Εθνικός - Οθέλλος: Η μια έχασε δυο, η άλλη κέρδισε έναν (φώτος)

Στο 1-1 Εθνικός και Οθέλλος στο Δασάκι για την 3η αγωνιστική. Το παιχνίδι ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των γηπεδούχων αλλά η μαχητική ομάδα του Γαρπόζη τα έδωσε όλα και πήρε έναν παλληκαρίσιο βαθμό.

Η ομάδα της Άχνας όχι μόνο προηγήθηκε στα 27 δευτερόλεπτα (!!) με τον Μάριο Ηλία, αλλά στο 24' απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Ανάνγκ. Δεν έβαλε... ποτέ το 2ο γκολ όμως παρά τις φάσεις που είχε και ο Οθέλλος το εκμεταλλεύτηκε. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να τα παίξουν όλα για όλα στο β' μέρος και τους βγήκε αφού ο Μαμαντού στο 63' χάρισε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην ομάδα του.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

;ς;ς;ς;ς;ς;ς;ς;ς

-ΓΚΟΛ στα 27 δευτερόλεπτα! Συρτή μπαλιά από αριστερά ο Ντράζιτς και ο Μάριος Ηλία που αφέθηκε εντελώς αμαρκάρισμος, πλάσαρε για το 1-0.

-7' Ανέβασμα του Ηλία από δεξιά και σουτ από δύσκολη γωνία, εύκολα ο Ταουντούλ.

-15 λεπτά συμπληρωμένα. Πολύ καλός ο ρυθμός, ελέγχει ο Εθνικός μετά το γρήγορο γκολ.

-22' Πρώτη κίτρινη στον Ανάνγκ για φάουλ στον Καμπρέρα. Πολύ επικίνδυνα βγήκε ο παίκτης του Οθέλλου.

-Ελέγχεται από το ΒΑΡ η πιθανότητα απευθείας κόκκινης.

-Καλείται στο on-field review ο Χατζηγεωργίου.

δφφδηηη

-24' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Ανάνγκ. Αλλάζει απόφαση ο διαιτητής μετά που είδε ξανά τη φάση.

-26' Μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι, έξω η κεφαλιά του Ντράζιτς.

-27' Και αναγκαστική αλλαγή ο Οθέλλος, ο Ζελού στη θέση του Ουεσλάτι.

-30' Νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Ακσεντίγεβιτς σέντραρε από δεξιά, ο Ηλία έπιασε την κεφαλιά, έπεσε και έβγαλε την απόκρουση ο Ταουντούλ.

-33' Ο Καμπρέρα από κοντά πήγε να "κρεμάσει" τον Ταουντούλ που ήταν έτοιμος.

-39' Κίτρινη στον Ναρτνίνι. Διαμαρτύρεται έντονα ότι δεν έκανε φάουλ και ότι η κίνηση του ήταν στην προσπάθεια να διώξει τη μπάλα.

-Ελέγχουν πλήρως οι γηπεδούχοι, ψάχνουν το 2ο γκολ για να τελειώσουν το ματς.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Κίτρινη σε άτομο του τεχνικού τιμ του Οθέλλου για διαμαρτυρίες.

-45+7' Τεράστια χαμένη ευκαιρία μετά από κεφαλιά του Ηλία, ο Μαμαντού πάνω στην γραμμή έδιωξε σε κόρνερ.

-Ημίχρονο. Ο Εθνικός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, στο 24' απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα όμως δεν μπόρεσε παρά την υπεροχή του να σκοράρει ένα δεύτερο γκολ.

-Σταμούλης, Ράμος στις θέσεις Ναρντίνι, Κυριάκου με την επανέναρξη.

-51' Κάρτα στον Φιάκα για φάουλ στον Σταμούλη.

-56' Πισινή κεφαλιά του Ηλία, πάνω απ' τα δοκάρια.

-61' Ο Σανγκαρέ στη θέση του Ντούρις.

σδφσδφ

-63' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μάρκοβιτς έβγαλε την απόκρουση στο κοντινό τελείωμα του Σανγκαρέ και ο Μαμαντού με δυνατό σουτ στο ριμπάουντ ισοφάρισε. Ήταν ανεβασμένος στο β' μέρος ο Οθέλλος και στην πρώτη του ευκαιρία ισοφάρισε.

-65' Ο Χριστοφή στη θέση του Πεχλιβάνη και ο Μπράντονιτς στη θέση του Καμπρέρα.

-71' Από μια κάρτα σε Περατικό και Μπραμπίγια.

-71' Έξω ο Ντε Ιριόνδο, μέσα ο Κ.Ηλία.

-73' Πολύ καλή ευκαιρία, ο Μ.Ηλία με το κεφάλι δεν σημαδεύει σωστά.

-78' Αναγκαστική αλλαγή ξανά ο Γαρπόζης, ο Λιμπόμπε στη θέση του Μπραμπίγια.

-80' Φάουλ του Φιάκα στον Χριστοδούλου, ζητάνε 2η κίτρινη και αποβολή οι φιλοξενούμενοι.

-82' Απειλεί ξανά ο Μ.Ηλία με κεφαλιά, μόλις δίπλα απ' το δοκάρι η μπάλα.

-87' Κίτρινη στον Ράμος.

-90' Αποβάλλεται από τον πάγκο του Εθνικού ο Ζέλικο Κάλατζιτς για διαμαρτυρίες. Θυμίζουμε ότι εκτελούσε χρέη πρώτου προπονητή λόγω της τιμωρίας του Άνχελ Λόπεθ.

-94' Διαγώνιο σουτ του Περατικού, άστοχο.

-96' Κίτρινη στον Κ.Ηλία.

-Τέλος αγώνα, από ένα βαθμό παίρνουν οι δυο ομάδες.

Εθνικός: Μάρκοβιτς, Ντε Ιριόνδο (71' Κ.Ηλία), Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (65' Χριστοφή), Λομοτέι, Καμπρέρα (65' Μπράντονιτς), Μ.Ηλία, Ντράζιτς, Φιάκας, Ακσεντίγεβιτς.

-Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Σταυρινού, Ρισκέφσκι, Σπιρόφσκι, Κ.Ηλία, Μπράντονιτς, Μπάικερ, Καλλένος, Νικολάου, Ιωάννου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι (46' Ράμος), Κυριάκου (46' Σταμούλης), Χριστοδούλου, Μπραμπίγια (78' Λιμπόμπε), Χάσο, Μαμαντού, Ανάνγκ, Ντούρις (61' Σανγκαρέ), Ουεσλάτι (27' Ζελού).

-Στον πάγκο: Παναγιώτου, Σταμούλης, Ράμος, Λιμπόμπε, Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Καστάνας, Ζελού, Χατζηπασχάλης, Μιτσής, Βενιζέλου, Κορίνους.

Κίτρινες: Φιάκας, Περατικός, Κ.Ηλία / Ναρντίνι, Σανγκαρέ, Μπραμπίγια, Ράμος

Κόκκινες: Ανάνγκ

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος