Ο Μάριος Ηλία χάρισε τρίποντο μετά από 131 μέρες! (φώτος)

Το περίμενε εδώ και μήνες, το κατάφερε στο πρώτο του 2021... Ο Εθνικός κέρδισε την Πάφο με 2-1 και πανηγυρίζει το πρώτο του τρίποντο μετά από εκείνο στην πρεμιέρα επί της ΕΝΠ, στις 26 Αυγούστου! Τρία πολύ ωραία γκολ στο "Δασάκι" με εκείνο του Μάριου Ηλία στο 68' να είναι και το ουσιαστικό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Παπαγεωργίου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τόρες και ο διεθνής στράικερ ένα 25λεπτο πριν το τέλος, έβαλε... υπογραφή στο ματς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς, θυμίζουμε χωρίς VAR

-9' Συρτό σουτ του Μπεριγκό εκτός περιοχής, άστοχο

-Δεκάλεπτο χωρίς μεγάλη φάση, αρκετές οι διακοπές για φάουλ

-11' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Παπαγεωργίου με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνει τη μπάλα στο "γάμμα" της εστίας του Ρούτκο που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα

-12΄Διαμαρτυρίες από τον Βαλακάρι για πέναλτι. Η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Γκόρουπετς μετά από κοντρόλ του Φινλανδού στην περιοχή

-13' Κίτρινη στον Μπεριγκό

-14' Κάρτα στον Σάβιτς για φάουλ στον Αουρέλιο

-20 λεπτά αγώνα. Η Πάφος είναι καλύτερη μετά το γκολ αλλά δεν έχει απειλήσει

-22' Ωραία κίνηση του Κονέ αλλά το αδύναμο πλασέ δεν δυσκολεύει τον Ρούτκο

-30' Σουτ του Πάντσεον εκτός περιοχής, πάει ψηλά

-40 λεπτά στο ματς. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έχουν ισορροπήσει και δεν επιτρέπουν στην Πάφο να έχει την κατοχή όπως προηγουμένως

-43' ΓΚΟΛ η Πάφος! Εξαιρετική κάθετη του Πάντσεον, κοντινό πλασέ στην κίνηση από τον Τόρες και 1-1

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-45' Σουτ του Ζάκπα στην περιοχή και διαμαρτυρίες για πέναλτι. Από το ριπλέι που προβλήθηκε δεν φάνηκε η μπάλα να χτυπά στο χέρι του Κβίντα

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το β' μέρος, o Κ.Ηλία στη θέση του Περατικού

-51' Κάρτα στον Κ.Ηλία για δυνατό τάκλιν στον Μπεριγκό

-53' Πλασέ του Μπεριγκό στην περιοχή, κόντρα και κόρνερ

-57' Κίτρινη στον Σάιθ για φάουλ στον Κονέ

-64' Ο Καμπράλ στη θέση του Ανγκούλο

-65' Μεγάλη ευκαιρία ο Εθνικός, με τον Ζάκπα από εξαιρετική θέση να πλασάρει έξω

-68' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μάριος Ηλία υποδέχθηκε τη μπάλα στην περιοχή, έκανε πολύ ωραία προσποίηση και πλάσαρε τον Ρούτκο. Όμορφο και αυτό το γκολ όπως και τα άλλα δυο

-70' Ο Ντόλεζαλ στη θέση του Κονέ

-79' Ο Πάνιτς στη θέση Βαλεριάνου και ο Ακάλε στη θέση Φουρ

-Τελευταία λεπτά... Δεν είδαμε κάποια καλή φάση μετά το γκολ

-Γυροφέρνει την περιοχή του Στρατηλάτη η Πάφος όμως ο Εθνικός αμύνεται μαζικά

-90' Ο Κουμής στη θέση του Παπαγεωργίου