδη το τρίτο. Ο Μάντζης δοκίμασε το πόδι του, έξω η μπάλα.

-Εικοσάλεπτο. Μοιρασμένο το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο επιθετικός τα τελευταία λεπτά.

-26' O Σαρφό από πολύ μακριά πήγε να "κρεμάσει" τον Χριστοδούλου, ψηλά η μπάλα.

-27' Τελική ο Εθνικός μετά από εξαιρετική κίνηση του Φλοριάν στην περιοχή, αλλά το σουτ του από διαγώνια θέση πήγε ψηλά.

-Μισάωρο στο Δασάκι. Οι μαυροπράσινοι κρατάνε μπάλα και ψάχνουν το γκολ. Οι γηπεδούχοι έχουν περισσότερο το μυαλό τους στην άμυνα προς το παρόν.

8787080

-34' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Πηλέας σέντραρε από το κόρνερ, ο Σαμπίνια με κεφαλιά στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον Ταράσοφς, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

-37' Ευκαιρία για άμεση ισοφάριση... Ο Σαρφό βρήκε κάθετα τον Πεχλιβάνη που μέσα στην περιοχή σούταρε έξω.

-44' Διαγώνιο σουτ του Καρασάουσκς από αριστερά μετά από αντεπίθεση, άστοχο.

-Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

-Τέλος ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός χωρίς να φτιάξει την κλασική ευκαιρία, είχε περισσότερες τελικές όμως ο Εθνικός είχε την ουσία.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

-47' Κάρτα στον Ντιανέ για φάουλ ακριβώς έξω από την περιοχή του Μολ.

-49' Ο Καρασάουσκς εκτελεί απευθείας το φάουλ, λίγο ψηλά η μπάλα.

-Δέκα λεπτά στην επανάληψη. Μπήκε πολύ δυνατά ο Εθνικός.

47547457

-58' Διπλή αλλαγή ο Πετράκης. Σάλι αντί Πεχλιβάνη, Κα αντί Γκουστάβο.

-64' Πολύ καλή προϋπόθεση για τον Ολυμπιακό όμως ο Κα δεν μπόρεσε να κοντρολάρει μέσα στην περιοχή.

-65' Ο Κυπριανού στη θέση του Καρασάουσκς.

-68' Κάρτα στον Κυπριανού για τράβηγμα στον Μάντζη.

-Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο. Κρατά μπάλα η ομάδα του Πετράκη αλλά είναι ακίνδυνη. Ο Εθνικός αμύνεται εξαιρετικά.

-71' Διαμαρτυρίες από τον Εθνικό για χτύπημα του Νανίσιο στο πρόσωπο του Φλοριάν, πάνω στην διεκδίκηση.

-72' Ο Γουίλσον αντί του Μάντζη και ο Χαραλάμπους αντί του Μπόβεδα.

-77' Αναγκαστική αλλαγή, ο Κουμής στη θέση του Κ.Ηλία.

-79' Διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό για χέρι του Πηλέα μετά από σέντρα του Κα.

-Εξετάζεται από το VAR η φάση.

5457445745

-Πάει στο on-field review ο Λούκας Σωτηρίου.

-81' Δεν υπάρχει πέναλτι. Αυτή είναι η απόφαση του ρεφ μετά που είδε το ριπλέι.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη το βράδυ της Δευτέρας, στο Super Monday.

-82' O Ευτυχίδης στη θέση του Σαμπίνια.

-86' Συρτό σουτ από τον Χαραλάμπους, έτοιμος ο Χριστοδούλου.

-86' Καλή στιγμή και ο Εθνικός. Μ.Ηλία και Ντόλεζαλ έκαναν το "ένα-δυο", ο πρώτος από το ύψος της περιοχής πλάσαρε λίγο έξω.

-88' Διαμαρτυρίες από τον Νανίσιο για χέρι του Ντόλεζαλ στην περιοχή, μετά από κεφαλιά. Λίγο κάτω από τον ώμο του παίκτη του Εθνικού η μπάλα όπως δείχνει το ριπλέι.

-89' Ο Φόλπρεχτ στη θέση του Ντόλεζαλ.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Πιέζει για την ισοφάριση ο Ολυμπιακός. Όλος ο Εθνικός πίσω...

-95' Κίτρινη στον Φόλπρεχτ.

-95' Κίτρινη στον Κονφέ για διαμαρτυρίες.

-Τέλος, ο Εθνικός πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη και ανεβαίνει στους 5 βαθμούς.

Εθνικός (Μπ.Μαρκόφσκι): Χριστοδούλου, Πηλέας, Κ. Ηλία (77' Κουμής), Καρασάουσκς (65' Κυπριανού), Ντόλεζαλ (89' Φόλπρεχτ), Κουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Φλοριάν, Ταράσοφς, Χαλ. Μ.Ηλία

-Στον πάγκο: Καβαλέουσκι, Αράζ, Κυπριανού, Φόλπρεχτ, Μωυσέως, Κ. Ηλία, Σαββίδης, Αγγελόπουλος, Κουμής, Ελουντού.

Ολυμπιακός (Γ.Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια (82' Ευτυχίδης), Μπόβεδα (72' Χαραλάμπους), Μάντζης (72' Γουίλσον), Γκουστάβο (58' Κα), Σαρφό, Πεχλιβάνης (58' Σάλι), Κονφέ, Ντιανέ, Νανίσιο, Κυριάκου

-Στον πάγκο: Κόβακς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Ανδρονίκου, Σάλι, Κα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Χαραλάμπους.

Κίτρινες: Κυπριανού, Φόλπρεχτ / Ντιανέ, Κονφέ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος