"ΜΠΑΜ" ο Εθνικός στο ΓΣΠ/ Ήττα-ΣΟΚ για Ομόνοια! (φώτος)

Νέο... μπαμ στην 19η αγωνιστική! Το απόγευμα της Κυριακής η Ομόνοια υποδέχθηκε τον Εθνικό και είχε την προοπτική της νίκης που θα την έφερνε στην κορυφή του πρωταθλήματος, ωστόσο οι... ψυχωμένοι Αχνιώτες πέτυχαν τη νίκη της χρονιάς, επικρατώντας στο ΓΣΠ με 1-2! Χωρίς σκορ στο πρώτο μέρος, Χριστοφή και Ίλιε Μαρκόφσκι σκόραραν στην επανάληψη για τον Εθνικό ενώ ο Ντάρμπισαϊρ ισοφάρισε προσωρινά για την Ομόνοια. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Εθνικού μετά από 13 ολόκληρα παιχνίδια (τελευταία του ήταν στις 19 Οκτωβρίου με το 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα).

-2' Πρώτο σουτ στο ματς απ' τον Τιάγκο, μπλοκάρει ο Μπογκατίνοφ.

-6' Πρώτο σουτ και για την Άχνα απ' τον Κουντόμπιακ, αρκετά άστοχο.

-13' Ο Ντάρμπισαϊρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έβαλε στην πλάτη του τον Κορρέα. Λίγο πριν μπει στην αντίπαλη περιοχή ο Κορρέα τον ανέτρεψε από πίσω και ενώ ο Ματ έκανε κίνηση για να ντριμπλάρει και τον Μπογκαντίνοφ που βγήκε απ' την εστία του, για να πλασάρει σε κενή τέρμα. Ο ρεφ Φελλάς τιμώρησε τον αμυντικό του Εθνικού με κίτρινη και όχι με κόκκινη κάρτα. (ANAΛΥΣΗ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ μετά το ματς από τον ΡΕΦίνιο). Έντονες οι διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων που ζήτησαν την αποβολή του Κορρέα.

-14' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Τζιωνής αντί του τραυματία Γκόμεθ.

-15' Άστοχη η εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ.

-20' Εικοσάλεπτο στο ματς, η Ομόνοια δεν έχει μπορέσει να βρει ρυθμό και δυσκολεύεται απέναντι στην διπλή ζώνη άμυνας του Εθνικού.

-23' Κίτρινη στον Κουντόμπιακ.

-28' Στέκεται πολύ καλά ανασταλτικά ο Εθνικός, έχει καταφέρει να περιορίσει αισθητά την επιθετικότητα της Ομόνοιας αλλά είναι ακίνδυνος επιθετικά.

-34' Κίτρινη και στον Κοστόφσκι για χτύπημε στο πρόσωπο στον Λούφτνερ.

-35' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Ορτέγα... τσίμπησε την μπάλα προς τον Ματ που κινήθηκε εντός περιοχής και κοντρόλαρε με το στήθος αλλά το πλασέ του πέφτοντας από κοντινή θέση ήταν αδύναμο και έδιωξε ο Μπογκαντίνοφ.

-40' Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Ντάρμπισαϊρ έφυγε ξανά στην πλάτη της άμυνας και δοκίμασε να... κρεμάσει τον Μπογκαντίνοφ που πραγματοποίησε έξοδο, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου.

ιοθηιξηιξιπκ

-Χωρίς αλλαγές επέστρεψαν οι δύο ομάδες.

-49' Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Λούφτνερ. Χτύπησε στο κεφάλι μετά από διεκδίκηση της μπάλας.

-53' Επανέναρξη του ματς, με δεμένο το κεφάλι συνεχίζει ο Λούφτνερ.

-54' Κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Μποτεάκ μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα, αλλά ο Τζιωνής από κοντά δεν βρήκε στόχο.

-55' Στο έδαφος ο Μποτεάκ, ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια. Έπαιξε μπάλα ο Ντεϊβίσον.

-59' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Χριστοφή! Μετά από σέντρα που βγήκε από δεξιά, ο Χριστοφή έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και επέστρεψε στον ίδιο που δοκίμασε ξανά με περίτεχνο ψηλοκρεμαστό πλασέ, νικώντας τον Παντίλιμον για το 0-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-64΄Αλλαγή για την Ομόνοια. Ακιντόλα αντί Ορτέγα.

-65' Αλλαγή για τον Εθνικό. Κονέ αντί Κοστόφσκι.

-66' Ο Ακιντόλα ανέβηκε ωραία από δεξιά και πήρε την πάσα απ' τον Τζιωνή, αλλά το γύρισμα του δεν ήταν καλό.

-68' Πλασέ του Μιγκελίτο απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, ελάχιστα έξω!

-73' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια! Σέντρα του Ακιντόλα από δεξιά, ο Κορρέα άνοιξε το χέρι προς τα πίσω και έκοψε την πορεία της μπάλας. Καθαρή η παράβαση.

-74' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι ο Ντάρμπισαϊρ, ισοφαρίζοντας σε 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-76' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό. Ο Γκόμες ανέτρεψε τον Ίλιε Μαρκόφσκι εντός περιοχής. Άτσαλο παίξιμο απ' τον Πορτογάλο χαφ, βρήκε κάτω χαμηλά τον αντίπαλο σε μια ακίνδυνη φάση αφού ο Μαρκόφσκι ήταν πλάγια και με πλάτη στο τέρμα. Σωστή η απόφαση.

-77' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό. Ο Ίλιε Μαρκόφσκι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-2! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-77' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μίκου αντί Τιάγκο.

-81' Αλλαγή για τον Εθνικό. Κ. Ηλία αντί Ι. Μαρκόφσκι.

-82' Σουτ του Μίκου απο καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος αλλά ο Γκλομπάρτ έδιωξε σε κόρνερ.

-85' Μακρινό σουτ του Μίκου, δυσκολα σε κόρνερ ο Μπογκαντίνοφ.

-87' Αλλαγή για τον Εθνικό. Φοινίρης αντί Κυπριανού.

-88' Ο Μπεργκ έδωσε οδηγία στον Λούφτνερ να ανέβει και να μείνει στην επίθεση.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Ωραία ενέργεια του Ακιντόλα, γύρισμα στον Γκόμες αλλά το σουτ του ήταν αρκετά άστοχο.

-90+5' Σκοράρει ο Κονέ μετά από πάσα του Μιγκελίτο, ακυρώνεται ως οφσάιντ το γκολ. Σωστή η απόφαση.

Ομόνοια: Παντίλιμον, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτζακς, Μαυρίας, Βίτορ, Γκόμεθ (14'Τζιωνής), Ορτέγα (64'Ακιντόλα), Μποτεάκ, Τιάγκο (77'Μίκου), Ντάρμπισαϊρ

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Στυλιανού, Μανρίκε, Κούσουλος, Τζιωνής, Ακιντόλα, Κακουλλής, Μίκου

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Γκλομπάρντ, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Κοστόφσκι (65'Κονέ), Κυπριανού (87'Φοινίρης), Χριστοφή, Κορρέα, Ίλιε Μαρκόφσκι (81'Κ.Ηλία)

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Φοινίρης, Ηλία Κ, Ηλία Μ, Μαρκόσκι Μ, Κουσιάππας, Παπαγεωργίου, Κονέ, Ιωάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κορρέα, Κουντόμπιακ, Κοστόφσκι, Κυπριανού.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλησπέρας Νίκος