Οθέλλος-Εθνικός: Το γύρισαν οι Αθηαινίτες, αντιστάθηκε με 10 όμως δεν άντεξε!

Σε ένα ματς με πολλές συγκινήσεις ο Οθέλλος επικράτησε με 2-1 του Εθνικού, με ανατροπή, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Άχνας αγωνιζόταν από το 12΄με 10 παίκτες όμως προηγήθηκε στο σκορ με τον Ντε Ιριόντο στο 21', όμως ο Οθέλλος με Καστάνα (45+3) και Σούτο (85') γύρισε το ματς και πήρε το τρίποντο.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αθηαίνου ανέβηκε στους 12 και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά του από αυτή την Άχνας.

Στο 12’ ο Εθνικός έμεινε με 10 παίκτες αφού το VAR κάλεσε σε  Onfield review τον διαιτητή Χριστοφόρου για μαρκάρισμα στο 9ο λεπτό του Λομοτέι που σήκωσε ψηλά το πόδι παίζοντας επικίνδυνα πάνω στον Ανάγκ.

Στο 45+3 ο Καστανάς ισοφάρισε από κοντά μετά από κόρνερ. Στο δεύτερο μέρος ο Οθέλλος έχασε αρκετές ευκαιρίες με τον Μάρκοβιτς να κάνει εκπληκτικές αποκρούσεις ενώ η ομάδα της Αθηαίνου είχε και δοκάρι.

Ο Εθνικός στάθηκε καλά για 73 λεπτά ενώ είχε και αυτός ευκαιρίες αν και έπαιξε με δέκα παίκτες όμως ο Σούτο που μπήκε στο 66’ ήταν τελικά η χρυσή αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο επιθετικός των πρασίνων με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ανάγκ έλυσε τον γόρδιο δεσμό και χάρισε στην ομάδα του το τρίποντο.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

** Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Aνδρέας Ροκόπος.

- Έναρξη του αγώνα

5' Καλός ρυθμός στο πρώτο πεντάλεπτο

6' Σέντρα του Ποπέσκου άουτ. Πιο απειλητικός ο Οθέλλος στα πρώτα λεπτά. Ο Εθνικός δυσκολεύεται να αναπτυχθεί.

9’ Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Λομοτέι σήκωσε ψηλά το πόδι και βρήκε τον Ανάγκ, ο ρεφ έδωσε πλεονέκτημα ο Σανγκαρέ βγήκε τετ-α-τετ όμως καθυστέρησε και ο Μάρκοβιτς μπλόκαρε.

10’ Μικρή διακοπή γιατί ο Ανάγκ και ο Μάρκοβιτς έμειναν στο έδαφος.

Σηκώθηκαν οι δύο παίκτες και το παιχνίδι συνεχίζεται.

- Ελέγχεται η φάση στο VAR, για κόκκινη κάρτα στον Λομοτέι στην αρχή της φάσης.

11' Εξετάζει τη φάση ο Χριστοφόρου στο Onfield Review.

12' Κόκκινη στον Λομοτέι του Εθνικού. Έχει δείξει και κίτρινη στον Καστάνα από πλευράς Οθέλλου

φγβφγ

13΄Με 10 ο Εθνικός. Η μπάλα στήθηκε έξω από την περιοχή για το φάουλ που έφερε την κόκκινη (tου Λομοτέι στον Ανάγκ).

14' Ο Ουεσλάτι εκτελεί το φάουλ μόλις δίπλα από τη συμβολή των δοκαριών.

18' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Ποπέσκου.

20’ Τάκλιν του Γιάνσεν μπροστά από τον Καμπρέρα διώχνει την μπάλα σε κόρνερ καθαρά.

21΄ΓΚΟΛ 0-1 ο Εθνικός! Εκτέλεση κόρνερ του Πεχλιβάνη, άστοχη έξοδος από τον Παναγιώτου, ο Ντε Ιριόντο από κοντά με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

- Αν και με δέκα παίκτες η ομάδα της Άχνας προηγείται των γηπεδούχων.

23΄Σουτ του Ουεσλάτι εκτός περιοχής, φαλτσαριστό η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι και έξω. Καλή φάση για τον Οθέλλο.

26’ Αλλαγή τακτικής για τον Εθνικό. Σπιρόφσκι στη θέση του Πεχλιβάνη.

φγβγφ

29΄Καλή φάση για τον Εθνικό. Ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Καμπρέρα να κάνει τακουνάκι στον Ντράζιτς, που από πλάγια εντός περιοχής έκανε το πλασέ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

32' Ο αρχηγός του Οθέλλου Κυριάκου είναι στο έδαφος, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα τραυματισμού.

33' Αναγκαστική αλλαγή θα κάνει ο Οθέλλος με τον Κυριάκου να αποχωρεί τραυματίας.

ψωψωφγβ

35' Καλή φάση για τον Εθνικό με τον Λίπσκι να σουτάρει από μακριά και τον Παναγιώτου να μπλοκάρει.

36' Ο Γκόμες στη θέση του Κυριάκου για τον Οθέλλο.

38' Σε καλή θέση ο Γκόμες μέσα στην περιοχή, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

38΄Ξεκίνησε η βροχή στο "Αμμόχωστος"

39’ Καλή φάση για τον Οθέλλο. Σουτ του Ναρντίνι εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

41’ Νέα  καλή φάση για τον Οθέλλο. Σουτ του Σταμούλη, από πλάγια εντός περιοχής ο Μάρκοβιτς έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

45+2 Καλό σουτ του Γκαρσία διώχνει ο Μάρκοβιτς.

45+3 ΓΚΟΛ 1-1 ο Οθέλλος. Εκτέλεση κόρνερ, δεν αντέδρασε σωστά η άμυνα του Εθνικού, ο Καστανάς ήταν σε καλή θέση, και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ρτγτρ

Ημίχρονο στο παιχνίδι.

Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Αγγελόπουλος στη θέση του Μάριου Ηλία.

Έναρξη β΄μέρους

50' Καλή προσπάθεια για τον Οθέλλο. Μακρινό διαγώνιο σουτ του Ποπέσκου, η μπάλα καταλήγει άουτ.

55' Σουτ για τον Εθνικό με τον Ντράζιτς να εκτελεί από μακρινή απόσταση όμως ήταν πολύ άστοχος.

56' Μεγάλη φάση για τον Οθέλλο με τον Ποπέσκου. Σέντρα του Γκαρσία, ο Ποπέσκου στην περιοχή εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

57' Πιέζει ο Οθέλλος. Έχει την κατοχή και δύο καλές φάσεις. Προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα.

61' Καλή φάση για τον Οθέλλο με τον Σανγκαρέ με σουτ που κατέληξε για λίγο άουτ. Τελικά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

63' Φάση για τον Εθνικό. Κεφαλιά του Ντε Ιριόντο μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντράζιτς, άουτ η μπάλα.

64’ Τεράστια φάση για τον Οθέλλο. Αρχικά ο Μάρκοβιτς είχε αποκρούσει σε τετ-α-τετ, η μπάλα στρώθηκε στον Σταμούλη που έπιασε το σουτ, με τον Μάρκοβιτς να αποκρούει με τα πόδια.

66’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Σούτο στη θέση του Ράμος

67’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ακσεντίγιεβιτς στη θέση του Ντράζιτς

69’ Τάκλιν του Καστάνα στον Ντε Ιριόντο. Διαμαρτυρίες από τον Εθνικό για κίτρινη στον Καστάνα που είναι ήδη χρεωμένος με μία από το πρώτο μέρος. Ο ρεφ δεν έδειξε τελικά κίτρινη.

φγβφ

74' Επικίνδυνος στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός.

75' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μπίκερ, κεφαλιά του Ντε Ιριόντο, η μπάλα άουτ. Καλή φάση για τον Εθνικό.

78’ Μεγάλες ευκαιρίες για τον Οθέλλο. Αρχικά ο Ποπέσκου έκανε το σουτ,  ο Μάρκοβιτς απέκρουσε. Στη συνέχεια Σούτο και Σανγκαρέ προσπάθησαν να σκοράρουν από κοντά όμως ο κίπερ και η άμυνα του Εθνικού το απέτρεψαν.

79’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο. Στη θέση του Καστάνα ο Χριστοδούλου

80' Νέα μεγάλη φάση για τον Οθέλλο. Ο Ουεσλάτι έκανε το συρτό σουτ η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι

85' ΓΚΟΛ 2-1 ο Οθέλλος με τον Σούτο! Σέντρα του Ανάγκ από τα δεξιά, ωραία κεφαλιά του Σούτο που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

87’ Αλλαγές για τον Εθνικό. Γκόμεζ και Αρτυματάς στη θέση των Ντε Ιριόντο και Ιωάννου.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

ΟΘΕΛΛΟΣ: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (Γκαρσία 36’),  Ράμος (Σούτο 66'), Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Καστάνας (Χριστοδούλου 79'), Ανάγκ, Ουεσλάτι

Στον πάγκο: Τσιακουρής, Ταουντούλ, Χριστοδούλου, Σούτο, Κατσιατή, Γκαρσία, Ζουνζάρεν, Μαμαντού, Μαλλούρη, Βενιζέλου, Ιωάννου.

ΕΘΝΙΚΟΣ:  Μάρκοβιτς, Ριστέφκσι, Ντε Ιριόντο (Γκόμεζ 87'), Λίπσκι, Πεχλιβάνης (Σπιρόφσκι 27΄), Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου (Αρτυματάς 87΄), Καμπρέρα, Μ.Ηλία (Αγγελόπουλος 46’), Ντράζιτς (Ακσεντίγιεβιτς 67')

Στον πάγκο: Σταυρινού, Σπιρόσφκι, Κ.Ηλία, Γκόμες, Καλλένος, Νικολάου, Αρτυματάς, Αγγελόπουλος, Ακσεντίγιεβιτς

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Α. Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας