Μαγκιά ΚΕΡΥΝΕΙΩΤΙΚΗ/Πρεμιέρα με ιστορικό διπλό! (φώτος)

Ήρθε για να παλέψει και να διεκδικήσει με απαιτήσεις την παραμονή της!

Η ΠΑΕΕΚ με το «καλημέρα» πέτυχε ιστορικό-σπουδαίο αποτέλεσμα μέσα στην έδρα του Εθνικού. Η ομάδα της Κερύνειας κέρδισε δίκαια με 3-1 τους Αχνιώτες χάρις τα γκολ των Νάντο, Κούρου και Δημητρίου.

Ιστορική πρώτη νίκη για το «καμάρι» της Κερύνειας στα μεγάλα σαλόνια. Απογοήτευσε ο Εθνικός που δέχθηκε τη δεύτερη σερί ήττα στην Cyta Top League. Ισοφάρισε προσωρινά ο Φόλπρεχτ αλλά τα αμυντικά κενά δεν άφησαν την ομάδα του Ηλία να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

- Εναρξη στο ματς

- 4' Πρώτη τελική της ΠΑΕΕΚ δεν ανησυχεί ο Μπογκατίνοφ. Γρήγορη αντεπίθεση, η μπάλα στον Τίμερμανς εκτός περιοχής, το σουτ του Ολλανδού πάνω από την εστία.

- 10' Προωθημένη μπαλιά του Τίμερμανς στον Βαρέλα, λίγο πιο δυνατή, μαζεύει ο Μπογκατίνοφ.

- 13' Κερδίζει κόρνερ η ΠΑΕΕΚ, ο Νάντο έκανε το γύρισμα η μπάλα χτυπά στον Γκόρουπετς.

- 14' ΓΚΟΛ η ΠΑΕΕΚ και 0-1! Ο Νάντο! Πρώτο ιστορικό γκολ της Κερυνειώτικης ομάδας στην Α' κατηγορία. Εκτέλεση κόρνερ του Χαραλάμπους, στο δεύτερο δοκάρι ο Νάντο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

γδφγδφγδφγδφγδγγφγδφγγφδ

- 17' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 1-1! Ο Φόλπρεχτ! Πανομοιότυπο γκολ όπως και το πρώτο. Εκτέλεση κόρνερ του Αράζ στο δεύτερο δοκάρι, ο Τσέχος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Άμεση απάντηση. Δεύτερο σερί γκολ για τον σκόρερ του Εθνικού, είχε σκοράρει και κόντρα στον Απόλλωνα.

δφγδφγδφγδφγγδφγδγδγγδφγγδγγ

- 21' Δυνατό φάουλ του Γκόρουπετς στο Καπαρτή, κίτρινη κάρτα στον άσο του Εθνικού.

- 23' ΓΚΟΛ η ΠΑΕΕΚ και 1-2! Ο Κούρος! Εκ νέου προβάδισμα για τους Κερυνειώτες! Ο Κούρος με κεφαλιά νικά τον Μπογκατίνοφ. Κακή αμυντική αντίδραση του Εθνικού, ο μπακ των φιλοξενούμενων με δυνατό άλμα πήρε το κεφάλι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

δφγδφγδφγδφγγδφγγδφγδφγ

- 26' Μεγάλη απόκρουση Πρόσεκ! Ο Ηλία πέρασε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Αράζ το κεφάλι το βγάζει ο Πολωνός σε κόρνερ.

- 28' Κόρνερ του Αράζ, κεφαλιά ο Ζάκπα, η μπάλα μόλις άουτ!

- 29' Πιέζει ο Εθνικός για το 2-2, ο Θωμάς Ιωάννου έκανε το γύρισμα, ο Πρόσεκ πέφτει και μαζεύει.

- 35' Στο έδαφος ο Νάντο, κεφάλι με κεφάλι συγκρούστηκε με τον Γκόρουπετς.

- 36' Εκτός αγώνα για λίγο ο σκόρερ του 1ου τέρματος της ΠΑΕΕΚ.

- 37' Μέσα... ο Βραζιλιάνος.

- 39' Σέντρα του Γκόροουπετς, κεφαλιά ο Περατικός, εύκολα ο Πρόσεκ

- 40' Κόντρα επίθεση η ΠΑΕΕΚ, ο Βαρέλα έδωσε στον Καπαρτή, ο Κύπριος φορ μέσα από την περιοχή έπιασε το σουτ, η μπάλα δεν προβλημάτισε τον Μπογκατίνοφ.

- 41' Στο έδαφος ο Βαρέλα μετά από διεκδίκηση με τον Χολ στην περιοχή του Εθνικού, παίζεται... από τον Κουμή. Δεν φαίνεται να υπάρχει ανατροπή σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή.

- 43' Ο Τολμές ετοιμάζεται να περάσει στην θέση του Ντόλεζαλ. Ο Σλοβένος δεν μπορεί να συνεχίσει...

- 44' Υποβασταζόμενος προς τα αποδυτήρια ο άτυχος Ντόλεζαλ.

γηφγηφγηφγηφγηηγηφγηφη

- 45' Μέσα... ο Τολμές.

Τρια τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ημίχρονο. Στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες, η ΠΑΕΕΚ μπροστά στο σκορ με 2-1. Οι Νάντο και Κούρος δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα της Κερύνειας. Όλα τα γκολ από... αέρος και με το κεφάλι.

Εναρξη στο Β' ημίχρονο, στην σέντρα η ΠΑΕΕΚ.

- 49' Φεύγει η μπάλα από τον Πρόσεκ, κόρνερ ο Εθνικός.

- 50' Σταθερά ο Πολωνός καθαρίζει την φάση.

- 53' Άστοχη σέντρα του Τολμές που θέλησε να βρει τον Ζάκπα.

- 55' Ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Ηλία απέναντι από τον Πρόσεκ, τον πέρασε... αλλά η άμυνα του Φραγκέσκου είναι καθοριστική! Ετοιμαζόταν να σκοράρει ο διεθνής φορ με προβολή του Φραγκέσκου η ΠΑΕΕΚ κρατά το 1-2.

δφγδφγδφγδγφγδγφγδφγ

- 62' Ο Καρασάουσκς πήγε να απειλήσει, σταματά η φάση αφού ο Λετονός ήταν σε θέση οφσάιντ.

- 65' Κίτρινη στον Πρόσεκ για καθυστέρηση...

- 66' Διπλή αλλαγή για τον Μάκη Σεργίδη, οι Μπάμπιτς-Ενόχ στις θέσεις των Καπαρτή-Βαρέλα. Επίσημο ντεμπούτο για τους δυο ποδοσφαιριστές. Θυμίζουμε ο Μπάμπιτς είναι δανεικός από την ΑΕΛ.

- 67' Φάουλ κερδίζει ο Ενόχ, ο Καμερουνέζος έφευγε στην αντεπίθεση, ανεκόπηκε από τον Γκόρουμπετς. Προηγουμένως ο Ηλία μπήκε στη περιοχή, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη προσπάθεια του.

- 68' Μωυσέως, Κυπριανού και Ασούμπρε ετοιμάζει ο Ηλίας. Ντεμπούτο θα κάνει ο τελευταίος. Oι Ζάκπα, Φόλπρεχτ και Γκόρουμπετς θα αποχωρήσουν.

- 73' Με το στήθος ο Τολμές στρώνει... στον Ασούμπρε μέσα στην περιοχή, το σουτ του Αφρικανού πάνω στον συμπαίκτη του.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πίσω... από την μπάλα η ΠΑΕΕΚ αλλά μέχρι στιγμής δεν κινδυνεύει ιδιαίτερα από τον Εθνικό. Η ομάδα του Ηλία έχει την κατοχή αλλά δεν την μετουσιώνει σ' ευκαιρίες.

- 75' Στημένο ο Εθνικός, ο Καρασάουσκς πίσω από την μπάλα.

- 76' Ο Λετονός εκτέλεσε, απευθείας άουτ η μπάλα.

- 77' Τεράστια ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ! Ο Μπάμπιτς βρέθηκε απέναντι στον Μπογκατίνοφ, ο Σκοπιανός έβαλε το "στοπ". Αντεπίθεση του Νάντο, ο Βραζιλιάνος έβγαλε στον Μπάμπιτς, με τον Κροάτη να χάνει προσωρινά το κοντρόλ αλλά στη συνέχεια έκανε το σουτ, ο κίπερ του Εθνικού απέκρουσε.

- 78' Σκοράρει ο Δημητρίου για την ΠΑΕΕΚ, ψηλά το σημαιάκι. Καλύπτεται ο Κύπριος μπακ της ΠΑΕΕΚ. Εξετάζεται η φάση μέσω VAR. Ξεκάθαρη φάση.

γφηφγηηγηφγηφηφγ

- 79' ΓΚΟΛ η ΠΑΕΕΚ! Μετρά κανονικά το γκολ! Το 1-3 ο Δημητρίου! "Αγκαλιάζει" το διπλό η ομάδα της Κερύνειας!

- 86' Απόκρουση Μπογκατίνοφ! Ο Αριστοτέλους το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, το βγάζει ο αρχηγός του Εθνικού και κρατά το 1-3.

- 89' Κίτρινη στον Ντιας.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Κίτρινη κάρτα στον Περατικό.

- 90+3' Ο Μασέντο στην θέση του τραυματία Τίμερμανς

- 90+4' Σουτ του Καρασάουσκς, η μπάλα μόλις άουτ.

Tέλος!

Εθνικός (Η.Χαραλάμπους): Μπογκαντίνοφ, Περατικός, Μ. Ηλία, Ντόλεζαλ (Τολμές 45'), Αράζ (Καρασάουσκς 56'), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Ιωάννου, Φόλπρεχτ, Χολ.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Κ. Ηλία, Καρασάουσκς, Ασούμπρε, Τολεμές, Κυπριανού, Μουσέως, Ταράσοφς, Αγγελόπουλος.

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσελινκ, Σουμαχόρο, Φραγκέσκου, Δημητρίου, Κιντέλα (Αριστοτέλους 83'), Χαραλάμπους (Ντιας 82'), Τίμερμανς, Κούρος, Καπαρτής (Μπάμπιτς 66'), Βαρέλα (Ενόχ 66')

-Στον πάγκο: Παναγιώτου, Χατζηκωνσταντής, Μασέδο, Ντίας, Ένοχ, Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Κωμοδρόμος, Α.Νεοφύτου, Γιάνσεν, Κόσιτς, Α.Νεοφύτου.

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης