Εθνικός-Ομόνοια: Βαθμό χρυσάφι με ανατροπή ο ένας, γκέλα ολκής ο άλλος (Φώτος)

Στο 2-2 έμειναν Εθνικός Άχνας και Ομόνοια στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι πήραν προβάδισμα με 2-0 στο σκορ με τον Εθνικό να ισοφαρίζει σε 2-2. Τραγικό λάθος του Φαμπιάνο στην ισοφάριση της προσφυγικής ομάδας η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Μέτριο σε φάσεις το πρώτο μέρος. Ο Εθνικός Άχνας στα πρώτα πέντε λεπτά μπήκε δυνατά, ήθελα να αιφνιδιάσει την Ομόνοια και μόλις στο πρώτο λεπτό στάθηκε άτυχος. Έγινε το λάθος στο ύψος της περιοχής των πρασίνων και ο Ντράζιτς κέρδισε την μπάλα, έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο. Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά.

Οι πράσινοι στη συνέχεια ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μέσα  σε δυο λεπτά πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων με Στεπίνσκι και Σεμέδο. Αρχικά ο Πολωνός επιθετικός στο 11’ με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0 για τους πράσινους και στο 13’ ο Σεμέδο και μετά από κάθετη μπαλιά του Κούσουλου και πάλι από πλάγια πέτυχε το 2-0.

Με γκολ άρχισε το β’ μέρος με τον Εθνικό να σκοράρει και δίνει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Μάριος Ηλία στο 50’ από το ύψος της περιοχής του Φαμπιάνο έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του μειώνοντας σε 2-1.

Στο 66’ λεπτό η προσφυγική ομάδα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστής. Ο Στυλιανού δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φαουλ στον Σεμέδο ο οποίος έβγαινε μόνος απέναντι στον Μπογκατίνοφ. Ο Markovic Momcilo (VAR) κάλεσε τον κ. Φελλά στο on filed review να δει και πάλι την φάση για απευθείας κόκκινη κάρτα (στέρηση καθαρής ευκαιρίας επίτευξης τέρματος) με τον διαιτητή να μην αλλάζει την απόφαση του.

Στο 89' λεπτό ο Εθνικός ισοφάρισε σε 2-2 με ένα πανέμορφο γκολ του Καμπρέρα και μετά από τραγικό λάθος του Φαμπιάνο ο οποίος έδωσε την μπάλα πάνω σε αντίπαλο και ο Καμπρέρα με ένα όμορφο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή νίκησε τον Φαμπιάνο και χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του.

Η ιστοσελίδα μας, www.kerkida.net, ήταν στο Δασάκι με τον Αντρέα Ροκόπο και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

-1' ΔΟΚΑΡΙ για τον Εθνικό Άχνας. Έγινε το λάθος στο ύψος της περιοχής της Ομόνοιας, ο Ντράζιτς πήρε την μπάλα έκανε το δυνατό σουτ βρίσκοντας το κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

-4' Τέσσερα κερδισμένα κόρνερ για την προσφυγική ομάδα. Μπήκε πολύ δυνατά η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά.

-6' Πρώτο κόρνερ για την Ομόνοια. Σουτ του Σεμέδο με την μπάλα να κοντράρει.

Χαμηλή εκτέλεση από τον Μπέζους, έδιωξαν οι του Εθνικού.

-11 Γκολ 0-1 για την Ομόνοια με Στεπίνσκι. Ο Μπέζους "τσίμπησε" την μπάλα για τον Στεπίνσκι μέσα στην περιοχή του Μπογκατίνοφ και ο Πολωνός επιθετικός με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

σδδφ

-13' Γκολ 0-2 για την Ομόνοια με Σεμέδο. Ο Κούσουλος με όμορφη κάθετη μπαλιά βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σεμέδο ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 0-2 των πρασίνων.

σδδσ

Μετά το δυνατό ξεκίνημα του Εθνικού Άχνας στα πρώτα λεπτά με δοκάρι μόλις στο 1ο λεπτό η Ομόνοια βρήκε απαντήσεις με δυο γκολ. Αποτελεσματική στις ευκαιρίες της που βρήκε με Στεπίνσκι και Σεμέδο. Έφερε πλέον τον αγώνα στα δικά της μέτρα.

-28' Σουτ του Στεπίνσκι από το ύψος της περιοχής του Μπογκατίνοφ η μπάλα έξω.

-36' Επικίνδυνο γύρισμα του Παναγιώτου στην περιοχή του Μπογκατίνοφ, διώχνει ο Περατικός πριν η μπάλα καταλήξει στον Σεμέδο.

-43' Κίτρινη στον Μάθιους για φαουλ. Ήταν στο όριο και χάνει είτε τον αγώνα με Οθέλλο, είτε τον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής των play-off.

Ένα λεπτό οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

Τέλος πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

-50' Γκολ μειώνει ο Εθνικός Άχνας σε 1-2 με τον Μάριο Ηλία. Ο Λάνγκ έδιωξε την μπάλα αυτή κατέληξε στον Κύπριο επιθετικό ο οποίος από το ύψος της περιοχής του Φαμπιάνο έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του για το 1-2.

-56' Κίτρινη στον Στυλιανού.

-61' Αλλαγή για την Ομόνοια, εκτός ο Φράνσον στη θέση του ο Σίμιτς.

-66' Δεύτερη κίτρινη κάρτα και κόκκινη στον Στυλιανού για φαουλ στον Σεμέδο, που έβγαινε μόνος απέναντι στον Μπογκατίνοφ. To VAR κάλεσε τον διαιτητή στο οn field review να δει και πάλι την φάση για απευθείας κόκκινη κάρτα., εξετάζοντας την φάση ως στέρηση καθαρής ευκαιρίας επίτευξης τέρματος. Δεν αλλάζει την απόφαση του ο κ. Φελλάς.

ασδδσ

-68' Πετυχαίνει γκολ η Ομόνοια με τον Λανγκ, ωστόσο ακούστε σφύριγμα για επιθετικό φαουλ.

-70' Σουτ του Παναγιώτου η μπάλα έξω.

-72' Αλλαγές για τον Εθνικό, εκτός οι Ηλία και Ντράζιτς στις θέσεις τους οι Μεσκίντα και Αγγελόπουλος.

-80' Αλλαγές για τον Εθνικό, εκτός οι Περατικός και Λίπσκι στις θέσεις τους οι Ιωαννίδης και Σπιρόφσκι.

-82' Αλλαγή για την Ομόνοια εκτός ο Στεπίνσκι στη θέση του ο Μπάκιτς.

-82' Αλλαγή και για τον Εθνικό. Εκτός ο Ντε Ιριόντο στη θέση του ο Μπέκερ.

-86' Γκολ και ισοφαρίζει σε 2-2 ο Εθνικός με Καμπρέρα. Λάθος από τον Φαμπιάνο ο οποίος θέλησε να παίξει στα γρήγορα, βρήκε αντίπαλο, ο Μεσκίντα κατέβασε την μπάλα για τον Καμπρέρα ο οποίος με όμορφο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Φαμπιάνο πετυχαίνοντας ένα από τα πιο όμορφα γκολ του πρωταθλήματος.

-89' Δοκάρι για την Ομόνοια με δυνατό σουτ του Μπάκιτς από καλή θέση μέσα στην περιοχή του Μπογκατίνοφ.

Πέντε λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

90+ Κίτρινη στον Ιωαννίδη για φαουλ στον Χαραλάμπους, αντίδραση από τον παίκτη της Ομόνοιας ο οποίος αντικρίζει και αυτός την κίτρινη κάρτα.

Τέλος του αγώνα.

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο (82' Μπέκερ), Περατικός (80' Ιωαννίδης), Λίπσκι (80' Σπιρόφσκι), Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Στυλιανού, Καμπρέρα, Ηλία Μ (72' Μεσκίντα) Ντράζιτς (72' Αγγελόπουλος)

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Ηλία Κ, Μεσκίντα, Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Περδίος, Χριστοφή, Αγγελόπουλος

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Στεπίνσκι (82' Μπάκιτς) , Φράνσον (61' Σίμιτς), Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπέζους, Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σιπριάνο, Κασάμα, Αλιούμ, Μπάκιτς, Λέτσιακς, Σίμιτς, Χαμάς, Μίλετιτς, Αντρέου, Άμο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στυλιανού, Ιωαννίδης / Μάθιους, Χαραλάμπους

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Στυλιανού

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος