Ομόνοια Αρ.-Εθνικός: Πρόκριση με δύο γκολ στο τέλος για την ομάδα της Άχνας

Ο Εθνικός πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του επικρατώντας με 2-0 της Ομόνοιας Αραδίππου στο Δασάκι.

Δυσκολεύτηκε η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά, πήρε όμως το ζητούμενο με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. Ο Λίπσκι άνοιξε το σκορ στο 79' και ενώ σε εκείνο το σημείο απειλούσε η ομάδα της Αραδίππου. Στο 90ο λεπτό κέρδισε πέναλτι ο Ντράζιτς και ο Μάριος Ηλία το μετέτρεψε σε γκολ για το τελικό 2-0.

** Στο γήπεδο ο Σταύρος Παπαδημητρίου, στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα.

-4' Εκτέλεση φάουλ ο Καλλένος, δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή από κοντά ο Γκόμες.

-9' Μακρινό σουτ ο Αβραάμ, ψηλά έξω η μπάλα.

-16' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Καλλένος έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Σακκάς.

- 25' Συμπληρώθηκε το πρώτο 25λεπτο, ο Εθνικός έχει την κατοχή αλλά δυσκολεύεται να δημιουργήσει. Αμύνεται καλά η Ομόνοια, πρεσάροντας από ψηλά.

-27' Δυνατό σουτ του Σπιρόφσκι από μακριά, λίγο έξω η μπάλα.

-30' Κεφαλιά του Γκόμες από κοντά, σε ετοιμότητα ο Σακκάς.

-32' Ωραίο σουτ του Λίπσκι από μακριά, ελάχιστα έξω.

-36' Κίτρινη στον Κωνσταντίνο Ηλία για φάουλ στον Φώτη.

-37' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, παράλληλο γύρισμα ο Καλλένος από δεξιά, πλασέ στην κίνηση ο Σπιρόφσκι απ' το ύψος του πέναλτι, λίγο πάνω απ' το το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τριπλή αλλαγή η Ομόνοια Αραδίππου στην ανάπαυλα: Έξω οι Αβραάμ, Χάβελκαν και Τσιάμης, στη θέση τους οι Κουρούπης, Καλλής και Παουλίνιο.

Αλλαγή και για τον Εθνικό, έξω ο Ακσεντίγιεβιτς, στη θέση του ο Ιωάννου.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-48' Πολύ άστοχο το σουτ του Σπιρόφσκι απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής.

-49' Ιδανική αντεπίθεση από πλευράς Ομόνοιας, ο Π. Ιωάννου έδιωξε σωτήρια προ του Μεκαουΐ.

-56' Κίτρινη ο Σπιρόφσκι για φάουλ στον Μεκαουΐ.

-58' Ελάχιστα έξω το δυνατό σουτ του Γκόμες.

-62' Αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου: Έξω ο Α. Σιήκκης, μέσα ο Ποντικός.

-63' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό: Καμπρέρα και Ντε Ιριόντο μέσα, Καλλένος και Σπιρόφσκι έξω.

-70' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, χωρίς τελικές στα τελευταία λεπτά.

-74' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Πλασέ του Μεκαουΐ απ' την μικρή περιοχή, ελάχιστα έξω.

-75' Απειλεί ξανά η Ομόνοια, ο Βιλμάρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού, ανατράπηκε απ' τον Μπογκαντίνοφ, ένα βήμα πριν την μεγάλη περιοχή. Φάουλ και κίτρινη στον κιπερ της Άχνας. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το φάουλ.

-75' Αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου: Έξω ο Ε. Σιήκκης μέσα ο Φώτη.

-75' Αλλαγή και για τον Εθνικό: Έξω ο Κ. Ηλία, μέσα ο Ντράζιτς.

-77' Μακρινό σουτ του Κουρουπή, λίγο έξω.

-79' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Κόντρα στην ροή του αγώνα, σε ένα σημείο που η Ομόνοια έδειχνε να ελέγχει το ματς, ο Εθνικός σκοράρει! Εξαιρετικό σουτ του Λίπσκι εκτός περιοχής, έπεσε στην αριστερή του γωνία αλλά δεν μπόρεσε να διώξει ο Σακκάς.

-82' Κοντά και σε δεύτερο γκολ ο Εθνικός, μακρινό σουτ ο Γκόμες, τρομερή επέμβαση ο Σακκάς.

-84' Νέο "όχι" ο Σακκάς σε διαγώνιο σουτ του Μάριου Ηλία.

-90' Πέναλτι για τον Εθνικό που κέρδισε ο Ντράζιτς!

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Εύστοχος ο Μάριος Ηλία κάνει το 2-0!

-90+1' Αλλαγή για τον Εθνικό: Φεύγει ο Μάριος Ηλία, στη θέση του ο Πεχλιβάνης.

Τέλος αγώνα!

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡ.: Σακκά Γ., Αβραάμ (46 Κουρούπης), Μεκαουΐ, Φώτη, Σιήκκης Α. (62' Ποντικός), Χάβελκαν (46' Καλλής), Τσιάμης (46' Παουλίνιο), Βρόντης, Θεοχάρους, Κουμπαρή, Καραγιώργης.

Στον πάγκο: Σακκά Λ., Κουρούπης, Ποντικός, Σιήκκης Ε., Γκιχότα, Παουλίνιο, Λοΐζου, Καλλής, Τζιωρτζιής

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι (62' Ντε Ιριόντο), Κ. Ηλία, Λίπσκι, Γκόμες, Μπούκερ, Καλλένος (63' Καμπρέρα), Μ. Ηλία (90+1' Πεχλιβάνης), Αγγελόπουλος, Ακσεντίγιεβιτς (46' Ιωάννου).

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Πέρδιος, Ντράζιτς

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος