Ομόνοια - Εθνικός: Το γύρισε με τεσσάρα και... πλησίασε κορυφή! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη της Ομόνοιας με 4-1 επί του Εθνικού Άνχας, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας. Παρά τον αιφνιδιασμό του Εθνικού με το γκολ του Πεχλιβάνη στο 13’ η Ομόνοια στη συνέχεια πήρε τα ηνία και κατάφερε με τους Λοίζου και Σεμέδο να γυρίσει το ματς πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο. Η ομάδα του Εθνικού έμεινε νωρίς με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής με 2η κίτρινη του Αγγελόπουλου. Στην επανάληψη η Ομόνοια έλεγξε τον αγώνα και μάλιστα στο 70’ λεπτό πέτυχε και 3ο γκολ με κεφαλιά του Παναγιώτου. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ανσαριφάρντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Εθνικού και σκόραρε το 4ο γκολ κάνοντας ακόμη πιο εύκολο το βράδυ για την ομάδα του. Με τη νίκη της αυτή η Ομόνοια ανέβηκε στους 23 βαθμούς, τρεις πίσω από τους πρωτοπόρους Άρη, ΑΠΟΕΛ και Πάφο. Ο Εθνικός έμεινε στους 12 βαθμούς.

σαδσσ

Η εξέλιξη του αγώνα στο ΓΣΠ μεταξύ της Ομόνοιας και του Εθνικού Άχνας.

**Ντεμπούτο στον πάγκο του Εθνικού για τον Μαρίνο Σατσιά.

1

Α' ημίχρονο

-1' Σουτ του Σιπριάνο η μπάλα έξω.

-9' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Κούσουλου στην περιοχή του Εθνικού.

-11' Συνέχεια στον αγώνα.

-13' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό. Ο Πεχλιβάνης με σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Φαμπιάνο και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Άχνας.

-17' Διαμαρτυρίες από Ομόνοια για πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Κακουλλή.

Εξετάζεται η φάση από το VAR.

-19' Συνέχεια στον αγώνα.

-22΄ Κίτρινη στον Αγγελόπουλο για φάουλ στον Λοίζου.

-23' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια!! Με δυνατό σουτ του Λοίζου στο ύψος της περιοχής μετά από κόρνερ η Ομόνοια ισοφάρισε σε 1-1.

-24' Κίτρινη (2η) στον Αγγελόπουλο, για φάουλ στον Λοΐζου.  Δύο κίτρινες σε δύο λεπτά δέχθηκε ο Αγγελόπουλος! Με δέκα ποδοσφαιριστές από νωρίς ο Εθνικός.

11

-31' Καλή προσπάθεια του Αλιούμ ο οποίος μπήκε μόνος στην περιοχή, όμως, δεν πρόλαβε τη μπάλα.

-32' Προσωρινή διακοπή, πρόβλημα με την ενδοεπικοινωνία των διαιτητών.

-35' Συνέχεια στον αγώνα.

-36' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λοΐζου ο οποίος σούταρε αλλά έδιωξε τον κίνδυνο ο Μάρκοβιτς.

-38΄ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια και πάλι με τον Λοΐζου από δεξιά ο οποίος σούταρε, όμως, ο τερματοφύλακας του Εθνικού έδιωξε τη μπάλα.

-39' Μάθιους στο φάουλ, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Μάρκοβιτς.

-42' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια!!! Με πλασέ του Σεμέδο, μετά από πάσα του Μάθιους η Ομόνοια πήρε προβάδισμα με σκορ 2-1.

-45' Οκτώ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45'+1' Άστοχο σουτ του Μπασιρού.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46΄Αλλαγή για τον Εθνικό, στην θέση του Ντράζιτς ο Ντε Ιριόντο.

-48΄ Προσπάθεια από Μάθιους, διώχνει τη μπάλα ο Μάρκοβιτς.

-50' Διαμαρτυρίες από Εθνικό για χέρι του Κουλιμπαλί στην περιοχή της Ομόνοιας.

-51' Σουτ του Κούσουλου η μπάλα έξω.

-56΄ Σουτ του Αλιούμ η μπάλα κοντράρει στον Λίπσκι και καταλήγει κόρνερ.

-64' Αλλαγή αναγκαστική για την Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Κακουλλή.

-66' Κίτρινη στον Αλιούμ για φάουλ.

-70' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Η ομάδα των πρασίνων πέτυχε 3ο γκολ με κεφαλιά του Παναγιώτου, ύστερα από κόρνερ του Χαραλάμπους.

-72΄ Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Φράνσον στη θέση του Αλιούμ.

-75΄ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Εθνικού και διαμόρφωσε το 4-1.

-77' Κίτρινη στον Καμπρέρα, για φάουλ στον Παναγιώτου.

-77' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μπράντονιτς και Ζε Γκόμες αντί Καμπρέρα και Πεχλιβάνη.

-77' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Προκοπίου και Ζαχαρίου αντί Σεμέδο και Κούσουλου.
Ντεμπούτο για Τίτο Προκοπίου,

4

-87΄ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Καλλένος στην θέση του Μ. Ηλία.

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.