Εθνικός - Πάφος: Διπλό... εξάδας! (φώτος)

"Διπλό" μεγάλης σημασίας η Πάφος, που κέρδισε στο "Δασάκι" με 0-1 τον Εθνικό στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής και έκανε έτσι σημαντικό βήμα για είσοδο στην εξάδα.

Το μοναδικό γκολ σημείωσε στο 31' ο Πάνιτς και με αυτό οι φιλοξενούμενοι ανεβαίνουν στους 32 βαθμούς και την 5η θέση. Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Πάφος, που μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά και έψαξε το γκολ.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν διεκδικητικοί στο πρώτο μέρος, βελτιώθηκαν αρκετά από το 60' και μετά, είχαν κάποιες καλές στιγμής όμως δεν είχαν την ουσία και δέχθηκαν άλλη μια ήττα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Δασάκι...

-Εναρκτήριο σφύριγμα από τον Μ.Χριστοφόρου.

-4' Πρώτη διακοπή, στο έδαφος ο Χριστοδούλου μετά από πάτημα του Ζάιρο. Κάρτα στον επιθετικό της Πάφου για επικίνδυνο παίξιμο.

-7' Πρώτη τελική με κεφαλιά του Χάμαντι, εύκολα ο Χριστοδούλου.

-Δέκα λεπτά συμπληρωμένα, η Πάφος μπήκε επιθετικά στο ματς.

-Εικοσάλεπτο χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία. Η κατοχή στους φιλοξενούμενους που γυροφέρνουν την περιοχή του Χριστοδούλου.

-20' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Ζάιρο μετά από μαρκάρισμα από πίσω. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-21' Σουτ του Φουρ από διαγώνια δεξιά, μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο τερματοφύλακας του Εθνικού.

-Αρκετά τα φάουλ, δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι.

-Μισάωρο... Η ίδια εικόνα από το ξεκίνημα, με την Πάφο να κρατά τη μπάλα και να ψάχνει το γκολ, χωρίς να έχει φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

sdggggggggggggg

-31' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Πάνιτς με αδύναμο πλασέ λίγο έξω απ' την περιοχή, νίκησε τον Χριστοδούλου. Η Πάφος έψαχνε το γκολ από το ξεκίνημα και τα κατάφερε αρκετά νωρίς.

-35' Επικίνδυνη σέντρα του Σεμέδο από αριστερά, απομάκρυνε ο Χριστοδούλου.

-35' Κίτρινη στον Χότσκο για φάουλ στον Ιωάννου. Ήταν στο όριο ο παίκτης της Πάφου.

-37' Ευκαιρία η Πάφος αλλά ο Ζάιρο από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει καλή κεφαλιά μετά από σέντρα του Φουρ.

-Τίποτα δεν άλλαξε μετά το γκολ. Εντελώς ακίνδυνος ο Εθνικός που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και να εκτελέσει επιθέσεις. Η μπάλα στους φιλοξενούμενους.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Δίκαιο το 0-1 αφού η Πάφος έψαξε το γκολ, το πέτυχε και συνέχισε να ελέγχει απέναντι σε έναν Εθνικό που θα πρέπει να αλλάξει πάρα πολλά για να γίνει διεκδικητικός.

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

-47' Κίτρινη στον Βοϊτκόφσκι που "βγήκε" επικίνδυνα πάνω στον Πάνιτς.

-51' Κλασική ευκαιρία η Πάφος μετά από λάθος του Άδωνη που καθυστέρησε, ο Ζάιρο έκλεψε και στο "τετ-α-τετ" με τον Χριστοδούλου πήγε να τον "κρεμάσει" όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε.

-Μια ώρα αγώνα. Ο Εθνικός σιγά σιγά προσπαθεί να βγάλει κάποιες επιθέσεις και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο αλλά παραμένει χωρίς κάποια αξιόλογη τελική. Ντούρις και Μ.Ηλία δεν έχουν τροφοδοτηθεί καθόλου.

-62' Καλή φάση η Πάφος με σέντρα του Φουρ από αριστερά και κεφαλιά του Σεμέδο που έφυγε πάνω απ' τα δοκάρια.

-63' Επικίνδυνη μπαλιά του Ιωάννου, έδιωξε ο Ρούτκο που περνά ένα... ήσυχο βράδυ μέχρι στιγμής.

-66' Συρτό σουτ του Φουρ, πέφτει και μπλοκάρει ο Χριστοδούλου.

-68' Ο Ιωάννου αποχωρεί, μέσα ο Ζάκπα.

-68' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, η πρώτη στον αγώνα. Ο Βοϊτκόφσκι σε θέση βολής έκανε το σουτ από κοντά, ο Ρούτκο ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε.

-74' Ο Ντ.Αουρέλιο αντί του Φουρ.

-76' Κίτρινη στον Σάσα Γκάισερ γιατί κινήθηκε εκτός του σημείου που επιτρέπεται.

-80' Ο Λέιτε αντί του Χάμαντι.

-83' Καλή φάση η Πάφος με την εξ επαφής κεφαλιά του Τάλις να φεύγει παράλληλα με την εστία.

-84' Ο Περατικός αντί του Μ.Ηλία.

-85' Κίτρινη στον Τόμετσακ για φάουλ στον Βοϊτκόφσκι.

-86' Κεφαλιά του Ντούρις υπό πίεση, πάει έξω.

-88' Ο Κοβάσεβιτς αντί του Σεμέδο.

-89' Νέα κεφαλιά ο Ντούρις από καλή θέση και αυτή άστοχη.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Μικροδιακοπή, ο Ζάιρο στο έδαφος και μέσα το ιατρικό τιμ.

-94' Διαγώνιο σουτ του Βοϊτκόφσκι, άστοχο.

-96' Τέλος, η Πάφος ανεβαίνει στους 32 βαθμούς.

Εθνικός (Ντ.Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Άμπραχαμ, Ηλία Μ. (84' Περατικός), Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ιωάννου (68' Ζάκπα), Βοϊτκόφσκι, Χολ, Ντούρις.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Μπογκατίνοβ, Καβαλέουσκι, Περατικός, Ηλία Κ., Ντόλεζαλ, Ζάκπα, Κυπριανού, Ταράσοφς, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού.

Πάφος (Σ.Γκάισερ*): Ρούτκο, Κβίντα, Χότσκο, Σεμέδο (88' Κοβάσεβιτς), Ζάιρο, Χάμαντι (80' Λέιτε), Φουρ (74' Ντ.Αουρέλιο), Ταλίς, Πάνιτς, Μπάιριτς, Τόμετσακ.

-Στον πάγκο: Άντος, Πέτρου, Παλάσιος, Κοβάσεβιτς, Αουρέλιο, Λέιτε, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλαχτού, Μιχαήλ, Πάγιτς.

Κίτρινες: Βοϊτκόφσκι / Ζάιρο, Χότσκο

* Στον πάγκο της Πάφου ο Σάσα Γκάισερ αφού ο Ντ. Μίλανιτς παραμένει εκτός λόγω ασθενείας.

Διαιτητής: Χριστοφορου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος